pomiar tętna

Coraz więcej zegarków treningowych posiada wbudowany (optyczny) czujnik, który umożliwia pomiar tętna bezpośrednio z nadgarstka. Rejestrowanie tętna odbywa się  nie tylko podczas aktywności, ale również poza nią. Urządzenia te czynią to w zasadzie całą dobę, przez 7 dni w tygodniu (oczywiście jeśli tylko zegarek mamy na ręce 😉 ). Rejestrują nasze tętno kiedy śpimy, jemy, zmierzamy do pracy czy robimy cokolwiek innego.  Później korzystając z aplikacji Garmin Connect na telefonie lub na komputerze przez przeglądarkę internetową możemy odtworzyć zapisane informacje.

pomiar tętna

Tętno spoczynkowe

Tętno spoczynkowe (HRmin) to określenie naszego najniższego tętna w ciągu dnia kiedy nie śpimy.  Jego wartość jest indywidualna i zależy między innymi od stopnia wytrenowania, rodzaju uprawianej dyscypliny, ale także uwarunkowań genetycznych. Dla zwykłej osoby dorosłej nie uprawiającej regularnie sportu powinna to być wartość od 60 do 80 uderzeń/min. natomiast u osób regularnie uprawiających sport jest to ok. 50 uderzeń/min, choć zdarzają się osoby u których jest to 30 uderzeń/min lub mniej.

pomiar tętna

Monitorowanie tej wartości pozwala nam m.in. na określenie progresu treningowego (tętno spoczynkowe będzie spadać co oznacza zwiększenie wydolności serca), ale jest również wskazówką o nadciągających problemach. Jeżeli tętno spoczynkowe podniesie się w stosunku do tego, które mieliśmy normalnie może to świadczyć o stanach zapalnych, chorobach, przetrenowaniu lub nadmiernym stresie.

Maksymalne tętno

Omawiając wykresy tętna dostarczane za pomocą urządzeń Garmina kolejną informacją jest maksymalne tętno odnotowane w ciągu dnia. Nie należy mylić go z tętnem maksymalnym właściwym dla naszego organizmu (HRmax obliczanego w skrócie formułką HRmax = 220 – wiek). Dzięki niemu możemy zobaczyć, która część naszego dnia sprawia nam największy wysiłek. Jeżeli okres ten przypadł na aktywność fizyczną (lub trening) możemy podejrzeć z wykresu, w której strefie tętna się znajdowaliśmy. W trakcie treningu można to jednak sprawdzić na odpowiednim ekranie aktywności co zostanie opisane w osobnym artykule.

pomiar tętna

Jak widać na powyższym obrazku, aplikacja Garmin Connect pozwala nam prześledzić nasze wartości tętna spoczynkowego jak i odnotowanego tętna maksymalnego na przestrzeni 7dni/4 tygodni/12 miesięcy. Jeżeli wybierzemy interesujący nas dzień poprzez wciśnięcie na datę pod wykresem otrzymamy również dokładny wykres naszego tętna z danego dnia.

Optyczny pomiar tętna, a czujniki zewnętrzne

Oba rodzaje pomiarów wykorzystują określone algorytmy aby wydobyć z nas informację o tętnie. O ile optyczny pomiar tętna dobrze sprawdza się przy zwykłym monitorowaniu aktywności całodobowej o tyle w przypadku wzmożonej aktywności fizycznej koniecznym może być zastosowanie czujnika zewnętrznego. Owszem, zegarek w dalszym ciągu pokazuje nasze tętno, jednakże może być ono trochę przekłamane. I nie zawsze pomoże mocniejsze zapięcie zegarka na nadgarstku (o czym warto wspomnieć w kontekście treningu z zegarkiem). Z pomocą przychodzą nam paski zapinane na klatce piersiowej.

pomiar tętna

Garmin w swojej ofercie posiada szeroki wybór tych urządzeń(tabelka różnic znajduje się tutaj). Są to:

Założenie takiego czujnika na czas trwania treningu oraz sparowanie go z urządzeniem zapewni dużo dokładniejszy pomiar. Dodatkowo są one niezbędne aby otrzymywać informację odnośnie tętna w wodzie (pomiar optyczny nie działa w trakcie pływania, należy użyć opaski HRM Tri lub Swim) oraz jeżeli nie posiadamy zegarka, a np. licznik Edge (który siłą rzeczy nie posiada pomiaru optycznego).

Podsumowanie

Niemal wszystkie zegarki marki Garmin pozwalają nam na monitorowanie tętna. Wskażą nasze tętno spoczynkowe, a także tętno maksymalne. Pomiary w urządzeniach posłużą również do przeliczenia spalonych kalorii, pułapu tlenowego czy efektywności treningu (w zależności od modelu zegarka). Jednakże w przypadku regularnego uprawiania sportu warto zaopatrzyć się w dodatkowe czujniki zewnętrzne na paskach aby te pomiary były dokładniejsze.

Wszystkich zainteresowanych urządzeniami Garmin pozwalającymi na optyczny pomiar tętna lub czujnikami zewnętrznymi zapraszamy do salonów firmowych oraz sklepu online TRIGAR.pl