running power garmin

Firma Garmin udostępniła użytkownikom ich urządzeń treningowych aplikacje Running Power, za pomocą której można dokonywać pomiaru mocy podczas aktywności biegowych. Funkcja ta wymaga dodatkowych czujników oraz kompatybilnego zegarka marki Garmin.

 

Opracowana przez Garmin Labs aplikacja Running Power korzysta z pomiarów, takich jak tempo, odchylenie pionowe, nachylenie a nawet prędkość i kierunek wiatru, aby określić poziom mocy przykładanej do podłoża podczas biegu. Gdy już wiesz, ile mocy zużywasz z minuty na minutę i z kilometra na kilometr, możesz lepiej określić tempo, aby nie wykorzystać sił zbyt szybko.

Więcej informacji o pomiarze mocy w trakcie biegania znajdziecie na stronie producenta.

Wymagane czujniki

Aby zgodny zegarek Garmin mógł obliczyć moc w trakcie treningu biegowego musisz posiadać jeden z poniższych czujników:

Od lewej HRM Run, HRM Tri, Run Dynamics Pod

O różnicach między poszczególnymi czujnikami tętna pisaliśmy w tym artykule. Z kolei prezentację czujnika Run Dynamics Pod znajdziecie tutaj.

Kompatybilne zegarki

Na chwilę obecną aplikacje obliczające moc biegu współpracują z pięcioma seriami zegarków Garmin. Są to:

Wymienione powyżej zegarki (poza serią Garmin Chronos) możecie obejrzeć na żywo w salonach firmowych TRIGAR.pl

Warianty aplikacji

Aplikację Running Power znajdziecie w sklepie Garmin Connect IQ (bezpośredni link do aplikacji tutaj). Instrukcję instalacji aplikacji ze sklepu Connect IQ w zgodnym urządzeniu Garmin  znajdziecie w jednym z naszych wcześniejszych wpisów (zobacz wpis). Zwracamy uwagę także na to, że dostępnych jest aż 5 rożnych wariantów aplikacji:

  • Average Running Power – pokazuje uśredniony pomiar mocy dla całej aktywności
  • Combo Running Power – pokazuje aktualną moc, moc dla całego okrążenia, moc dla całego poprzedniego okrążenia oraz uśredniony pomiar mocy dla całej aktywności
  • Lap Running Power – pokazuję pomiar mocy dla aktualnego okrążenia
  • Running Power – pokazuje po prostu aktualną moc

My rekomendujemy aplikację Combo Running Power, która umożliwia wyświetlenie aż czterech parametrów na jednym ekranie. Szczegółowo o tym jak edytować pola danych dla wybranych aktywności pisaliśmy w tym artykule. Przypominamy, że urządzenia Garmin ograniczone są do dwóch aplikacji Connect IQ działających jako ekran danych w tym samym czasie.

pomiar mocy bieganie garmin fenix

 

Pomiar mocy w trakcie biegu

Aby zegarek obliczył moc w trakcie biegu należy spełnić następujące wytyczne:

  • w ramach aktywności np. Bieg musimy ustawić na jednym z ekranów (pól danych) dane z aplikacji Running Power, w przeciwnym wypadku, pomiar po prostu nie będzie działał
  • należy upewnić się, że zewnętrzny czujnik tętna HRM-TRI/RUN lub Running Dynamics Pod są połączone z zegarkiem

Jeśli wykonaliśmy w/w kroki to na jednym z ekranów/pól danych wyświetlać się bedą wartości odnośnie pomiaru mocy. Po ukończonej aktywności oraz jej synchronizacji, wykres pomiaru mocy pojawi się w szczegółach aktywności w serwisie Garmin Connect jak i aplikacji mobilnej Connect Mobile. Dodatkowo dane te są również przechowywane w samym pliku danej aktywności (.fit), więc zewnętrzne serwisy wspierające pomiar mocy też będą miały do nich dostęp.

garmin pomiar mocy bieganie

Osoby zainteresowane zakupem zegarka Garmin, który współpracuje z aplikacją Runnig Power zapraszamy do salonów firmowych oraz do sklepu internetowego TRIGAR.pl, a po więcej informacji związanych z treningiem z użyciem pomiaru mocy odsyłamy do wsparcia ze strony garmin.com