garmin hr elevate

Bardzo lubimy odpowiadać na pytania dotyczące działania sprzętu Garmin bezpośrednimi testami przeprowadzanymi w terenie. Kolejnym częstym pytaniem jest to związane z pomiarem tętna z nadgarstka. Jak działa? O ile się myli? Czy muszę dokupić pasek na klatkę piersiową? W tym wpisie postaramy się odpowiedzieć na te zagadnienia.

garmin hr elevate

Obecnie w ofercie firmy Garmin wszystkie zegarki dedykowane bieganiu oraz zegarki przeznaczone do multisportu wyposażone są w optyczny pomiar tętna z nadgarstka bazujący na technologi Garmin Elevate. Dodatkowe informacje o  dokładności nadgarstkowego pomiaru tętna znajdziecie także na stronie producenta.

Do przeprowadzenia testu zostały wybrane następujące modele zegarków:

  1. Garmin Tactix Charlie sparowany z paskiem pomiaru tętna HRM TRI, lewa ręka.

    Garmin Tactix Charlie
  2. Garmin Forerunner 645, z optycznym pomiarem tętna HR Elevate, prawa ręka.

    Garmin Forerunner 645

Warto zwrócić uwagę na wskazania producenta dotyczące umiejscowienia zegarka z pomiarem nadgarstkowym. Zegarek powinien przylegać do ciała w taki sposób, aby się nie poruszał w czasie biegu lub ćwiczeń. Dodatkowo miejsce styku zegarka powinno być suche, niesmarowane preparatami ochronnymi i kremami, gdyż mogą wpłynąć na działanie pomiaru świetlnego.

Bieg porównawczy został wykonany w godzinach porannych, w terenie o zmiennej nawierzchni z delikatnymi podbiegami i zbiegami. W celu sprawdzenia dynamiki działania każdy kilometr rozpoczynałem znacznym przyspieszeniem przez około 150 metrów następnie wracałem do swobodnego biegu. Dodatkowo w ostatniej części wykonałem kilka przyspieszeń na krótkim odcinku.

Wykres tętna z Tactixa, pomiarz  paska HRM TRI

 

Wykres tętna z Forerunnera 645, pomiar z nadgarstka

Powyższe wykresy dobrze pokazują jak działa pomiar zarówno z nadgarstka jak i z paska tętna HRM-TRI . Dodatkowo średnie tętno  z całego biegu różniła się o 1 uderzenie na minutę. Maksymalne tętno także różniło się tylko o 1 uderzenie.  Jest to bardzo dobry wynik, szczególnie że w czasie biegu było kilkanaście przyspieszeń.

Wyniki z poszczególnych zegarków
Jak działa?

Pomiar nadgarstkowy działa w moim odczuciu bardzo dobrze, jeśli chcemy dodać dedykowany pasek na klatkę piersiową zawsze to możemy zrobić aby otrzymać najdokładniejszy pomiar. Chyba każdej osobie biegającej przytrafiła się sytuacja w której już jesteśmy gotowi wyjść na trening, a tu o czymś zapomnieliśmy i to najczęściej był pasek do pomiaru tętna. Przy pomiarze z nadgarstka już nam to się nie zdarzy. Dla osób wchodzących w świat biegania lub innych aktywności taki pomiar nadgarstkowy jest na pewno wystarczający. Pomiar naszego tętna odbywa się nie tylko w czasie aktywności, lecz także w czasie całego dnia i możemy to na bieżąco monitorować i mieć wgląd w jego zmiany już z pozycji samego zegarka.

O ile się myli?

Pomiar z klatki piersiowej jest najdokładniejszy i tutaj nie mamy wątpliwości. Jak przedstawiają wykresy, widzimy niewielkie różnice w pomiarze. Oceniając surowe dane, błąd 1 uderzenia przy średnim i maksymalnym jest to naprawdę dobre osiągnięcie. Jeśli mówimy o dynamice zmian i szybkości reakcji to tutaj pomiar nadgarstkowy reaguje wolniej i wraca wolniej do określonego pułapu lecz w przypadku biegu ciągłego problem ten by nie wystąpił. Przyczyną tego jest sama technologia pomiaru opierającego się na pomiarze świetlnym oraz że miejsce badania znajduję się dalej od samego serca niż pasek tętna będący bezpośrednio na klatce piersiowej.

Czy muszę dokupić pasek na klatkę piersiową?

Jeśli uprawiamy sport sport kilka razy w tygodniu, jesteśmy ambitnymi amatorami sportu, kilkukrotnie w ciągu roku startujemy w lokalnych imprezach sportowych to zakup dodatkowego paska do pomiaru tętna  jest tylko dodatkowym elementem naszego wyposażenia sportowego, ale bez niego równie dobrze będziemy uprawiać nasze ulubione dyscypliny sportowe. Jeśli wchodzimy w świat bardziej zaawansowanego biegania, kolarstwa, triathlonu lub innych dyscyplin związanych mocno z pomiarem tętna to pasek do pomiaru tętna staje się dodatkowym narzędzie do monitorowania treningów zarówno w czasie jego trwania jak i analiz już wykonanych treningów. Szczególnie istotne jest śledzenie tętna w treningach interwałowych opierających się na strefach tętna. Pomiar jest najdokładniejszy i wynik natychmiastowy. Paski tętna mogą wnosić nam do biegania dodatkowe parametry szerzej opisane w artykule .

Paski tętna występują także w kilku wariantach, które zawsze możemy dodać do posiadanego już przez nas urządzenia. Wówczas w czasie aktywności przy założonym pasku zegarek będzie automatycznie pobierał dane z dedykowanego paska, natomiast zaraz po zakończeniu powróci do pomiaru tętna z nadgarstka zapewniając kompleksowy pomiar tętna przez cały czas. Charakterystyka poszczególnych wariantów pasków znajdziemy w tym linku.

Podsumowanie

Mamy nadzieje, że powyższym artykułem udało się nam rozwiać wątpliwości związane z  zakresem pomiaru tętna z nadgarstka co pomoże Wam w  wyborze sprzętu treningowego lub dodatkowych pasków treningowych.

W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących pomiaru nadgarstkowego, doboru sprzętu pod dyscypliny sportowe lub wyborze opcjonalnego paska do pomiaru tętna zapraszamy do naszych salonów firmowych oraz sklepu internetowego TRIGAR.PL