Garmin Enduro to bez wątpienia najgorętsza premiera pierwszego kwartału 2021 w wykonaniu amerykańskiego producenta. Choć nazwa może być myląca, nie są to zegarki dedykowane dla zawodników uczestniczących w rajdach motocyklowych. Nowa seria powstała z myślą o biegaczach na dystansach ultra.

Wygląd zegarka Garmin Enduro

Nowe zegarki wizualnie przypominają serię Fenix 6X. Wyposażone zostały w dotychczas nieznane nylonowe paski UltraFit, które mają zapewnić maksymalny komfort w czasie biegów długodystansowych. Rozmiar koperty wynosi 51x51x14,9mm, więc jest identyczny jak w przypadku modelu Fenix 6X. Użycie nowych pasków pozwoliło znacząco zredukować wagę urządzenia. Dokładne zestawienie podjemy w poniższej tabeli.

Garmin Enduro Tytan DLC

010-02408-01

Garmin Enduro 

010-02408-00

Garmin Fenix 6X Pro Solar

010-02157-21

Waga z paskami 58g 72g 82g
Waga samego zegarka (bez pasków) 52g 66g 54g

Dostępne warianty

Garmin Enduro jest dostępny w dwóch wariantach:

  • Stalowy z szarym paskiem nylonowym UltraFit
  • Tytanowo-szary z powłoką węglową (DLC) i czarnym paskiem nylonowym UltraFit

Oba zegarki oferują takie same funkcje, a różnica między nimi tkwi w kolorze paska (szary lub czarny) oraz materiału z jakiego została wykonana ramka (stal nierdzewna lub tytan pokryty powłoką ochronną DLC). Oba modele zostały wyposażone w szkiełko Power Glass umożliwiające ładowanie energią słoneczną, które wydłuży czas pracy baterii.

Garmin Enduro
Po lewej Garmin Enduro ze stalową ramką. Po prawej Garmin Enduro z ramką tytanową pokrytą powłoką DLC i czarnym paskiem nylonowym.

 

Co nowego?

  • Ulepszona funkcja pułapu tlenowego dla biegaczy terenowych – Polega na określeniu wydolności sercowo-naczyniowej, dostosowując się do warunków na szlaku i ukształtowania terenu, które może mieć wpływ na wydajność.
  • Ulepszona funkcja ClimbPro – Oprócz wzniesień, będziemy widzieć także spadki na trasie (dodane zostanie to dla aktywności innych niż jazda na rowerze). Drugą nowością są alerty, które możemy skonfigurować tak, aby ostrzegały nas o początku wzniesień lub na wybraną przez nas odległość przed wzniesieniem.
  • Dedykowana aktywność dla ultrabiegu – Możemy zarejestrować nasz bieg oraz czas odpoczynku.
  • Poprawiony czas pracy baterii – W trybie GPS przy zapisie co sekundę producent deklaruje czas pracy do 70 godzin (80h przy ładowaniu energią słoneczną). Tryb zegarka natomiast będzie wynosił do 50 dni (65 dni przy ładowaniu energią słoneczną). W nowych zegarkach będą dostępne także tryby zasilania, znane już z serii Fenix 6. Pozwolą one na jeszcze dłuższy czas pracy na baterii. Szczegóły dotyczące czasu pracy Garmin Enduro w zestawieniu z innymi zegarkami podajemy w poniższej tabeli.
Garmin Enduro Tytan DLC

010-02408-01

Garmin Fenix 6X Pro Solar

010-02157-21

Garmin Fenix 6 Sapphire

010-02157-21

Tryb zegarka
Do 50 dni +15 dni solar*
Do 21 +3 dni solar* 
Do 14 dni
Tryb GPS Do 70 godzin +10 godzin solar** Do 60 godzin +6 godzin solar** Do 36 godzin
Tryb UltraTrack Do 200 godzin +100 godzin solar** Do 120 godzin +28 godzin solar** Do 72 godzin
Tryb muzyka brak funkcji odtwarzania muzyki Do 15 godzin + 1 godzina solar** Do 10 godzin
Tryb ekspedycyjny Do 65 dni +30 dni solar* Do 46 dni +1 dzień solar* Do 28 dni
Tryb oszczędzania baterii Do 130 dni lub do 1 rok solar** Do 80 dni +40 dni solar** Do 48 dni

* Przy założeniu całodziennego użytkowania w tym 3 godz. pracy dziennie na powietrzu przy oświetleniu 50 000 luksów.
** Przy założeniu użytkowania przy oświetleniu 50 000 luksów.

Podobieństwa z serią Fenix 6

Podobnie jak w modelach z serii Fenix 6 pojawią się tutaj także płatności zbliżeniowe Garmin Pay, dynamika jazdy na rowerze górskim, sugestia treningów dziennych na bazie obciążenia treningowego oraz wsparcie dla czujników (temperatury, tętna, kadencji/prędkości, pomiaru mocy Vector). Nie zabrakło też optycznego czujnika pomiaru tętna z nadgarstka trzeciej generacji oraz pulsoksymetru. Garmin Enduro oferuje znane już wcześniej funkcje do monitorowania stanu zdrowia, takie jak np. pomiar stresu, BodyBattery, monitorowanie snu czy nawodnienia.

Brak mapy i muzyki

W oby wariantach zegarków Garmin Enduro nie znajdziemy map, odtwarzacza muzyki (brak wsparcia dla Spotify/Deezer) oraz modułu WiFi. Urządzenia obsługują natomiast funkcje nawigowania po kursie. Okrojenie urządzenia dla biegaczy długodystansowych z mapy wydaje się dość zaskakującym zabiegiem. Jednak w tym miejscu warto wspomnieć o tym, że na chwilę obecną żaden produkt od konkurencji nie posiada wbudowanej mapy. Widać, że amerykański producent skupił się na maksymalnym wydłużeniu czasu pracy urządzenia oraz redukcji wagi zegarka.

Podsumowanie

Garmin Enduro jest bardzo ciekawą propozycją dla ultramaratończyków. Do zakupu może zachęcić zdecydowanie swoim długim czasem pracy baterii, a także funkcjami stworzonymi z myślą o biegaczach długodystansowych.

Zainteresowanych zakupem zegarków Garmin Enduro serdecznie zapraszamy do salonów firmowych lub sklepu internetowego TRIGAR.pl