odpowiedzi na powiadomienia fenix 5 plus

Wraz z nowymi modelami zegarków z serii Garmin Fenix 5 Plus, ulepszeniu uległa funkcja powiadomień z telefonu. Od teraz możemy reagować na niektóre powiadomienia takie jak np. SMSy, informacje o pogodzie lub wiadomości z mediów społecznościowych. UWAGA! Według naszych informacji, na chwilę obecną dodatkowe funkcje powiadomień działają tylko ze smartphonami wyposażonymi w system operacyjny Android.

odpowiedzi na powiadomienia fenix 5 plus

Ustawienia powiadomień

To która aplikacja będzie mogła przesyłać powiadomienia na zgodny zegarek Garmin możemy ustawić w aplikacji Garmin Connect Mobile na naszym smartphonie. W tym celu uruchamiamy aplikację, rozwijamy menu z lewej strony ekranu i wchodzimy w ustawienia. Następnie należy wybrać opcję „Powiadomienia z telefonu”.

Ustawienia powiadomień z aplikacji.
Ustawienia powiadomień z aplikacji

Znajdziemy tu listę zainstalowanych w telefonie aplikacji, które mogą przesyłać na nasze urządzenie Garmin powiadomienia wraz z suwakami którymi możemy określić czy chcemy aby tak robiły czy też nie. Powiadomienia będą pojawiać się na ekranie zegarka, ale również w przeznaczonym do tego widżecie w postaci listy powiadomień.

Dodatkowo należy włączyć w ustawieniach systemowych aplikacji Garmin Connect opcję uprawnień do połączeń oraz wiadomości sms.

Ustawienia systemowe aplikacji.
Ustawienia systemowe aplikacji.
Reakcja na powiadomienia

Nowością w zegarkach z linii Garmin Fenix 5 PLUS jest możliwość zareagowania na powiadomienie z poziomu zegarka. W poprzednich generacjach standardową opcją było jedynie wyświetlenie lub odrzucenie powiadomienia.

Powiadomienie o wiadomości i funkcja odpowiedzi.
Powiadomienie o wiadomości i funkcja odpowiedzi.
  •  Powiadomienia o temperaturze – Zegarek podpowie nam jaka temperatura panuje w miejscu naszego pobytu. Na to powiadomienie możemy zareagować określając czy wiadomość jest dla nas przydatna czy nie.
  •  Wiadomości sms – Tutaj otrzymaliśmy opcję odpowiedzenia na wiadomość jednym z gotowych szablonów. Wśród nich między innymi „Tak”, „Nie, dziękuję”, „Dzięki”, „Trenuję”, „Nie mogę teraz rozmawiać” czy „Jestem w drodze”. Istnieje również możliwość zdefiniowania własnych wiadomości o czym poniżej. Po wybraniu schematu odesłana zostaje wiadomość za pomocą telefonu w formie smsa zwrotnego.
Powiadomienie o połączeniu i opcja odpowiedzi.
  • Połączenia – W przypadku połączenia zegarek zacznie wibrować i informować nas o połączeniu – te możemy odebrać lub odrzucić (rozmowa odbywa się jednak przez telefon, a nie zegarek). Tutaj nowością jest możliwość odrzucenia połączenia z wiadomością zwrotną tak samo jak w przypadku wiadomości sms. Dodatkowo, jeżeli nie udało nam się odebrać połączenia zanim osoba dzwoniąca się rozłączyła, również mamy możliwość odpowiedzenia wiadomością lub nawet oddzwonienia przy pomocy telefonu. Wybierając opcję oddzwoń, telefon automatycznie zacznie dzwonić do osoby, która próbowała się z nami skontaktować.
  • Twitter – Dla fanów tego serwisu społecznościowego również zostały przygotowane dodatkowe opcje. W przypadku Retweetów polubionych profili mamy opcję polubienia tychże postów lub przekazania ich dalej na swoim profilu.
  • Messenger – Tutaj również dostajemy opcję odpowiedzenia na wiadomość tak jak w poprzednich wypadkach, ale również opcję dostępną już w Twitterze czyli polubienie wiadomości przesłanej do nas.

Z pewnością jest o wiele więcej aplikacji, które pozwalają na reakcję z poziomu zegarka. Wyżej wymienione jednak są dobrym przedstawieniem możliwości powiadomień w zegarkach Fenix 5 PLUS i zostały przez nas przetestowane na potrzeby tego artykułu.

Własne schematy wiadomości

Wraz z opcją odpowiadania schematami wiadomości, doszła również opcja zdefiniowania własnych wiadomości lub wyboru innych (schematów predefiniowanych jest sporo, tylko część z nich jest zainstalowana  fabrycznie na urządzenie). Aby utworzyć własny schemat odpowiedzi musimy uruchomić aplikację Garmin Connect, następnie kliknąć na ikonkę naszego zegarka i wybrać „Odpowiedzi SMS”. Tutaj mamy do wyboru czy chcemy zdefiniować odpowiedzi na wiadomości SMS czy też odpowiedzi udzielanej z odrzuceniem połączenia.

Sposób wejścia w opcje ustawień odpowiedzi.
Sposób wejścia w opcje ustawień odpowiedzi.

Wchodząc w wybraną opcję będziemy mieli dostępne odpowiedzi wraz z ikonkami plusa lub minusa. Klikając na minus w górnej liście odpowiedzi usuwamy je z wyboru z zegarka, natomiast klikając na ikonkę z plusem dodajemy odpowiedzi z dolnej listy, tak aby były dostępne na zegarku. Warto zauważyć, że na tą chwilę odpowiedzi na połączenia przychodzące są ograniczone do 3, aby dodać nową najpierw musimy zwolnić dla niej miejsce. Dodatkowe 2 ikonki z prawej strony wiadomości pozwalają na przesuwanie wiadomości na liście (również zmieni się to w zegarku) oraz całkowite usunięcie wiadomości.

Okno edycji odpowiedzi.
Okno edycji odpowiedzi.

Poza gotowymi schematami możemy również stworzyć własny. W tym celu klikamy na ikonkę PLUS znajdującą się w prawym, górnym rogu ekranu. W przypadku połączeń ikonka ta pojawia się tylko wtedy gdy mamy mniej niż 3 wiadomości w liście górnej.

Dodawanie wiadomości i test działania.
Dodawanie wiadomości i test działania.

Po wciśnięciu ikonki z plusem należy wpisać swoją wiadomość, a następnie kliknąć „Zapisz”. Od tej pory będziemy mogli korzystać z naszej zdefiniowanej wiadomości jako odpowiedź. Po zapisaniu zmian należy zsynchronizować zegarek z aplikacją Garmin Connect.

Zainteresowanych zakupem zegarka lub innego urządzenia marki Garmin zapraszamy do naszych salonów firmowych oraz sklepu internetowego TRIGAR.pl