Przed podjęciem decyzji o zakupie zegarka sportowego należy zastanowić się do jakich aktywności chcielibyśmy go wykorzystywać. Obecnie praktycznie wszystkie modele na rynku posiadają moduł GPS, na podstawie którego obliczają tempo biegu czy prędkość z jazdy na rowerze. Jednak sam GPS nie wystarczy. Jeżeli chcecie aby zegarek towarzyszył Wam i pomagał w wielu dyscyplinach należy wybrać taki model, który posiada wsparcie dla wielu aktywności. W tym wpisie prezentujemy multisportowe zegarki marki Garmin.

Zegarek do biegania, pływania, jazdy na rowerze…

W chwili tworzenia tego artykułu, najbardziej budżetowym rozwiązaniem jest zakup modelu Garmin Vivoactive 3. Model ten jest dostępny w kilku wariantach kolorystycznych. Dodatkowo zegarek z oznaczeniem Music w nazwie posiada wbudowany odtwarzacz muzyki (bezprzewodowe przesyłanie muzyki z zegarka do słuchawek bluetooth). Zegarki z tej serii posiadają wsparcie dla treningów biegowych, rowerowych, pływackich (tylko na basenie), ale nie mają tryby multisport. Oznacza to, że w trakcie zawodów triathlonowych nie będzie można zapisać całych zawodów jako jedna aktywność. Po zakończeniu poszczególnych etapów należy wyłączyć jedną aktywności i uruchomić kolejną. Vivoactive 3 posiada akcelerometr oraz wysokościomierz, dzięki czemu można go wykorzystać także do treningów w pomieszczeniu (bieganie na bieżni) czy jazdy na nartach/desce. W trybie narciarskim urządzenie automatycznie rozpoznaje zjazdy oraz przypisuje do nich statystyki (dystans i czas zjazdu, prędkość średnia i maksymalna, różnica wysokości). Jest to jedyny model z zestawienia, który posiada ekran dotykowy.

Garmin Vivoactive 3
Garmin Vivoactive 3

Kolejną propozycją jest seria Garmin Forerunner 645. Podobnie jak w przypadku Vivoactive 3 do wyboru mamy kilka odmian kolorystycznych oraz wariant muzyczny. Funkcjonalnie obie linie są podobne. Jednak Forerunner 645 daje więcej opcji treningowych oraz potreningowych analiz. Mamy tu na myśli m.in. funkcję wirtualnego partnera czy możliwość nawigacji wg wcześniej przygotowanego na komputerze kursu. Zegarek posiada opcję prezentowania dynamiki biegu, obciążenia treningowego czy progu mleczanowego. Do obsługi wykorzystujemy przyciski.

garmin forerunner 645
Garmin Forerunner 645

Zegarek do triathlonu

Garmin Forerunner 935 to seria zegarków stworzona z myślą o fanach triathlonu. Obecnie jest to jedyna grupa, dla której istnieje specjalny uchwyt szybkiej zmiany. Uchwyt ten pozwala na zawodach przepiąć zegarek z nadgarstka na kierownicę w dosłownie kilka sekund. FR 935 posiada dodatkowo wsparcie dla pływania na otwartym akwenie oraz tryb multisport. Można go także połączyć z czujnikiem mocy oraz pasami tętna Garmin HRM Tri i HRM Swim (czujniki te pozwalają monitorować tętno w trakcie pływania). Model ten nie ma odtwarzacza muzyki oraz płatności Garmin Pay.

zegarek do biegów ultra
Garmin Forerunner 935
Garmin Fenix czyli zegarek do wszystkiego

Mawia się, że jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego. Naszym zdaniem w przypadku serii Garmin Fenix 5 zdanie to nie ma zastosowania. Jest to najwyższa linia zegarków w ofercie firmy Garmin. Wizualnie Fenix przypomina tradycyjny zegarek i w tym tkwi jego popularność. Opcjonalne paski  Garmin Quick Fit pozwalają w szybki sposób zmienić pasek silikonowy na skórzany czy tytanową bransoletę. Więcej informacji o zegarkach z tej grupy znajdziecie w tym artykule. Polecamy także wpis o tegorocznej edycji, czyli modelach Fenix 5 Plus.

zegarek do biegów ultra
Garmin Fenix 5
Gdzie kupić zegarek Garmin?

Jeżeli po przeczytaniu tego artykułu nadal nie wiesz na który model się zdecydować to polecamy także odwiedzenie strony TRIGAR.pl na której możesz zapoznać się z tabelami w których zestawione zostały kluczowe różnice między poszczególnymi modelami:

Przypominamy także o salonach firmowych TRIGAR w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku. W naszych naziemnych oddziałach możecie na żywo zapytać doradców o różnice między zegarkami Garmin oraz porównać ich gabaryty.