Forerunner 245

Interesując się zegarkami sportowymi, od których nie wymagamy funkcji triathlonu (czy też duathlonu) szybko zauważymy, że na tej szerokiej „środkowej półce” sprzętu znajduje się kilka podobnych modeli zegarków. Czytając o modelach do biegania w końcu staniemy przed dylematem czy wybrać zegarek Forerunner 245 czy Forerunner 645. Sprawę dodatkowo utrudnia niewielka różnica w cenie między tymi zegarkami (na korzyść FR 245). Przyjrzyjmy się więc podobieństwom i różnicom.

Podobieństwa

Obydwa zegarki leżą po środku oferty sportowych zegarków Garmin. Poniżej znajdziemy najprostszy model – Forerunner 45, a powyżej Forerunnera 945, model dedykowany triathlonistom i biegaczom długodystansowym. Forerunner 245 i 645 mają tej samej wielkości ekran kontrastowy o przekątnej 1,2 cala. Posiadają tej samej szerokości, wymienne paski silikonowe (można dokupić również skórzane i bransoletki). Zegarki wielkościowo są nieomal identyczne, FR 645 jest „grubszy” o zaledwie 1mm. Patrząc na obydwa zegarki leżące obok siebie możemy je rozróżnić po wykonaniu obwódki ekranu. W FR 645 jest ona wykonana ze stali nierdzewnej, a w FR 245 z tworzywa. FR 645 jest przez to cięższy o nieodczuwalne 3,7g.

Większość funkcji w obydwu zegarkach powiela się. Należą do nich zarówno funkcje wydłużające czas pracy zegarka (UltraTrac) jak i funkcje biegowe takie jak: statystyki obciążenia treningu, VirtualRacer, VirtualPartner. Zegarki wspierają statystyki Dynamiki Biegu po sparowaniu z odpowiednim czujnikiem (HRM Run lub Running Dynamics Pod). Ważną funkcją jest możliwość pobierania planów treningowych z Garmin Coach. To plany, które adaptują się do postępów lub ich braku w realizacji kolejnych sesji treningowych.

Do obydwu modeli możemy załadować kursy (czyli trasy), wgrywając je z pliku *.GPX lub poprzez platformę Garmin Connect. FR 245 i 645 mierzą naszą aktywność jak kroki, sen, spalone kalorie i intensywne minuty. Czujnik tętna na podstawie zmienności serca (HRV) wskaże także poziom stresu/zmęczenia.

Najbliższe treningi z Garmin Coach zaprezentowane na widżecie w FR 245 Music

Do obydwu zegarków podłączymy czujniki rowerowe: kadencji, prędkości, a także światła i radar rowerowy z serii Varia. Zgodne modele nawigacji rowerowych z serii Edge mogą także stanowić wyświetlacz dla danych z zegarków, więcej o trybie wyświetlacza zdalnego tutaj.

Wspólne aktywności w tych zegarkach to: Bieg, Bieżnia, Tor kryty, Rower, Jazda w pomieszczeniu. Basen, Bieg szlakiem, Chód, Siła, Kardio, Joga, Maszyna eliptyczna, Stepper oraz Inna aktywność.

Zarówno FR 245 jak i FR 645 możemy kupić w wersji bez odtwarzacza muzyki lub z nim (zegarki oznaczone jako „Music”). Więcej o muzyce w zegarkach można przeczytać tutaj.

Przewagi Forerunnera 645

FR 645 jest zegarkiem z wyższej serii niż FR 245, jego poprzednicy to FR 620 i 630. W związku z tym posiada niektóre funkcje biegowe, których nie znajdziemy w FR 245, jak pomiar progu mleczanowego. FR 645 będzie miał także więcej aktywności: narty (dzięki wysokościomierzowi barometrycznemu), SUP, wiosłowanie i ergometr. FR 645 został także wyposażony w płatności zbliżeniowe GarminPay. Jest to wygodne rozwiązanie jeśli do biegania nie zabieramy ze sobą telefonu.

garmin forerunner 645
Warianty zegarków Garmin Forerunner 645

Przewagi Forerunnnera 245

Pomimo tego, że FR 245 jest niższym modelem od FR 645 to ponieważ jest o około pół roku młodszym zegarkiem ma kilka przewag nad swoim nieco starszym bratem. Od 2019 roku Garmin używa w swoich zegarkach nowego chipsetu GPS, który jest bardziej energooszczędny od poprzedników. Dzięki temu czas pracy podczas zapisywania aktywności znacząco się wydłużył. FR 245 może zapisać trening z GPS nawet do 24 godzin (sprawdzaliśmy i przy oszczędnych ustawieniach i temperaturze pokojowej da się uzyskać taki czas). Maksymalny czas zapisu śladu dla FR 645 to 14 godzin. Jak widać to spora różnica, przy zegarkach tej samej wielkości. Oczywiście niewiele osób biega dystanse wymagające 20 godzinnej pracy zegarka. Z pewnością jednak dla niejednej osoby ten fakt może okazać się decydujący przy wyborze konkretnego modelu.

Drugą przewagą FR 245 jest czujnik tętna kolejnej generacji wyposażony w pulsoksymetr mierzący natlenienie krwi. Pomaga to m. in. dokładniej określić stopień zmęczenia organizmu, co pokazuje statystyka nazwana Body Battery.

Warianty zegarków Garmin Forerunner 245

Podsumowanie

Zaprezentowane w tym wpisie modele zegarków mają więcej podobieństw niż różnic. Zegarki tak samo leżą na ręku i wyglądają podobnie. Jeśli nie wpadła nam szczególnie w oko żadna wersja kolorystyczna to zastanówmy się nad funkcjami. W mojej ocenie decydujące może okazać się wybór pomiędzy potrzebą posiadania płatności GarminPay i wysokościomierza barometrycznego, a czasem pracy w trybie GPS. Z pytaniem, która cecha zegarka jest ważniejsza w Waszym przypadku muszę Was pozostawić 🙂 Jedno jest pewne, na żadnych z tych modeli się nie zawiedziecie.

Wszystkie modele zegarków Forerunner 245 i 645 znajdziecie w sklepie TRIGAR.pl oraz w salonach stacjonarnych.