Forerunner 245

Nie ulega wątpliwości, że na następcę Forerunnera 235 czekać musieliśmy długo. Przynajmniej w skali czasu zmian w elektronice sportowej. Forerunner 235 był bliźniaczym modelem z Forerunnerem 230, różniła je tylko jedna cecha – ten pierwszy miał optyczny pomiar tętna. Po jakimś czasie z oferty zniknął FR 230 i pozostał FR235. Od tego czasu tętno nadgarstkowe stało się standardem we wszystkich zegarkach firmy Garmin. Forerunnery serii 2xx (205, 210, 220) wyznaczały zawsze środkową półkę zegarków dla biegaczy. Poniżej plasowały się modele FR 25/35, a powyżej seria FR 6xx oraz, dedykowana triathlonistom, najbardziej zaawansowana seria FR 9xx. Nie ukrywam, że zawsze bardzo lubiłem serię FR 2xx. Zegarki spełniały wszystkie oczekiwania początkujących i średnio zaawansowanych biegaczy, były zgrabne, lekkie i dobrze wyglądały. Zawsze działały stabilnie i można było na nich polegać, czym zyskały sobie zasłużone uznanie wśród biegaczy. Dlatego z dużą niecierpliwością czekałem na możliwość przetestowania najnowszej odsłony tej bardzo udanej serii, czyli modelu Garmin Forerunner 245.

Nowe funkcje w Garmin Forerunner 245

Dla niecierpliwych czytelników szybki skrót tematu. Poniżej lista tego, co otrzymał Garmin Forerunner 245 w porównaniu do Forerunnera 235. Większość punktów zawiera odniesienia do artykułów szerzej omawiających daną funkcjonalność.

  1. Nowy energooszczędny chipset GPS. Sprawia, że zegarek bardzo długo pracuje w trybie zapisu śladu.
  2. Długa lista aktywności (porównując z pięcioma aktywnościami w FR 235).
  3. Większy ekran o wyższej rozdzielczości (1,2 cala) wykonany z Gorilla Glass 3.
  4. Obsługa kursów (możliwość nawigowania po trasie). Tu pokazaliśmy jak pobrać gotową trasę, a tu jak zrobić ją samemu.
  5. Pulsoksymetr (mierzy natlenienie krwi, pokazuje stan naładowania organizmu – „Body Battery„).
  6. Kompatybilny z adaptacyjnymi planami treningowymi Garmin Coach.
  7. Odtwarzacz muzyki w wersjach „Music” (jak wgrać muzykę do zegarka).
  8. Obsługa czujników zbierających statystyki Dynamiki Biegu (Dynamics Pod, HRM RUN).
  9. Pomiar stanu treningu (z danymi pułapu tlenowego, obciążenia treningowego, czasu regeneracji i symulatora wyścigu).

Dodatków, które trafiły do zegarka jest oczywiście więcej i są to: obsługa satelitów Galileo, menu ze skrótami, pomiar wysiłku/stresu, obsługa czujników Bluetooth, wsparcie serii Garmin Varia, funkcja LiveEvent, funkcja powiadamiania o wypadku oraz funkcja UltraTrac.

Stan treningu pozwala na bieżąco śledzić postępy (lub ich brak) wyliczane na podstawie obciążenia treningowego

Wygląd

Od pierwszego spojrzenia widać, że Garmin Foreunner 245 jest pomniejszoną wersją Forerunnera 945. Dzięki znanej z wielu innych modeli, w tym serii Fenix, obsłudze pięcioma przyciskami zegarek jest intuicyjny w obsłudze. Brak dotyku w zegarku sportowym to zaleta – mamy pewność, że nic przypadkiem się nie naciśnie. Dodatkowo bez patrzenia na zegarek możemy rozpocząć trening, włączyć pauzę czy odmierzyć okrążenie. Wizualnie Forerunnerowi nie można nic zarzucić. Oczywiście nie prezentuje się tak okazale jak seria Fenix, ale nie każdy chce posiadać zegarek wielkości (i o wadze) Fenixa. Jeśli jednak wolelibyśmy zegarek nieco bardziej elegancki, możemy zastanowić się nad modelem Forerunner 645, który obwódkę wokół koperty ma wykonaną ze stali. Wszystko to jednak oczywiście rzecz gustu 🙂

Forerunnera 245 możemy wybrać w kilku wersjach kolorystycznych. W wersji bez muzyki będą to kolory szary i bordowy, a w wersjach muzycznych: biały, czarny i turkusowy.

Zegarek jest niezwykle lekki, waży zaledwie 38,5 gram. Niektórzy stwierdzą zapewne, że przez wagę wydaje się zabawką, jednak nie można się dać zwieść pozorom. Dzięki szkiełku Gorilla Glass 3 ekran jest dużo bardziej odporny na uszkodzenia od swoich poprzedników. Waga jest jedną z największych zalet tego modelu. 

Menu zegarka Garmin Forerunner 245

W nowym modelu Garmin zastosował ciekawe rozwiązanie ułatwiające korzystanie z menu zegarka. Aby w nie wejść, podobnie jak w innych modelach, przytrzymujemy przycisk UP. Do tej pory po włączeniu menu trzeba było wybrać jedną z czterech opcji i zgłębiać menu dalej. W FR 245 Producent umieścił wszystkie najważniejsze ustawienia na długiej liście (17 pozycji) i opatrzył symbolami. To proste rozwiązanie sprawia, że poruszanie po menu jest dużo szybsze i bardziej intuicyjne.

Dodatkowo, przytrzymując przycisk LIGHT mamy dostęp do „szybkiego menu”. Możemy w nim umieścić aż 18 elementów, do których chcemy mieć szybki dostęp. Poprzez skróty możemy m. in. zablokować przyciski, zapisać pozycję, ustawić budzik, skorzystać z funkcji „znajdź telefon”, sterować kamerą VIRB czy muzyką.

Aktywności

Lista aktywności to serce każdego zegarka sportowego. W Forerunnerze 245 mamy do wybrania następujące: Bieg, Bieg szlakiem, Bieżnia, Tor kryty, Chód, Chód w budynku,  Basen, Rower, Jazda w pomieszczeniu, Ergometr, Siła, Kardio, Joga, Maszyna eliptyczna, Stepper, Inna. Tę ostatnią aktywność można skopiować i nadać jej dowolną nazwę. Pozwala to dodać swój ulubiony sport jak np. rolki i zdefiniować dla niego odpowiednie ustawienia. Lista  aktywności nie zawiera opcji multisportowych (triathlon, duathlon) dostępnych w modelach Forerunner 945 czy serii Fenix. Nie ma także nart (do tej funkcji wymagany jest wysokościomierz barometryczny). Forerunner zadowoli więc nie tylko biegaczy i rowerzystów, ale także osoby korzystające z siłowni oraz miłośników pływania na basenie. Warto też wspomnieć, że wchodząc w widżet mierzący stres (zmęczenie) możemy włączyć minutnik relaksu, który przeprowadzi nas przez proste ćwiczenia oddechowe. Nawet krótka kilkuminutowa sesja pozwoli przywrócić równowagę umysłu (więcej o tej funkcji przeczytacie tutaj).

Najbliższe treningi z Garmin Coach

Pola danych i mapa

Dla każdej aktywności możemy ustawić osiem ekranów z danymi. Trzy ekrany są konfigurowalne i pozwalają ustawić dowolne dane. Na każdym z nich możemy wybrać od jednego do czterech pól danych. Dodatkowo możemy ustawić zdefiniowane ekrany: tętna (z graficzną podziałką stref tętna), godziny (z datą i stanem baterii), sterowania muzyką, ekran Virtual Partner oraz ekran mapy. Garmin Forerunner 245 nie ma obsługi szczegółowych map z danymi topograficznymi. Takie mapy obsługują jedynie wybrane modele serii Fenix oraz Forerunner 945. Możemy jednak wgrać trasę/kurs i nawigować po nim. Dzięki temu możemy wgrać ślad trasy przygotowany przez organizatora zawodów. Ekran mapy przyda się także, gdy będziemy chcieli nawigować do wcześniej zapisanej pozycji (np. miejsca startu treningu) czy po przedniej aktywności. Co ciekawe, dodano możliwość wyświetlania na mapie jednego lub dwóch pól z danymi. Dzięki temu podczas nawigowania możemy śledzić najważniejsze parametry treningu.

Forerunner 245 pozwala dodać do dwóch pól danych w ekranie mapy

Funkcje biegowe w Garmin Forerunner 245

Nowy Forerunner 245 zyskał wiele funkcji pozwalających dokładnie śledzić postępy treningu. Dane możemy podglądnąć w widżetach zegarka, a dokładny wykres zobaczymy w aplikacji Garmin Connect w dziale „Statystyki wydolności”. Do danych prezentowanych przez FR 235, czyli szacowanego czasu odpoczynku oraz pułapu tlenowy doszły: Stan wytrenowania, efekt treningu, obciążenie treningowe i symulator wyścigu. Po dodaniu czujnika mierzącego Dynamikę Biegu (HRM RUN lub Run Dynamics Pod) możemy także zmierzyć dodatkowe parametry związane z pracą ciała podczas biegu (tutaj szerzej o Dynamice Biegu).

Efekt treningu

Bezpośrednio po zakończeniu treningu na zegarku pojawią się dwie cyfry. Jedna określa efekt treningu aerobowego, a druga anaerobowego. Liczby wskazują jak bardzo wymagający był trening i jakie przyniesie korzyści dla naszej kondycji. Skala to od 0 do 5 i kolejno oznacza: 0 — Brak efektu, 1 — Nieznaczna korzyść, 2 — Utrzymanie, 3 — Wzrost, 4 — Znaczna poprawa, 5 — Przeciążenie. Jeśli zaplanowaliśmy trening tlenowy po zakończeniu poprawnie wykonanego treningu powinniśmy zobaczyć liczbę w przedziale od 3 do 4,5. Efekt treningu pozwala sprawdzić czy wykonaliśmy poprawnie dany trening i jest cenną wskazówką, gdy nie osiągnęliśmy zamierzonych celów. Zebrane dane mają kluczowy wpływ dla obliczania kolejnych parametrów. Należy pamiętać, że szczególnie w wypadku treningów anaerobowych dokładne pomiary tętna są niezwykle ważne. Ponieważ u wielu osób czujnik nadgarstkowy źle zapisuje dane w najwyższych strefach tętna, aby dokładnie śledzić statystyki wydolności warto zaopatrzyć się w opaskę HRM na klatkę piersiową.

Garmin Forerunner 245

Obciążenie treningowe

To parametr pozwalający sprawdzić jak nasz organizm reaguje na kolejne sesje treningowe. Zegarek bierze pod uwagę wszystkie odbyte aktywności oraz dane o tętnie z ostatnich 7 dni. Podstawą do wyliczenia obciążenia jest wskaźnik zwiększonej powysiłkowej konsumpcji tlenu (EPOC). W oparciu o te dane zegarek poinformuje czy obciążenie treningowe jest za niskie, optymalne czy za wysokie.

Stan wytrenowania

Pozwala szczegółowo sprawdzić jak organizm reaguje na aktualne obciążenie treningowe. Wskazania zmienią się z każdym kolejnym treningiem dzięki czemu na bieżąco skontrolujemy reakcje na kolejne sesje treningowe. Szybko dowiemy się czy treningi są za mało intensywne i zróżnicowane (zegarek pokaże nam statusy: „bezproduktywny” lub „roztrenowanie”) czy może trenujemy za mocno (trening ponad siły). Oczywiście najlepiej, gdy będzie nam się udawało utrzymywać stan „efektywny”, a w wybranych okresach po większej jednostce treningowej stan „regeneracji”.

Symulator wyścigu

Przedstawia prognozowany czas przebiegnięcia czterech dystansów. Zegarek „przewiduje” czasy ukończenia biegów na dystansie: 5km, 10km, półmaratonie i maratonie. Na ostateczny wynik wpływa mnóstwo czynników więc przewidywany czas ukończenia należy traktować jako cel możliwy do osiągnięcia przy naszym poziomie wytrenowania.

Na początku dane prezentowane przez zegarek nie będą dokładne, jednak z każdym kolejnym treningiem wskazania będą coraz bliższe rzeczywistości. W praktyce pomimo tego, że zegarek szacuje dane w oparciu o tętno, jego wskazania są naprawdę bardzo dokładne. Potwierdza to wielu zawodników, a my sami również porównaliśmy pułap tlenowy wyliczony przez zegarek z badaniami wydolnościowymi, co zaprezentowaliśmy w tym wpisie.

Bateria

W specyfikacji przeczytamy, że Forerunner 245 będzie działał do 7 dni w trybie zegarka i do 24 godzin w trybie GPS. Producent zawsze podaje czas do, gdyż w zależności od ustawień oraz warunków (temperatura pracy) czas będzie się różnić. Należy więc bezpiecznie zakładać, że realnie podczas użytkowania uzyskamy ok. 70% czasu deklarowanego przez Producenta. Co ciekawe w moim teście udało się pobić obydwa czasy podane przez Garmina.

W trybie pracy na GPS udało mi się uzyskać aż 24 godziny i 47 minut! Rewelacyjny czas jak na tak mały zegarek. Forerunner osiągnął taki czas z włączoną aktywnością z włączonym GPS (bez Glonass/Galileo) i „Inteligentnym” zapisem śladu. Są to domyślne ustawienia zegarka. Miał wyłączone wszystkie dodatki (podświetlenie, dźwięki, Bluetooth i automatyczne okrążenia). Jeśli planujemy bieg powyżej 20 godzin – dla Forerunnera 245 nie będzie to żadnym problemem. Forerunner 245 został wyposażony również w opcję UltraTrac, która mocno ogranicza użycie GPS w zapisie śladu. Jest on notowany co ok. 90 sekund. Dzięki temu możemy znacznie wydłużyć czas pracy, ale kosztem jakości śladu. To rozwiązanie jest polecane tylko w wypadku, gdy kończy nam się bateria lub gdy idziemy na bardzo długie przejście i jakość śladu nie ma dla nas kluczowego znaczenia.

Z kolei używany jako codzienny zegarek uzyskałem czas pracy 10 dni, znów powyżej deklaracji Producenta. Zegarek przez połowę czasu był połączony z telefonem i wyłączone były dźwięki oraz podświetlenie w ciągu dnia. Taki czas pracy deklasuje standardowe smartwatche wytrzymujące 1-3 dni. Długi czas pracy zegarków Garmin jest możliwy dzięki użyciu kontrastowych wyświetlaczy, które pozostając cały czas włączone, są widoczne w słońcu, a jednocześnie pobierają bardzo niewielką ilość energii.

Dlaczego nie Forerunner?

Skoro wiemy co znajdziemy w Forerunnerze wypada zadać pytanie odwrotne. Czego w nim nie znajdziemy i dla kogo nie będzie to dobry wybór. Forerunner nie ma wysokościomierza barometrycznego i płatności Garmin Pay. Jeśli zależy nam na tych dwóch funkcjach można pomyśleć o bardzo podobnie wyglądającym Forerunnerze 645. 645-ka będzie jednak krócej działać w trybie GPS i brak jej pulsoksymetru więc o wyborze pomiędzy Forerunner 245 i 645 decydują niuanse. Forerunner 245 nie ma trybu multisport (dualthlon, triathlon, łączenie aktywności) przez co raczej nie powinien być wybierany przez osoby myślące o starcie w zawodach triathlonowych. Zwolennikom zegarków „wszystkomających” trzeba polecić serię Garmin Fenix – w wybranych modelach znajdziemy obsługę szczegółowych map, w tym nawet map morskich oraz wiele innych zaawansowanych funkcji.

Zapewne ten wpis nie rozwiał wszystkich wątpliwości. Aby poznać wszystkie różnice pomiędzy poszczególnymi modelami zegarków Garmin zachęcam do zapoznania się z tabelką porównawczą na stronie TRIGAR.pl

Podsumowanie

Forerunner 245 to świetny wybór dla każdego biegacza i to nie tylko ulicznego. Zegarek zyskał nawet podstawowe możliwości pozwalające na udział w biegach ultra czy na na orientację. Dzięki swojej niewielkiej wadze jest niezwykle wygodny i będzie pasował na każdy nadgarstek. Prostota obsługi i czytelny interfejs sprawiają, że korzystanie z zegarka jest czystą przyjemnością. Możliwość wybrania wersji muzycznej sprawi, że długie wybiegania przestaną być nudne. Duża liczba rejestrowanych parametrów i notowane statystyki (obciążenie treningowe, stan wytrenowania) pozwalają dokładnie czuwać nad postępami treningi i na bieżąco dostosowywać go do naszych potrzeb i postępów. Po zakupie tego modelu pozostaje już tylko jedno – jak najczęstsze bieganie 🙂

Pełną ofertę modeli Forerunner 245 znajdziecie w salonach stacjonarnych i w sklepie internetowym TRIGAR.pl