pomiar powierzchni garmin

Klienci naszego sklepu często pytają o urządzenia pozwalające na pomiar powierzchni. Poza urządzeniami turystycznymi, takimi jak seria eTrex oraz GPSMap, GARMIN daje taką możliwość również w swoich zegarkach. Do tego celu należy jednak użyć aplikacji dostarczonej przez firmę Garmin w platformie Garmin Connect IQ. Aplikacja nazywa się Area Calculation i pozwala na zmierzenie powierzchni wyświetlając wynik na ekranie naszego urządzenia.

Instalacja aplikacji

Aby móc rozpocząć pomiar powierzchni za pomocą zgodnego zegarka marki Garmin, należy wcześniej pobrać i zainstalować w jego pamięci wymienioną wcześniej aplikację Area Calculation. Proces instalacji dowolnego dodatku z platformy Garmin Connect IQ opisany został tutaj. W związku z tym nie będziemy powielać ponownie tej procedury.

Działanie aplikacji

Aby uruchomić aplikację wciskamy przycisk start umiejscowiony w górnym prawym rogu zegarka (ten sam który odpowiada wejściu w menu aktywności) i wyszukujemy dodanej przez nas aplikacji AreaCalc. Aktywujemy ją tym samym przyciskiem. Wyświetli nam się na ekranie komunikat „Waiting for GPS”, w momencie gdy zegarek złapie sygnał GPS będziemy gotowi do pomiarów. Pomiar pola tak samo jak w przypadku urządzeń turystycznych polega na obejściu mierzonej powierzchni z włączoną aktywnością. Po zrobieniu okrążenia i dotarciu do punktu startu przerywamy działanie aplikacji.

Po złapaniu przez zegarek pozycji GPS aktywujemy pomiar wciskając przycisk „Start”. Następnie należy obejść obszar, którego pomiarem jesteśmy zainteresowani. Po zamknięciu obwodu, ponownie wciskamy przycisk „Start”.

Zegarek wyświetli informację o zmierzonej powierzchni. Możemy zmienić jednostki w których otrzymaliśmy pomiar, odrzucić wynik lub go zapisać.


UWAGA! Zegarek zapisuje informację o aktywności spaceru tj. dystans, czas, tętno i inne informacje takie jak w aktywności „Chód”, nie zapisuje pomiaru powierzchni! Dlatego po dokonaniu pomiaru należy zapisać powierzchnię zmierzonej działki.

Dokładność pomiaru

Pomiar powierzchni na potrzeby artykułu został przeprowadzony na niewielkim obszarze w terenie miejskim (centrum Krakowa). Poniżej grafika przedstawia różnicę między pomiarem ręcznym z wykorzystaniem GoogleMaps oraz wyniki pomiaru z wykorzystaniem aplikacji. Wedle aplikacji zmierzona powierzchnia to 29046.2 m2. Mapy Google pokazują informację o powierzchni 29112.12. Różnica między pomiarami wynosi zatem 66m2 czyli 0,22%. Jak widać, w związku z tym ,że pomiar przeprowadzany został między kamienicami GPS w zegarku na chwilę zgubił się po skręcie z ulicy Rzeźniczej z powrotem w Grzegórzecką.

Mapa pomiaru powierzchni z platformy Garmin Connect
Ręczne wyznaczanie powierzchni z pomocą Google Maps

 

 

Kompatybilność

Aplikacja Area Calculation jest kompatybilna z wymienionymi niżej modelami zegarków znajdującymi się obecnie w sprzedaży:

Warto wspomnieć, że jest też kompatybilna z Fenixem 3, którego produkcja została  zakończona. Zegarki Vivoactive 3, Tactix Charlie oraz Quatix 5 nie zostały oznaczone jako kompatybilne przez developera więc na chwilę obecną nie ma możliwości wgrania tej aplikacji.

Wszystkie wymienione powyżej zegarki są dostępne w naszych salonach firmowych oraz sklepie internetowym TRIGAR.pl