Zaprezentowana po raz pierwszy w zegarkach Fenix 6, funkcja Garmin PacePro trafia do serii Forerunner 945 i Forerunner 245.

Zasada działania PacePro

Garmin PacePro zapewnia dynamiczne, dostosowane pod kątem nachylenia terenu wskazówki dotyczące tempa w trakcie całej aktywności, które powstają w oparciu o zmiany wysokości i osobiste preferencje tempa. Pomaga w planowaniu optymalnej strategii tempa podczas treningu, w celu uzyskania maksymalnej wydajności. Wyświetlanie profilu tempa na urządzeniu umożliwia wyświetlenie tempa docelowego na danym odcinku, wraz z porównawczym wskaźnikiem. PacePro pozwala dostosować pola danych w oparciu o zaplanowane tempo podczas biegu pod górę i strategii negative split.

Garmin PacePro

Tworzenie strategii PacePro

W celu utworzenia planu biegu PacePro należy skorzystać z darmowej aplikacji Garmin Connect Mobile. Po jej uruchomieniu przechodzimy do zakładki trening, w której odnajdziemy strategie tempa PacePro. Na początku tworzenia strategii musimy wybrać czy chcemy ją przygotować w oparciu o wcześniej wgrany do aplikacji kurs (np. trasa zawodów) czy sami podamy dystans. Korzystanie z opcji kursów pozwala podejrzeć na mapie trasę oraz dostosować tempo biegu do występujących na trasie wzniesień.

Garmin Pace Pro

W dalszej części należy wprowadzić docelowy czas w jakim chcielibyśmy pokonać dany dystans lub tempo biegu. Wprowadzamy tylko jeden parametr, drugi zostanie zaktualizowany automatycznie. W kolejnym ekranie aplikacja zaprezentuje trasę (o ile skorzystaliśmy z tworzenia strategii na podstawie kursu). W tym miejscu możemy dostosować strategię tempa. Strategia pozytywna oznacza szybszy bieg w pierwszej połowie wyścigu. Z kolei strategia negatywna jest odwrotna i oznacza szybszy bieg w drugiej połowie zaplanowanego dystansu.

Wzniesienia na trasie mogą mieć duże znaczenie dla planowania tempa wyścigu. Niektórzy wolą spokojnie pokonywać odcinki pod górę, podczas gdy inni biegacze wolą atakować wzniesienia bardziej agresywnie. Dlatego serwis Garmin Connect Mobile zawiera suwak, który pozwala zmienić strategię od łatwiejszej do trudniejszej, a dzięki czemu dostosować wysiłek podczas podejścia pod górę i wybrać taką, która najlepiej odpowiada potrzebom biegacza. Po utworzeniu i zapisaniu strategii należy ją przesłać bezprzewodowo do zgodnego zegarka Garmin. W trakcie biegu zegarek będzie pilnował założonego tempa.

Aktualizacja zegarka Forerunner 945 i Forerunner 245

Tworzenie strategii Garmin PacePro dla w/w zegarków zostało dodane wraz z ostatnią aktualizacją oprogramowania dla tych urządzeń. W związku z tym przed przystąpieniem do planowania tempa biegu należy zaktualizować oprogramowanie w zegarkach. Do tego celu najwygodniej użyć darmowego programu Garmin Express.