Tętno odpoczynku w zegarku Garmin

W jednej z ostatnich aktualizacji, prawdopodobnie w ramach bety 18.22 zegarki Garmin otrzymały nową funkcjonalność. Jest nią automatyczny pomiar tętna odpoczynku w zegarku. Czym jest nowy wskaźnik i w jaki sposób wykorzystać go w treningu? Podpowiadamy!

Zrozumienie tętna podczas odpoczynku może dostarczyć cennych informacji na temat zdrowia układu sercowo-naczyniowego. W tym artykule dowiesz się, czym jest tętno podczas odpoczynku i jak je mierzyć za pomocą zegarka Garmin.

Zobacz także: Jaki zegarek Garmin do biegania? Ranking 2024

Wskaźnik tętna odpoczynku pojawia się teraz w aplikacji Garmin Connect po wszystkich zakończonych biegach. Ogólnie rzecz ujmując, wyższe tętno odpoczynku wskazuje na większą zdolność do regeneracji po wysiłku.

Czego dotyczy wskaźnik tętna odpoczynku w zegarku?

Dla osób mniej zorientowanych, wskaźnik tętna odpoczynku to wartość pozwalająca ocenić wydolność układu sercowo-naczyniowego. Dzięki temu wiemy, jak szybko tętno spada po zakończonym treningu.

Aby je obliczyć, wystarczy odjąć tętno zmierzone kilka minut po ćwiczeniu od najwyższego tętna osiągniętego w trakcie treningu. Twój zegarek Garmin może to jednak zrobić automatycznie za Ciebie.

Sprawdź też: Jak skonfigurować zegarek Garmin do biegania?

Im szybciej tętno wraca do normy po ćwiczeniach, tym prawdopodobnie jesteś w lepszej formie. Dlatego warto dążyć do uzyskania wysokiego wskaźnika tętna regeneracyjnego (odpoczynku).

Pomiar tętna odpoczynku w zegarku

Jeśli podczas treningu korzystasz z nadgarstkowego czujnika tętna lub piersiowego czujnika tętna, po każdej aktywności możesz sprawdzać tętno odpoczynku. Jest to różnica między tętnem podczas ćwiczeń a tętnem dwie minuty po ich zakończeniu.

Sprawdź również: Czujnik tętna Garmin, który wybrać?

Na przykład, po typowym biegu treningowym zatrzymujesz stoper. Tętno wynosi 140 uderzeń serca na minutę. Po 2 minutach braku aktywności lub odpoczynku tętno spada do poziomu 90 uderzeń na minutę. Tętno odpoczynku to wynik odejmowania 90 od 140, czyli 50 uderzeń.

Porada: Aby uzyskać najlepszy wynik, przerwij wszelką aktywność na 2 minuty, aby urządzenie dokonało dokładnego pomiaru tętna odpoczynku.

Tętno odpoczynku, dawniej i teraz

Do tej pory, aby wykonać pomiar tętna odpoczynku w zegarku Garmin, należało postępować według określonej procedury. Po zakończeniu treningu (np. biegu) zamiast od razu zapisać dane, trzeba było poczekać dwie minuty albo własnoręcznie uruchomić pomiar.

Teraz wszystko odbywa się automatycznie. Zatrzymaj bieg i zapisz go w standardowy sposób, nie musisz czekać dwóch minut. Zegarek dokona pomiaru w tle, bez Twojej ingerencji.

Tętno odpoczynku w Garmin Connect

Poprzednio wskaźnik tętna odpoczynku stanowił pewien problem, ponieważ jego wartość nie była widoczna w aplikacji Garmin Connect. Znajdowały się w pliku treningowym .FIT. Aby uzyskać do nich dostęp należało skorzystać z narzędzi innych firm.

Na szczęście Garmin rozwiązał ten problem. Wskaźnik tętna odpoczynku pojawia się teraz w Garmin Connect (zarówno w aplikacji, jak i w interfejsie internetowym). Nawet dla wcześniejszych treningów. Niestety, wskaźnik widoczny jest jedynie przy pojedynczych aktywnościach. Garmin nie oferuje bowiem możliwości śledzenia jego wartości w dłuższej perspektywie.

Być może wynika to z faktu, że wskaźnik może znacząco się wahać. Dodatkowo, wpływa na niego nie tylko intensywność treningu, ale też zachowanie po jego zakończeniu (siedzenie/chód) oraz inne czynniki.

Pomiar tętna odpoczynku w zegarku, podsumowanie

Mimo wszystko, automatyczny pomiar tętna w zegarku Garmin jest krokiem naprzód. Nowa funkcja oferuje bowiem kolejny cenny wskaźnik do śledzenia. Dzięki czemu mamy możliwości oceny stanu układu sercowo-naczyniowego, a także postępów treningowych.

Ważne jest jednak, aby wskaźnik tętna odpoczynku analizować łącznie z innymi pomiarami. Kompleksowy obraz Twojej wydolności zapewni Ci ocena zmienności tętna (HRV), tętno spoczynkowe, a także obciążenie treningowe.

W kontekście odpoczynku, zobacz także: Pomiar Stresu w zegarkach Garmin

Pamiętaj również o czynnikach takich jak poziom stresu, jakość snu oraz odżywianie i nawodnienie, które wpływają na Twoją formę.

Chcesz poznać swój organizm i trenować mądrzej? Już dziś zamów zegarek Garmin na stronie TRIGAR.PL albo w jednym salonów firmowych TRIGAR w największych miastach w Polsce.