alert burzowy

Kiedy znajdujemy się w terenie np. podczas górskich wycieczek zwracamy zwiększoną uwagę na prognozy pogody. Przecież nikt nie chciałby znaleźć się w środku burzy na szlaku czy w trakcie wspinania. Z pomocą przychodzą zegarki Garmin z wysokościomierzem barometrycznym, które mają wbudowaną opcję informowania nas o nadchodzącej burzy. Funkcja ta została nazwana jako  Alert Burzowy.

alert burzowy w zegarku Garmin Fenix

Urządzenia posiadające funkcję alertu burzowego

W momencie tworzenia tego artykuł, funkcję alertu burzowego obsługują zegarki z serii Fenix 6, Quatix 6, Forerunner 935 i 945 oraz najnowszy zegarek z oferty amerykańskiego producenta czyli Garmin Tactix Delta. Wszystkie te zegarki możecie na żywo obejrzeć w salonach firmowych TRIGAR.pl

Alert burzowy – instrukcja uruchomienia

Aby aktywować funkcję alertu burzowego należy przytrzymać lewy środkowy przycisk. Następnie, po wejściu do menu zegarka wybieramy kolejno „Ustawienia > Czujniki i akcesoria > Barometr > Ost.przed burzą” lub jeżeli mamy dodany widżet przewijamy na niego ekran, wciskamy górny prawy przycisk, a następnie analogicznie „Ost.przed burzą„.

alert burzowy
Wejście w ustawienia barometru.
alert burzowy
Ustawienia alertu burzowego.

Oczywiście, aby alert w ogóle zadziałał należy jego stan ustawić na „Włączone„. Natomiast opcja „Wartość” pozwala nam ustalić jak czuły ma być alert, tzn. o ile milibarów, hektopaskali czy innej wartości (można je zmienić w ustawieniach barometra) może maksymalnie przybyć w danym okresie czasu aby zegarek poinformował nas o potencjalnie nadchodzącej burzy. Przedział dostępny dla hektopaskali (w zależności od wartości może się różnić) to 2-6hPa/3godz.

alert burzowy
Ustawianie jednostki ciśnienia.

Kalibracja barometru

Bardzo dobrym nawykiem, który poprawi dokładność wskazań, a co za tym idzie informacji o nadchodzącej burzy jest kalibrowanie barometru. Kalibrację możemy wykonać znając wysokość nad poziomem morza miejsca w którym się aktualnie znajdujemy lub przy użyciu GPS. Kalibracja dostępna jest w ustawieniach barometru (Ustawienia > Czujniki i akcesoria > Barometr > Kalibruj)

alert burzowy

 

Wszystkich zainteresowanych zakupem zapraszamy do naszego sklepu TRIGAR.pl oraz salonów stacjonarnych Garmin znajdujących się w Krakowie, Poznaniu, Gdańsku oraz Wrocławiu.