garmin connect iq

Wszystkie nowe zegarki Garmin, które posiadają kolorowy ekran, mają dostęp do platformy Connect IQ. Dzięki niej można dogrywać do zegarka zewnętrzne aplikacje i w ten sposób znacznie rozbudować funkcjonalność danego modelu.

Garmin Connect IQ logo

Kiedy w styczniu 2015 roku Garmin udostępnił platformę Connect IQ dla użytkowników zegarków jak i dla samej firmy rozpoczęła się nowa era. Od tego momentu już nie tylko programiści firmy Garmin są odpowiedzialni za funkcje urządzenia. Również użytkownicy uzyskali dostęp do „zasobów sprzętowych” zegarków i mogą współtworzyć oprogramowanie dla zegarków Garmin.

Dzięki Connect IQ zyskujemy możliwość wgrywania czterech kategorii oprogramowania. Są to:

  • Aplikacje
  • Pola danych
  • Tarcze zegarka (skórki)
  • Widżety

Garmin Connect IQ – Aplikacje

Aplikacje – są dostępne w każdym zegarku po naciśnięciu przycisku „Start”. Oryginalnie zegarki posiadają takie aplikacje jak: bieg, chód, rower, rower w pomieszczeniu czy basen. Dzięki dogrywaniu aplikacji z Connect IQ możemy dograć mniej popularne sporty jak na przykład: koszykówkę, żeglarstwo czy kick boxing. Aplikacje nie tylko dodają nowy sport do listy aktywności, ale mogą także dostarczać przydatnych funkcji. Aplikacje żeglarskie zawierają asystent halsowania czy alarm kotwiczny, który ostrzeże nas gdy łódź zerwie się z kotwicy. Trenerzy mogą pobrać aplikacje z rozbudowanymi stoperami, które pozwalają ustawiać pomiar czasu na dziesiątki sposobów. Aplikacja UBER, którą opisaliśmy tutaj, ułatwi oczekiwanie na przyjazd kierowcy bez ciągłego zerkania na telefon. Poprzez aplikacje Connect IQ można nawet sterować funkcjami w domu (np. gasić światła czy telewizor).

Pole HRZMon+

Garmin Connect IQ – Pola danych

Pola danych – instalując dodatkowe pola danych zyskujemy możliwość umieszczenia na jednym ekranie większej ilości danych niż w oryginalnie dostępnych (np. 9 w miejsce maksymalnie 4 danych). Dodatkowe pola danych mogą także łączyć grafikę z informacjami, dzięki czemu dane stają się bardziej czytelne. Niektóre pola danych posiadają także bardzo ciekawe dodatkowe funkcje. Pobierając pole danych „Race Screen” mamy możliwość za pomocą przycisku „Lap” wyrównać wskazania dystansu na zegarku do oznaczeń przygotowanych na trasie przez organizatora biegu. To pozwala lepiej kontrolować czas biegu na przykład podczas maratonu. Możliwości pola „Race Screen” przedstawiliśmy we wpisie dostępnym tutaj.

Garmin Connect IQ – Tarcze zegarka

Tarcze zegarka – dla większości użytkowników Garmin to nie tylko komputer treningowy, ale także codzienny zegarek. Dlatego bardzo ważna jest jego tarcza. Dzięki Connect IQ zyskujemy dostęp do ponad 650 różnych tarcz stworzonych przez użytkowników. Dodatkowo możemy w bardzo prosty sposób sami stworzyć nową tarczę z naszym zdjęciem lub grafiką za pomocą Garmin Face IT – jak to zrobić zaprezentowaliśmy w osobnym wpisie. 

Garmin Connect IQ – Widżety

Widżety – to odmiana aplikacji dostępna bezpośrednio z głównego ekranu. Poruszając się z ekranu godziny w dół lub w górę przechodzimy przez kolejne widżety. Oryginalnie mamy dostępnych klika podstawowych, jak na przykład: pogoda, kalendarz, kroki czy tętno. Widżety pobrane z Connect IQ pozwalają na zainstalowanie takich ciekawostek jak na przykład: mapa google maps, kompas, układ planet, czas wchodów/zachodów słońca i księżyca. Za pomocą widżetu „Wikipedia Search” można nawet skorzystać z Wikipedii (i to w języku polskim).

W kolejnym wpisie prezentujemy w jaki sposób pobrać i zainstalować dodatkowe aplikacje poprzez Garmin Connect Mobile.

Jeżeli szukasz zegarka lub licznika marki Garmin, który współpracuje z platformą Garmin Connect IQ to koniecznie odwiedź salony stacjonarne lub sklep internetowy firmy TRIGAR.pl