czujnik tętna garmin tri

Obecnie dostępna jest coraz szersza gama czujników tętna Garmin. Podstawową funkcją każdego modelu jest oczywiście pomiar tętna, ale oprócz tego czujniki potrafią odczytywać dodatkowe parametry. W tym wpisie przedstawiamy różnice między poszczególnymi pasami. Mamy nadzieję, że artykuł pomoże Wam znaleźć odpowiedź na pytanie który czujnik tętna Garmin będzie najbardziej odpowiedni dla Waszego rodzaju aktywności.

Synchronizacja czujnika

Wszystkie czujniki tętna Garmin wystarczy jednokrotnie sparować z kompatybilnym urządzeniem. Przy kolejnym uruchomieniu czujnik będzie łączył się automatycznie wykorzystując technologie ANT +. W przypadku zegarków, które posiadają dodatkowo nadgarstkowy pomiar tętna nadrzędnym rolę odgrywa czujnika zapinany na klatce piersiowej. W praktyce oznacza to, że przy codziennym użyciu, zegarek odczytuje tętno z nadgarstka, a w momencie założenia czujnika zewnętrznego automatycznie przestawi się na odbiór informacji o tętnie z pasa.

Zewnętrzny czujnik tętna Garmin

Podstawowym  dostępnym modelem jest czujnik tętna Garmin HRM-Dual. Pasek wykonany jest z miękkiego i delikatnego materiału zapewniającego komfort użytkowania. Długość samego paska jest regulowana. Ponadto w tym modelu istnieje możliwość wypięcie plastikowego czujnika i swobodne umycie samego paska. Czujnik ten idealnie nadaje się w dyscyplinach biegowych, rowerowych oraz innych które nie odbywają się w wodzie.

czujnik tętna garmin

Kolejny modelem czujnik tętna jest model oznaczony jako Garmin HRM-RUN. Poza wskazanym w nazwie bieganiem czujnik ten można wykorzystywać w czasie dyscyplin rowerowych oraz siłowych. Najważniejszą cechą tego czujnika jest pomiar informacji dotyczących dynamiki biegu. W tym pojęcie zawarte są następujące parametry:

 1. Rytm — liczba kroków wykonanych w czasie 1 minuty, przy zawodowych biegaczach wartość
  ta często przekracza 180 kroków na minutę
 2. Odchylenie pionowe — wysokość odbicia podczas biegu; wyświetla pionowy ruch tułowia dla każdego kroku, mierzony w centymetrach. Im mniejsza wartość tym lepiej, gdyż tracimy mniej energii na niepotrzebny pionowy ruch ciała.
 3. Czas kontaktu z podłożem — czas, przez jaki stopa ma kontakt z powierzchnią ziemi podczas biegu (mierzony w milisekundach). Jeśli biegniemy szybko nasza stopa mniej czasu ma kontaktu
  z podłożem.
 4. Bilans czasu kontaktu z podłożem — wyświetla bilans czasu kontaktu lewej/prawej nogi
  z podłożem podczas biegu (wyświetlany w procentach); np. 53,2 ze strzałką skierowaną w lewo
  lub prawo. Najlepsi biegacze wykazują równowagę pomiędzy lewą a prawą nogą, Wyraźnie zachwianie bilansu może świadczyć o przeciążaniu narządów ruchu oraz tendencji do kontuzji.
 5. Długość kroku — odległość od jednego zetknięcia nogi z podłożem do następnego; mierzona
  w metrach. Na ten parametr wpływa wiele czynników np. wzrost, długość kończyn, siła mięśniowa, tempo biegu. Silnie powiązany z rytmem.
 6. Odchylenie do długości — stosunek wartości odchylenia pionowego do długości kroku (wyświetlany w procentach); niższa liczba zazwyczaj oznacza lepszą formę.

czujnik tętna garmin

Garmin HRM-TRI jest modelem dedykowany osobą uprawiającym triatlon, od poprzedniego modelu pod względem budowy odróżnia go kolor osłony czujnika oraz ikonografia na nim zamieszczona. Czujnik ten oferuje parametry dynamiki biegu (takie same jak w czujniku HRM-RUN) oraz dodatkowo rejestruje tętno w czasie pływania. Dane są zapisywane w samym czujniku i przesyłane do kompatybilnego urządzenia zaraz po wynurzeniu z wody. Docelowo czujnik przeznaczony jest do pływania w wodach niechlorowanych.

czujnik tętna garmin tri

Ostatni modelem, dedykowanym specjalnie osobą pływającym jest czujnik tętna Garmin HRM-SWIM. Czujnik ten różni się materiałami od poprzednich. Wewnętrzna strona wykonana jest z silikonu zapobiegającego przesuwaniu się paska nawet przy dynamicznych nawrotach. Materiały wykorzystane w czujniku są odporne na działanie chloru oraz innych substancji chemicznych stosowanych na basenach zamkniętych.

czujnik tętna garmin swim

Porównanie czujników

W poniższej tabeli przedstawiamy zestawienie kluczowych parametrów poszczególnych czujników tętna marki GARMIN.

 Model HRM3-Dual  HRM-RUN  HRM-TRI  HRM-SWIM
Masa w gramach 46  59 59  72
Wypinany czujnik TAK NIE NIE NIE
Wodoszczelność w metrach 30  50  50  50
Czas działania* 4,5 roku  1 rok  10 miesięcy  8 miesięcy
Temperatura pracy
w stopniach celcjusza
od -5°C do +50°C od -10°C do +50°C od -10°C do +50°C  od -10°C do +50°C
 Parametry dynamiki biegu  NIE TAK TAK  NIE
Rejestrowanie tętna w czasie pływania NIE NIE TAK TAK
 Przechowywanie
i przesyłanie danych tętna
 NIE NIE TAK  TAK
 Odporność na chemie basenową  NIE NIE NIE  TAK

* zakładając godzinę użycia dziennie

Kompatybilność czujników z licznikami i zegarkami Garmin

W przypadku zakupu zewnętrznego czujnika tętna marki Garmin, który chcemy wykorzystać tylko w połączeniu z licznikiem rowerowym z serii Garmin Edge wybór jest prosty i ogranicza się do modelu HRM-Dual. W przypadku zegarków Garmin przed zakupem czujnika tętna należy sprawdzić jego kompatybilność z danym modelem. Informacje o zgodnych urządzeniach można znaleźć na karcie produktu w sklepie TRIGAR.pl

Podsumowanie

Wybór modelu należy dostosować do własnych preferencji, posiadanego zegarka oraz wiodącej aktywności fizycznej. W przypadku aktywności biegowych i rowerowych wybierać możemy pomiędzy trzema modelami. Z kolei  pasjonaci pomiarów tętna w wodzie mają wybór pomiędzy dwoma modelami. W przypadku wszelkich pytań zapraszamy do naszych salonów firmowych oraz sklepu internetowego TRIGAR.PL