Jako zwolennik pieszych podróży po górach i lasach zdecydowałem się na zakup sprzętu, który pozwoliłby mi na dokładniejsze skontrolowanie wykonywanych aktywności i funkcjonowania mojego ciała. Wybór padł na zegarek Garmin Fenix 5x. W serii Fenix 5 oprócz wspomnianego 5x znajdują się jeszcze Fenix 5 oraz Fenix 5s. Poszczególne modele różnią się od siebie m.in. gabarytami, a w zależności od wariantu rodzajem szkiełka. Ja wybrałem Fenixa 5x ze względu na wbudowaną mapę, której nie ma żaden z innych Fenixów. Pomyślałem, że będzie to genialne rozwiązanie w stosunku do niestety szybko rozładowujących się telefonów przy korzystaniu z nawigacji GPS.

Garmin Fenix 5X  to pierwszy tego typu sprzęt z jakiego miałem okazję korzystać. Niemniej bardzo intuicyjne sterowanie sprawiło, że już po pierwszych paru chwilach klikania udało mi się opanować zegarek w takim stopniu żeby wyruszyć na pierwszy wspólny spacer 🙂

Tworzenie kursu w aplikacji Garmin Connect Mobile

Pulsometry treningowe Garmina dają możliwość sparowania z telefonem za pomocą aplikacji Garmin Connect Mobile. Pozwala to przenieść informację dotyczącą aktywności na nasze konto i ich późniejszy przegląd. Jedną z dodatkowych funkcji aplikacji, którą sam postanowiłem sprawdzić jest tworzenie własnego kursu. Kurs to nic innego jak zaplanowana wcześniej trasa po której chcemy się poruszać. Po zdefiniowaniu podstawowych parametrów podróży (m.in. wybór rodzaju aktywności, określenie kierunku oraz dystansu podróży) aplikacja sama zaproponował trasę. Jest to bardzo przydatne narzędzie, które może się przydać zwłaszcza w nieznanych lokalizacjach. Więcej informacji odnośnie tworzenia i przesyłania kursu do zegarka znajdziecie w jednym z naszych wcześniejszych wpisów (zobacz wpis).

Opcja zapisu pozycji w menu skrótów zegarka.

Po dotarciu na miejsce pojawił się problem. Ze względu na niemożność dojazdu autem pod samo miejsce rozpoczęcia kursu musieliśmy zostawić auto dalej. Z pomocą osobom, które potrafią czasem zapomnieć gdzie zostawiły auto (kochane parkingi przed hipermarketami/galeriami) przychodzi funkcja zapisania punktu, do którego później zegarek nas doprowadzi. Aby zapisać lokalizację, w której pozostawiliśmy samochód, wystarczy przejść do skrótów (przytrzymanie lewego, górnego przycisku) i wybrać ikonę jak na powyższym zdjęciu.

Nawigowanie wg kursu w Garmin Fenix 5X

Po dotarciu do miejsca z którego chcieliśmy rozpocząć marsz w zegarku należy uruchomić wcześniej przygotowany kurs. W tym celu przechodzimy do listy aktywności i wybieramy opcję nawiguj. Następnie wybieramy kursy, wskazujemy nazwę naszego kursu i klikamy zacznij kurs.

Ustawianie nawigowania ustawionego wcześniej kursu w zegarku.

W trakcie marszu po Dolinie Kobylańskiej Garmin Fenix 5X dostarczał mi takich informacji jak czas aktywności, przebyty dystans, aktualna wysokość, tętno czy kurs w kierunku którym powinienem się przemieszczać. Ostatnią z opcji zegarek przedstawiał na trzy sposoby tzn.:

  • numerycznego opisu kierunku w polu ustalonym wcześniej na ekranie
  • czerwonej strzałki, która pokazywała kierunek marszu na krawędziach ekranu
  • mapki, na której oznaczona była cała trasa i okolica na osobnym ekranie
1.Informacja o zejściu z kursu                                       2.Mapa wskazująca kurs 

Po powrocie z trasy postanowiliśmy aby zegarek zaprowadził nas do pozostawionego auta. Użyliśmy w tym celu nawigowania do ustalonego wcześniej punktu.

Ustawianie nawigowania do zapisanej pozycji samochodu. Na ostatnim zdjęciu ekran zegarka ze strzałeczką wskazującą położenie samochodu.

Cała wycieczka potwierdziła moje przekonanie, że Garmin Fenix 5x jest bez wątpienia przydatnym sprzętem nie tylko dla sportowców ale też dla osób chcących tak jak ja po prostu powędrować gdzie nas nogi poniosą :).  Zainteresowanych zakupem zegarka z serii Garmin Fenix 5 zapraszamy do salonów firmowych lub sklepu online TRIGAR.pl