Obecnie wszystkie nowe zegarki w ofercie firmy Garmin są wyposażone w optyczny pomiar tętna z nadgarstka. Pomiar optyczny posiadają także opaski fitness, za wyjątkiem serii Vivofit. Jedną z ciekawych możliwości zegarków i opasek jest wysyłanie pomiarów tętna do zgodnych urządzeń, korzystających z protokołu ANT+.

Kiedy funkcja przesyłania tętna może być przydatna?

Przede wszystkim wtedy, kiedy mamy urządzenie z większym wyświetlaczem (Garmin Edge czy nawigację turystyczną) na kierownicy roweru. Dzięki temu zegarek/opaska pozostanie na ręce i będzie mierzyła tętno, a my będziemy widzieli informacje o tętnie wyświetlone dużą czcionką. Oczywiście za pomocą dedykowanego uchwytu zegarek możemy przypiąć do kierownicy roweru i używać jako licznika. Jednak aby otrzymywać dane o tętnie w takim przypadku musimy mieć założony czujnik HRM na klatkę piersiową. Dla wielu osób zakładanie czujnika na klatkę piersiową jest niewygodne i w takich wypadkach pomiar optyczny świetnie się sprawdza.

Należy pamiętać, że pomiar nadgarstkowy ma swoje ograniczenia. Jest zależny m. in. od budowy fizjologicznej i dopasowania zegarka do ręki. Z tego powodu dla uzyskania najdokładniejszych pomiarów tętna podczas treningów najlepiej jest używać opaski HRM.

Drugim ciekawym zastosowaniem transmitowania tętna jest możliwość sparowania z kamerami sportowymi Garmin VIRB. Kamera zapisze dane o tętnie i podczas edycji w programie VIRB Edit w łatwy sposób można nanieść nakładkę z danymi. Poniżej zdjęcie z filmu z kamery VIRB sparowanej z zegarkiem Fenix 5, który przesyła dane o tętnie.

Nakładka z danymi tętna i mapą na obrazie z kamery Garmin Virb
Jak włączyć przesyłanie tętna do innych urządzeń?

Zegarki. W większości modeli zegarków, aby uaktywnić przesyłanie tętna należy wejść w Ustawienia -> Czujniki -> Tętno z nadgarstka -> Transmituj tętno. Niektóre z nich mogą przesyłać tętno jednocześnie rejestrując aktywność. W ustawieniach mamy do wyboru albo opcję „Transmituj tętno” albo „Transmituj tętno podczas aktywności”. Poniżej na przykładzie zegarka Fenix 5 PLUS, na ostatnim ekranie w górnej części pokazana jest ikona przesyłu tętna.

Opaski. W porównaniu do zegarków opaski fitness podczas przesyłania tętna nie rejestrują aktywności. W opasce Garmin Vivosport, aby rozpocząć transmisję tętna należy przytrzymać ekran dotykowy, a następnie wybrać kolejno ikony:

Jeśli trudno Ci znaleźć opcję przesyłania tętna w swoim urządzeniu warto zajrzeć do właściwej instrukcji obsługi.

Urządzenie, które będzie odbierało dane o tętnie parujemy z zegarkiem/opaską w taki sam sposób jakbyśmy dodawali do niego nowy czujnik tętna. Zazwyczaj wystarczy więc wejść w Ustawienia -> Czujniki i wyszukać nowy czujnik tętna.

Pełną ofertę zegarków oraz opasek biegowych wyposażonych w funkcję optycznego pomiaru tętna znajdziecie w sklepie TRIGAR.pl