Garmin Forerunner 245

Maj w wykonaniu Garmina był bardzo owocnym miesiącem. Otrzymaliśmy wiele nowych urządzeń, w tym zegarków. Jednym z nich jest następca Forerunnera 235 czyli Garmin Forerunner 245.

Forerunner 245
Forerunner 245

FR 235 był jednym z najbardziej podstawowych zegarków dla osób zamiłowanych głównie w bieganiu, spacerach czy ćwiczeniach kardio. Garmin Forerunner 245 rozszerza pole manewru swojego starszego brata wprowadzając jednocześnie sporo nowości.

Parametry techniczne

Zacznijmy od gabarytów. Nastąpiła tutaj subtelna zmiana ponieważ zegarek jest ciut mniejszy (42,3×42,3mm w stosunku do 45x45mm) jest jednak nieco grubszy, dokładnie o 0,5mm (12,2mm). Wraz ze zmianą rozmiaru, znacznej poprawie uległa stylistyka. FR 235 jest zegarkiem o typowo sportowym wyglądzie, natomiast Forerunner 245 prezentuje się już dużo ładniej i sprawdzi się również jako zegarek codziennego użytku. Sam ekran pozostał w tym samym rozmiarze czyli 1,2”, poprawieniu uległa natomiast rozdzielczość która wynosi teraz 240x240px.

Garmin Forerunner 245
Różnice stylistyczne między 235, a 245 i wbudowany pulsoksymetr.

Kolejne zauważalne zmiany dotyczą baterii. O ile czas pracy w trybie zegarka uległ pogorszeniu (z 9 na 7 dni) to czas pracy w trybie GPS uległ wielkiej poprawie i wynosi teraz 24h. Jest to wynik porównywalny do Fenixa 5. Dodatkowo zegarek w trybie GPS z muzyką będzie pracował do 6 godzin, o samej funkcji muzyki wspomnimy za chwilę. Sam spadek czasu pracy w trybie zegarka jest niewątpliwie powiązany z zastosowaniem nowego czujnika tętna z pulsoksymetrem który pracuje całodobowo.

Urządzenie jest kompatybilne z paskami 20mm z systemem szybkiej zmiany znanym z Vivoactive 3 lub Vivomove HR.

Nowe funkcje w Garmin Forerunner 245

Zacznijmy może od aktywności. Nowy zegarek posiada ponad 20 rodzajów aktywności, w tym największą nowością jest funkcja pływania w basenie, której poprzednik nie posiadał. W dalszym ciągu w zegarku nie uświadczymy wsparcia dla aktywności pływania w otwartym akwenie, triathlonu czy jazdy na nartach.

Garmin Forerunner 245
Nowe informacje o stanie wytrenowania.

Powiększony został również zakres informacji, które zegarek podaje o naszym organizmie. Przede wszystkim na podstawie naszej historii aktywności pokaże stan wytrenowania. Jest to funkcja, która dostępna była wcześniej tylko dla najbardziej zaawansowanych zegarków Garmina. Zegarek jest również kompatybilny z czujnikami dostarczającymi informacji o dynamice biegu (więcej tutaj) co pozwoli na wydobycie takich wskaźników biegu jak długość kroku, czas kontaktu stopy z podłożem czy oscylację pionową. Pozwoli także na oszacowanie naszego pułapu tlenowego. Zostając przy temacie trenowania warto wspomnieć, że zegarek jest w pełni funkcjonalny z Garmin Coach.

Wbudowany pulsoksymetr pozwoli nam na sprawdzenie poziomu natlenienia organizmu. Bierze on również udział w analizie snu pomagając określić takie parametry jak czas snu głębokiego/płytkiego czy fazy REM.

Widżet muzyki i pulsoksymetru w Garmin Forerunner 245
Widżet muzyki i pulsoksymetru w Garmin Forerunner 245

Kolejną nowością jest opcja słuchania muzyki bezpośrednio z zegarka, o czym więcej piszemy tutaj. Jest to jednak funkcja zarezerwowana dla modeli, które oznaczone są jako Forerunner 245 Music.

W niniejszym artykule skupiamy się na nowościach, warto jednak pamiętać, że wszystkie podstawowe funkcje poprzednika zostały zachowane. Odnajdziemy tu informacje takie jak ilość kroków, ilość spalonych kalorii, minuty intensywnej aktywności, powiadomienia z telefonu i wiele innych.

Podsumowanie

Bez wątpienia Garmin Forerunner 245 jest dużym krokiem w przód dla tej linii zegarków. Z urządzenia dla amatorów przeobraził się w sprzęt, który sprawdzi się tak w przypadku osób mniej trenujących jak i tych którzy do tej pory kierowali swoją uwagę na wyższe modele jak np. Forerunner 935.

Zainteresowanych zakupem zegarków Garmin Forerunner 245 (i nie tylko 😉 ) zapraszamy do naszego sklepu online oraz salonów stacjonarnych znajdujących się w Krakowie, Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu, Białymstoku oraz Gdańsku.