dynamika biegu Garmin

W dzisiejszym wpisie poruszamy tematykę dynamiki biegu, którą oferuje wybrane zegarki Garmin w połączeniu z odpowiednimi akcesoriami. Akcesoria wymagane do rejestrowania parametrów dynamiki biegu  to paski tętna HRM RUN, HRM TRI, HRM PRO lub czujnik RUN Dynamics Pod.

Jeśli szukasz czujnika tętna – sprawdź który czujnik tętna Garmin wybrać.

W/w akcesoria mają  wbudowany akcelerometr, który mierzy ruch tułowia w celu obliczania parametrów biegu.

 

Na dynamikę biegu składają się następujące zmienne:

1. Czas kontaktu z podłożem

Jest to czas, przez jaki stopa ma kontakt z powierzchnią ziemi podczas biegu. Wyrażona jest ona w milisekundach.

2. Bilans czasu kontaktu z podłożem.

Monitorowanie bilansu między czasem kontaktu z podłożem prawej i lewej stopy, umożliwia obserwację symetrii podczas biegu. Na zegarku funkcja ta jest wyświetlana jako procentowa wartość ze strzałką w lewo lub prawo, w zależności która stopa ma dłuższy kontakt z podłożem.

                         

3. Rytm biegu

Jest to liczba kroków na minutę wykonywanych przez obie stopy. Pomiar ten pozwala nam dowiedzieć się  o naszej technice biegu. Najczęściej podawaną wartością  docelową rytmu biegania to 180 kroków/min.

 

4. Długość kroku

To odległość pokonywana z każdym krokiem lewej i prawej nogi. Długość kroku jest zależna od kilku czynników, w tym morfologii ciała, siły i elastyczności mięśni.

5. Odchylenie pionowe

Parametr rejestruje wysokość odbicia podczas każdego cyklu ruchu podczas biegania. Odchylenie pionowe jest mierzone na wysokości korpusu i informuje o dystansie pionowym przebywanym z każdym krokiem.

6.Odchylenie do długości

Współczynnik informuje o efektywności biegania na podstawie skuteczności ruchu do przodu z każdym krokiem. Odchylenie od długości to pomiar „odbicia” kroku podzielony przez długość kroku i wyrażony jako wartość procentowa.

    

Wszystkie informacje na temat dynamiki  biegu, wraz z wykresami można przeanalizować na koncie Garmin Connect (na stronie www lub w aplikacji na telefon). Więcej informacji dotyczących dynamiki biegu znajdziecie w opracowaniu producenta na stronie garmin.com.