Jedną z zalet współczesnych zegarków jest to, że z urządzeń mierzących jedynie statystyki treningów stały się całodobowymi monitorami aktywności. Z biegiem lat do urządzeń Garmin trafia coraz więcej ciekawych pomiarów, które pozwalają lepiej śledzić stan naszego zdrowia i wytrenowania. W tym wpisie opiszemy coś, co producent określił jako Body Battery, czyli w wolnym tłumaczeniu poziom naładowania naszego organizmu. Przyrównanie ciała do baterii może co prawda wydawać się trochę złowieszcze (film Matrix), jednak przecież codziennie mówimy, że mamy więcej lub mniej energii, więc porównanie naszego ciała z baterią wydaje się jak najbardziej celne.

Garmin Body Battery w zegarku

Garmin większość statystyk w swoich zegarkach opiera o dane i algorytmy pochodzące od fińskiego Firstbeat’a. Jest to wyspecjalizowana firma, która zbiera i dostarcza dane dla wielu producentów sprzętu sportowego. Opierają się oni na danych milionów użytkowników i łączą je z najnowszymi badaniami naukowymi, zarówno publikowanymi w czasopismach jak i przeprowadzanych bezpośrednio przez samą firmę w laboratoriach uniwersyteckich.

Body Battery zadebiutował w opasce Vivosmart 4, a obecnie trafił także do nowych modeli Forerunnerów 45, 245 oraz 945.

Garmin Body Battery – co mierzy?

Body Battery pokazuje stan „naładowania” energią organizmu w skali od 0 do 100. Aktualny stan naszej „baterii” możemy sprawdzić na widżecie w zegarku. Pokaże on na wykresie pomiar z ostatnich 4 godzin, a po wejściu w dokładniejsze dane także wykres z naniesionymi danymi o stresie (Stress Score – wysoki wynik wskazuje na stres i/lub zmęczenie organizmu). Bardziej dokładne dane zobaczymy oczywiście na wykresach w Garmin Connect. Zarówno w aplikacji mobilnej jak i w serwisie www. Jeśli na jakiś czas zdjęliśmy opaskę czy zegarek na wykresie zobaczymy ten fragment jako „szacowany”.

 

Body Battery w aplikacji Garmin Connect
Body Battery w Garmin Connect Mobile

Co ma wpływ na pomiar?

Monitorowanie Body Battery wymaga włączonego pomiaru pulsu z nadgarstka z pulsoksymetrem. Zegarek Garmin mierzy naszą całodobową aktywność – treningi, ruch, pracę serca, jakość i ilość snu. Dzięki optycznemu pomiarowi tętna zegarek jest w stanie na podstawie pracy naszego serca określanej parametrem HRV (Heart Rate Variability – w wolnym tłumaczeniu „zmienność rytmu serca”) ocenić sposób jego pracy. Jeśli jesteśmy zrelaksowani i wypoczęci serce pracuje inaczej niż gdy jesteśmy zestresowani czy zmęczeni. Łącząc dane zebrane z naszego ciała z naszym ogólnym poziomem wytrenowania (VO2 max) oraz statystykami innych osób zegarek określa ogólny stan „wyczerpania” organizmu.

Body Battery w connect.garmin.com 

Przydatność Body Battery w praktyce

Body Battery pozwala szybko sprawdzić ile energii już zużyliśmy danego dnia i w efekcie jak mocny trening możemy jeszcze zaplanować. Łatwo dzięki niemu określić jak balansujemy swój dzień (tydzień, miesiąc). Jeśli porównamy różne dni, możemy sprawdzić jakie aktywności pozytywnie wpływają na „ładowanie” naszej baterii, a kiedy stres i zmęczenie biorą górę i powinniśmy więcej czasu zarezerwować na odpoczynek. Być może dla niektórych osób zobaczenie wykresu, pokazującego regularnie niski poziom baterii stanie się motywacją do zmiany nawyków. Dla mnie wskazówką, że nie wszystko jest idealnie jest trudność w „naładowaniu” baterii do 100%. Podejrzewam, że jest to spowodowane małą liczbą aktywności w ciągu dnia (siedząca praca) i mało regularnymi treningami. Aby się poprawić, na przyszły tydzień rozplanowałem już mniejsze i większe treningi – trzymajcie kciuki 😉

Modele zegarków Forerunner 45, Forerunner 245, Forerunner 945 oraz opaskę Vivosmart 4 znajdziecie w sklepie TRIGAR.pl