Gdy planujesz trasę lub obmyślasz strategię startową, naturalnie myślisz o wzniesieniach. Funkcje, takie jak ocena formy na podbiegach i ClimbPro w zegarkach Garmin mogą pomóc w analizie oraz doskonaleniu umiejętności biegania pod górę. Zobaczmy więc, jak optymalnie je wykorzystać!

Podbiegi stanowią nierozłączną część treningu biegowego, wymagając od nas nie tylko siły fizycznej, ale i strategicznego podejścia. Planując trasę, trudno nie zwrócić uwagi na wyzwania jakimi, bez wątpienia są mniej lub bardziej strome wzniesienia.

Ocena formy na podbiegach

Na szczęście zegarki Garmin oferują analizę techniczną podbiegów, jak również wsparcie w samym procesie doskonalenia umiejętności biegania pod górę. Aby zwiększyć wydajność i monitorować postępy wykorzystaj funkcje, takie jak ClimbPro i ocena formy na podbiegach.

Ocena formy na podbiegach, co daje?

Bieganie w górzystym terenie to nie tylko próba naszej kondycji fizycznej, ale również test siły i wytrzymałości naszego organizmu. W trakcie tego wysiłku, nasze ciało muszą wykonać dwukierunkowy ruch, zarówno do przodu, jak i w górę.

To nie tylko stawia przed mięśniami dodatkowe wyzwanie, ale także wymaga skoncentrowanej walki z siłami grawitacyjnymi. Łatwo zauważyć, że podczas pokonywania wzniesień zużywany zdecydowanie więcej energii niż w czasie biegu po płaskim terenie.

Bieg pod górę charakteryzuje się szybszym krokiem, krótszą fazą wymachu, a także zwiększoną pracą stawów. Oznacza to, że warto poświęcić przynajmniej część swojego treningu na podbiegi, aby nauczyć ciało płynnego i efektywnego pokonywania wzniesień.

Oblicz swoją wytrzymałość

Ocena formy podczas biegów w terenie, mierzona w skali od 0 do 100, uwzględnia zarówno sprawność fizyczną, jak i efektywność. Rejestrując aktywności, takie jak bieganie czy wędrówki, zegarek automatycznie wykrywa i analizuje odcinki pod górę o nachyleniu większym niż 2%.

Głównym celem tej analizy jest zrozumienie, w jaki sposób Twój wysiłek przyczynia się do rozwoju siły oraz wytrzymałości na podbiegach. Najnowsze aktywności mają największy wpływ na aktualną ocenę, ale w analizie uwzględniane są dane z kilku miesięcy.

Twoje osiągnięcia są porównywane z wynikami innych osób w tej samej grupie wiekowej i tej samej płci, co ułatwia obserwację postępów. Ocena oparta jest również na aktualnym pułapie tlenowym, który jest szacowany automatycznie, podczas każdego biegu na powietrzu.

Ocena formy na podbiegach w zegarku Garmin

Garmin ClimbPro, czyli co?

Funkcja ClimbPro, dostępna w zegarkach Garmin, ułatwia biegaczom zarządzanie wysiłkiem podczas wyczerpujących biegów na wzniesieniach na dwa sposoby:

  • Po pierwsze, dostarcza szczegółowych informacji o zbliżających się podbiegach w tym odległości do nich, ich długość oraz nachylenie.
  • Po drugie, gdy zbliżasz się do wzniesienia, na zegarku automatycznie pojawia się specjalny ekran ClimbPro. Wyświetla on, aktualną pozycję biegacza na podbiegu, a także długość i średnie nachylenie stoku. Dane aktualizowane są na bieżąco w trakcie całego biegu pod górę.

Dzięki temu możemy świadomie dostosować tempo biegu do warunków terenowych, zachowując przy tym optymalną wydajność.

Obecnie wzniesienia klasyfikuje się na podstawie następujących kryteriów:

  • Iloczyn odległości w metrach i średniego nachylenia wynosi więcej niż 3500
  • Długość podbiegu musi wynosić co najmniej 500 metrów
  • Minimalne średnie nachylenie to 3%

Aby skorzystać z funkcji ClimbPro, biegacz musi podążać szlakiem zawierającym informacje o wysokości. Szlak może pochodzić z serwisu Garmin Connect albo innych platform i powinien być w formacie .fit.

Ocena formy na podbiegach i ClimbPro, czy warto?

Podsumowanie

Jak widać funkcje ClimbPro i ocena formy na podbiegach oferują biegaczom liczne korzyści. Dzięki nim możemy lepiej planować treningi w górzystym terenie, a także monitorować swoje postępy, redukując jednocześnie ryzyko kontuzji.

Zegarki Garmin stanowią tym samym, niezastąpione narzędzie dla biegaczy, którzy chcą osiągać lepsze rezultaty i czerpać satysfakcję z biegania. Są również doskonałym źródłem informacji o tym, jak stać się lepszym i silniejszym biegaczem.