zegarek do biegania garmin

Wielu naszych klientów przychodzi z pytaniem który zegarek wybrać dla ich indywidualnych potrzeb. Wśród nich są osoby zaawansowane treningowo, ale również i takie, które trenują amatorsko lub planują rozpocząć przygodę ze sportem, a zegarek ma być niejako dodatkową motywacją. Często wiąże się z tym chęć zakupu tańszego zegarka niż któregoś czołowego Fenixa lub Forerunnera. Na potrzeby artykułu zakładamy, że klient chce wydać do 1500zł na swój pierwszy zegarek, który będzie odpowiadał jego aktywnościom. Skupimy się tu na najczęściej zadawanych pytaniach. W celu sprawdzenia szczegółowych różnic między zegarkami zapraszamy do tabelki z porównaniami sklepu TRIGAR.pl

Zegarek do biegania

Każdy zegarek z GPS marki Garmin posiada wsparcie dla aktywności bieganie jak również biegnie na bieżni (z wykorzystaniem akcelerometru). Tutaj pole manewru jest naprawdę szerokie, a ceny podstawowych zegarków są jak najbardziej przystępne. Poruszony tutaj zostanie temat dynamiki biegu. Więcej informacji (na przykładzie czujnika Run Dynamics Pod) znajduje się tutaj. Ważną informacją jest to, że wszystkie zegarki posiadają optyczny czujnik tętna, dzięki któremu zegarki potrafią odczytać tętno bezpośrednio z nadgarstka.

Forerunner 35 – 639zł (cena z marca 2018)

Kwadratowy zegarek z monochromatycznym wyświetlaczem. Najbardziej podstawowe z oferowanych urządzeń. Sprawdzi się zarówno do biegania jak i na rower czy do treningów Cardio. Wbudowany odbiornik GPS śledzi naszą trasę, jednakże w przeciwieństwie do zegarków obsługujących system GLONASS jest trochę mniej dokładny i ustalenie pozycji trwa dłużej. Brak alertów wibracyjnych sprawia że musimy sami kontrolować swoją aktywność, nie ma również możliwości sparowania tego zegarka z urządzeniami dostarczającymi informację o dynamice biegu – zegarek obsługuje opaskę dostarczającą informacji o tętnie HRM 3. Ekran dostarczy maksymalnie 2 parametry zdefiniowane przez użytkownika. Brak tu również możliwości ustawiania treningów zaawansowanych (jedynie trening interwałowy).

Dostępne kolory: Czarny, biały, błękitny, limonkowy.

zegarek z gps

Forerunner 235 – 999zł (marzec 2018)

Najbardziej rzucającymi się w oczy różnicami między FR35 a FR235 okrągła tarcza zegarka oraz kolorowy wyświetlacz w tym drugim. W parze z kolorowym wyświetlaczem idzie też obsługa serwisu Garmin Connect IQ który daje nam dostęp do niestandardowych tarcz zegarka, pól danych (Forerunner 235 pozwala na ustawienie do 4 parametrów na ekranie), aktywności oraz dodatkowych widżetów. W przeciwieństwie do modelu 35 do zegarka możemy wgrać treningi zaawansowane (wszystko opisane jest tutaj), a GPS wraz z systemem GLONASS zapewnią lepszą jakość sygnału w zegarku. Podobnie jak poprzednik, zegarek nie obsługuje informacji o dynamice biegu, dostarczy informacji o tętnie z kompatybilnego paska, natomiast sam w sobie zegarek pokaże nam informacje o szacunkowym pułapie tlenowym oraz obliczy dla nas czas odpoczynku po treningu.

Dostępne kolory: Czarno – marsalowy, czarno – szary, czarno – jasnobłękitny.
Zegarek ten posiada również wymienne paski w różnych kolorach.
Więcej szczegółowych informacji znajduje się tutaj.

zegarek z gps

Zegarek do bieganie i pływania

Poprzednie zegarki nie posiadały aktywności związanych z pływaniem w basenie lub otwartym akwenie, nic jednak straconego. Kolejne propozycje pozwolą nam na wykorzystanie zegarka z tymi aktywnościami.

Vivoactive 3 – 1299/1499zł w zależności od koloru(marzec 2018)

Zegarek wywodzący się z monitorów aktywności Vivo. Jedyny na tą chwilę zegarek sterowany ekranem dotykowym. Podobnie jak w Forerunnerze 235 nie dostaniemy tutaj informacji odnośnie dynamiki biegu. Vivoactive 3 również posiada szacunkowy pułap tlenowy, jednakże w odróżnieniu od FR 235 nie posiada opcji przewidywania czasu ukończenia wyścigu. No dobrze, ale co nam daje w zamian? Otóż jest to jedyny zegarek w określonym przez nas pułapie cenowym który posiada wysokościomierz barometryczny oraz kompas trójosiowy. Ponadto w przeciwieństwie do poprzedników ma fabrycznie wgraną aplikację pływania na basenie. Zegarek bazując na naszych ruchach oraz zdefiniowanej długości basenu będzie dostarczał informacji o naszej aktywności w trakcie pływania.

Dostępne kolory: Srebrny z białym paskiem, Srebrny z czarnym paskiem, niebieskoszary z czarnym paskiem.
Ten zegarek również posiada wymienne paski w różnych kolorach. Opaski posiadają szybki system zmiany.

garmin vivoactive 3

Forerunner 735xt – 1389zł (marzec 2018)

Garmin Forerunner 735XT to ostatni zegarek w naszym zestawieniu. Nie posiada on wysokościomierza barometrycznego ani kompasu trójosiowego, wszelkie informacje o wysokości i kierunku bazują na sygnałach z satelit. Jest to jedyny minus w stosunku do poprzedniego Vivoactive 3. Inne cechy poprzednich zegarków jak najbardziej posiada. Co ważne jest to jedyny zegarek w naszym zestawieniu, który:

  • Obsługuje zaawansowane czujniki (opaski HRM Tri i HRM Swim, dynamika biegu HRM Run 2 lub DynamicsPod, czujniki mocy do roweru Vector),
  • Pozwala na zapis śladu GPS w przypadku pływania w otwartym akwenie,
  • Posiada tryb multisport i aktywność thriatlonową,
  • Pozwala podążać za wgranym do zegarka kursem (Vivoactive 3 pokazuje tylko strzałkę z kierunkiem)

Jest zatem idealną opcją dla osób przygotowujących się do zawodów triathlonowych lub każdego kto w przyszłości chciałby kontrolować bardziej szczegółowo swoją aktywność.

Dostępne kolory: Czarno – szary, Granatowo – jasnobłękitny.
Ten zegarek również posiada wymienne opaski w wielu kolorach, nie posiada systemu szybkiej zmiany.

Garmin Forerunner 735XT

A może rower?

Dla osób dużo jeżdżących na rowerze Garmin stworzył liczniki z serii Edge. Niemniej nie oznacza to, że z zegarkiem marki Garmin nie można jeździć na rowerze. W porównywanych przez nas zegarkach każdy ma aktywność jazdy na rowerze oraz możliwość połączenia z czujnikiem prędkości oraz kadencji. Jednakże tylko Garmin Forerunner 735xt ma takie opcje jak:

  • Sparowanie czujników mocy Vector
  • oraz Segmenty Strava
Podsumowanie

Poniżej przedstawione są wszystkie zegarki jeszcze raz w formie tabelki z różnicami uwzględnionymi w tym zestawieniu, pełne porównanie zegarków znajdziecie się tutaj.

 
Model Forerunner 35 Forerunner 235 Vivoactive 3 Forerunner 735xt
Kolorowy Ekran Nie Tak Tak Tak
Max. Ilość parametrów na ekranie 2 4 4 4
GPS + GLONASS Tylko GPS Tak Tak Tak
Wodoszczelność 5ATM 5ATM 5ATM 5ATM
Wysokościomierz Barometryczny Nie Nie Tak Nie
Kompas trójosiowy Nie Nie Tak Nie
Alerty wibracyjne Tak Tak Tak Tak
Treningi zaawansowane Tylko interwały Tak Tak Tak
Dynamika biegu Nie Nie Nie Tak
Podążanie za kursem Nie Nie Tylko strzałka Tak
Basen Nie Nie Tak Tak
Otwarty Akwen Nie Nie Nie Tak
Triathlon Nie Nie Nie Tak
Garmin Connect IQ Nie Tak Tak Tak
Cena(marzec 2018) 639zł 999zł 1299/1499zł 1389zł

Oczywiście należy pamiętać, że w ofercie posiadamy więcej zegarków np. Forerunner 935, Forerunner 645 z możliwością wgrania muzyki czy całą linię Fenix 5, które jak najbardziej poradzą sobie w każdej omawianej przez nas aktywności, niemniej wykraczają one poza ustaloną cenę 1500zł w dniu pisania artykułu tj. koniec marca 2018.

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł pomoże Państwu w wyborze swojego pierwszego upragnionego zegarka 🙂  Wszystkich zainteresowanych przedstawionymi zegarkami (i nie tylko;)) zapraszamy do salonów firmowych oraz sklepu online TRIGAR.pl