zegarek na basen

Wszystkie urządzenia Garmina charakteryzują się wodoszczelnością, niemniej nie wszystkie nadają się do rejestrowania aktywności związanej z pływaniem w basenie lub otwartym akwenie. W naszym artykule zajmiemy się doborem zegarka w zależności od preferowanej przez nas aktywności pływackiej. Z oczywistych względów nie bierzemy pod uwagę np. liczników rowerowych czy urządzeń turystycznych, które również będąc wodoszczelne zupełnie się przy tym nie sprawdzą. W przeciwieństwie do porównania zegarków do 1500zł zajmiemy się tutaj głównie pływaniem, dodając drobne informacje odnośnie wysokościomierza, kompasu oraz kompatybilności z czujnikami dostarczającymi informację o dynamice biegu np. HRM Run lub Run Dynamics Pod.

garmin zegarek na basen

Optyczny pomiar tętna, a pływanie

W trakcie wszelkich aktywności związanych z pływaniem optyczny czujnik tętna w zegarkach Garmina jest wyłączony. Aby skorzystać z pomiaru tętna w trakcie pływania należy zaopatrzyć się w czujnik tętna HRM Swim lub HRM Tri. Artykuł porównujący dostępne czujniki znajduje się tutaj.

Zegarek na basen vs Zegarek na otwarty akwen

Zanim przejdziemy do porównywania zegarków należy wspomnieć co nieco o sposobie zliczania dystansu przez zegarki.

Korzystając z aktywności basen deklarujemy długość basenu wybierając jedną z dostępnych (25m/50m) lub wpisując własną (od 17m/18y do 150m/150y).  Jeżeli znajdziemy się w jakimś dłuższym basenie jak chociażby kilometrowy San Alfonso del Mar nie znajdującym się w budynku, to musimy skorzystać opcji pływania w otwartym akwenie. Zegarek na podstawie naszych ruchów zaliczy nam długość basenu podczas zwrotu i zapisze tą informację.

Jeżeli chodzi o Otwarty Akwen to tutaj dane odnośnie dystansu będą brane bezpośrednio z GPS. Wśród wymienionych poniżej zegarków tej aktywności nie posiada Vivoactive 3.

Zegarek na basen

Vivoactive 3 – 1249zł/1499zł (w zależności od wariantu kolorystycznego – Maj 2018).

zegarek na basen garmin
Vivoactive 3

Jedyny w ofercie Garmina zegarek z ekranem dotykowym. Jedyną opcją pływacką w nim jest Basen. Brak kompatybilności z paskami HRM Swim oraz HRM Tri sprawia, że nie otrzymamy informacji odnośnie tętna. Zegarek posiada wysokościomierz barometryczny oraz kompas trójosiowy, natomiast nie jest kompatybilny z czujnikami dostarczającymi informację o dynamice biegu.

Dostępne kolory: Srebrny z białym paskiem, Srebrny z czarnym paskiem, niebieskoszary z czarnym paskiem.  Ten zegarek również posiada wymienne paski w różnych kolorach. Opaski posiadają szybki system zmiany. Więcej szczegółowych informacji znajdziecie  tutaj.

Forerunner 735xt – 1345zł (Maj 2018)

Na chwilę obecną najtańszy zegarek triathlonowy. Znajdziemy w nim aktywności takie jak Basen, Otwarty Akwen oraz Thriatlon. W odróżnieniu od Vivoactive 3 i Forerunner 645 mamy tutaj opcję Triathlon. Pozwala ona na szybkie przełączanie się pomiędzy aktywnością biegową, rowerową oraz otwartym akwenem, przeplatając je przejściami w których mamy czas na przygotowanie się do kolejnego etapu. Zegarek NIE POSIADA wysokościomierza barometrycznego oraz kompasu trójosiowego. Jest jednakże kompatybilny z czujnikami HRM Swim, HRM TRI i czujnikami dostarczającymi informację o dynamice biegu.

Garmin Forerunner 735XT zegarek na basen garmin
Forerunner 735xt

Dostępne kolory: Czarno – szary, Granatowo – jasnobłękitny.
Ten zegarek również posiada wymienne opaski w wielu kolorach, ale nie posiada systemu szybkiej zmiany.

Forerunner 645 – 1709zł/1929zł – Music (Maj 2018)

Pierwszy zegarek Garmina pozwalający na zgranie muzyki bezpośrednio na urządzenie i odtwarzanie jej przy użyciu kompatybilnych słuchawek bluetooth (tylko wersja Music!). Jego funkcjonalność stanowi tutaj niejako hybrydę między poprzednimi zegarkami. W związku z tym, że w zegarku znajdziemy aktywność Pływanie na basenie, Foreruuner 645 sprawdzi się jako zegarek na basen.  Należy natomiast pamiętać o tym, że urządzenie NIE POSIADA wsparcia dla pływania w otwartym akwenie jak również NIE JEST KOMPATYBILNY z czujnikami HRM Swim i HRM Tri. Te cechy oraz wbudowany wysokościomierz barometryczny oraz kompas trójosiowy łączą go z Vivoactive 3. Wspólną cechą z Forerunnerem 735xt jest z kolei możliwość uzyskania informacji o dynamice biegu z kompatybilnego czujnika.

garmin forerunner 645 zegarek na basen garmin
Forerunner 645

Dostępne kolory: Wiśniowy/Czarny (Music), Piaskowy/Czarny (bez muzyki)
Wiele kolorów pasków zamiennych, wszystkie posiadają system szybkiej zmiany znany z Vivoactive 3 (paski z tego zegarka są kompatybilne).

 

Forerunner 935 – 2099zł (Maj 2018)

Garmin Forerunner 935 to tak naprawdę funkcjonalność najwyższej linii Fenix 5 w urządzeniu wykonanego w pełni z tworzywa. Znajdziemy tutaj wszystkie wspominane przez nas opcje tj. Basen, Otwarty Akwen, Triathlon, Wysokościomierz barometryczny, Kompas trójosiowy oraz kompatybilność z czujnikami HRM Swim i HRM TRI w celu uzyskania informacji o tętnie podczas pływania. Zegarek sparujemy również z czujnikami dostarczającymi informację o dynamice biegu. Forerunner 935 sprawdzi się jako zarówno jako  zegarek na basen jak i pływanie na otwartym akwenie, a jego sporą zaletą jest także mała waga.

zegarek na basen garmin
Forerunner 935

Dostępne Kolory: Czarny z czarnym paskiem lub Czarny z żółtym paskiem (Wersja Triathlon Bundle 2649zł Maj 2018). Zegarek posiada wymienne opaski w różnych kolorach, pasują 22mm Quick Fit od Fenixa 5.

Fenix 5 / Quatix 5 / Tactix Charlie – od 2099zł (Fenix 5), od 2575zł Quatix 5, 3299zł (Tactix Charlie) – Maj 2018

Od poprzedniego Forerunnera 935 zegarki różnią się na pierwszy rzut oka przede wszystkim ładniejszym wyglądem na codzień. Bezel oraz dekiel i przyciski zegarka wykonane są z metalu (rodzaj w zależności od zegarka), natomiast jeżeli chodzi o samą funkcjonalność to mamy tutaj wszystko to co w FR 935. Nie należy jednak uważać tych zegarków za dokładnie takie same, celem naszego artykułu jest szukanie odpowiedniego zegarka do pływania zatem pozwolę sobie opisać zegarki w szybkim skrócie.

zegarek na basen garmin

Fenix 5/5s/5x -Flagowa linia zegarków Garmin. 5x wyposażony jest w mapy. Zestawienie dostępnych modeli znajduje się tutaj.

Quatix 5 – Odpowiednik Fenixa 5 dedykowany dla żeglarzy i wodniaków. Zawiera wbudowane aktywności wodne jak np. Żeglarstwo czy wędkarstwo. Prezentacja zegarka dostępna tutaj.

Tactix Charlie – Wojskowo-survivalowy odpowiednik Fenixa 5x. Tak jak 5x posiada mapy, zawiera w sobie dodatkowe funkcję takie jak załadowane aktywności taktyczne czy współpracę z noktowizorem, prezentacja dostępna tutaj.

Podsumowanie

Jak widać decyzja o tym, który zegarek na basen wybrać wcale nie jest łatwa. Wszystko zależy od funkcji, które poza wspomnianymi powinien posiadać dany model. Zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami przedstawiającymi zegarki na naszych blogach running.trigar.pl oraz gpsdlaaktywnych.pl.

Wszystkich zainteresowanych przedstawionymi urządzeniami treningowymi marki Garmin (i nie tylko tymi ;)) zapraszamy do salonów firmowych oraz sklepu online TRIGAR.pl