Prezentacja aplikacji Garmin Explore

Urlop co prawda już za mną, ale pozwolił na bliższe zapoznanie się z funkcjami aplikacji Garmin Explore, dostępną zarówno w AppStore i Google Play. W dużym skrócie Explore pozwala w teorii na zarządzanie i udostępnianie offline trasami, śladami i punktami na zgodnych urządzeniach Garmina. Aplikacja wspiera tylko kilka najnowszych modeli, jak Fenix 5, Fenix 5 Plus, Instinct, Forerunnery 935 i 945, a  z turystyków model Overlander (w zapowiedzi) i GPSMap serii 66 (włącznie z komunikatorem GPSMap 66i). Dlaczego w teorii? Odpowiedź na to pytanie poznacie w dalszej części tekstu. Miłej lektury 🙂

Garmin Explore

To co przed urlopem uznałem za duży minus, mianowicie brak możliwości tworzenia tras od punktu A do punktu B bez konieczności przeklikiwania setek punktów pośrednich w połączeniu z Fenixem 5 Plus, gdzie nie można wpisać adresu stało się nieco mniej dokuczliwe. Wszystkie interesujące punkty mogłem odnaleźć komfortowo w aplikacji z jednym małym ale. Wcześniej należy pobrać interesujące nas mapy. W teorii wariantów map jest kilka, ale obecnie sprowadza się to do OpenStreetMap. Szczegółowość map jest raczej OK, a do tego mapy są za darmo więc nie ma co narzekać. Wracając do rozpoczętej myśli, Fenix nie pozwala na wyszukiwanie miejsca po adresie, ale z aplikacją Explore to nie jest już problem.

Aplikacja Garmin Explore

Szybko i bez problemu odnalazłem wszystkie hotele, w których miałem się zatrzymać. Aplikacja bezprzewodowo przesłała zapisane adresy do zegarka Garmin Fenix 5 Plus. Będąc na dworcu wystarczyło odpalić nawigację w zegarku, wybrać punkt docelowy i po chwili trasa do noclegu wyświetliła się na moim nadgarstku. Mogłem również zamówić Ubera i na zegarku wyświetlać wszystkie informacje odnośnie zamówionego kursu, ale na urlopie włącza się tryb szwędacza i do hotelu nie było aż tak daleko. Po dłuższej chwili byłem już na miejscu, gdzie mogłem pozostawić bagaż i ruszyć zwiedzać wszystkie przewidziane atrakcje, które też można wklepać w aplikację Garmin Explore i połączyć ją w trasę, ale tu wracamy do minusa z początku akapitu. Aplikacja niestety nie oferuje możliwości kalkulacji trasy po drogach. Co w praktyce oznacza, że trasa prezentowana jest zawsze w linii od punktu do punktu.

Garmin Explore Trasa

Natomiast po wybraniu punktu z biblioteki (opcja dostępna w smartfonach z systemem Android) zostaniemy przekierowani do Google Maps, która oczywiście zaprowadzi  do pożądanego miejsca po drogach. Trochę to rozczarowujące. Liczyłem, że może obliczoną w ten sposób trasę można wysłać do Fenixa… niestety nie odkryłem takiej możliwości. Dlatego ostatecznie zwiedzanie zaplanowałem na mapach Google. Po całym dniu zwiedzania znów odpalałem nawigację na zegarku i zmierzałem w stronę hotelu. Jest to jednak wygodniejsze od prowadzenia przez telefon.

Garmin Explore w zamyśle służy również do udostępniania danych. Nie wiem co miał Garmin na myśli, ale nie ma takiej możliwości by udostępnić coś znajomemu. Dodać urządzenie można jedynie przez Garmin Connect. Z poziomu biblioteki też się nie da, co byłoby logiczne. Wychodzi na to, że udostępnianie danych odbywa się jedynie w ramach zarejestrowanych urządzeń w Garmin Connect, czyli dane z Fenixa mogę wysłać co najwyżej na swojego GPSMap 66, gdybym takowego posiadał.

Wracając do modelu GPSMap 66i będącego również komunikatorem satelitarnym z funkcją SOS zyskujemy możliwość komfortowego pisania wiadomości tekstowych do znajomych (pobierana lista kontaktów z telefonu), jak opisywania nieprzyjemnych zdarzeń po wciśnięciu przycisku SOS, czego Wam nie życzę.

Podsumowując, dla mających czas na wcześniejsze zaplanowanie trasy pozostaje poczciwy Garmin BaseCamp odpalany na PC, który znacznie przewyższa w funkcjonalności aplikację Garmin Explore. Mając model GPSMap 66 pewnie nie bawiłbym się w odpalanie tej aplikacji. Adres i trasę wyszukałbym bezpośrednio z poziomu urządzenia. Może zarządzanie samymi punktami i śladami jest wygodniejsze niż na urządzeniu i właśnie ta funkcja może przekonać to do zainstalowania tej aplikacji. Co innego dla użytkowników Fenixów i innych zgodnych z aplikacją zegarków Garmin. W tym przypadku Garmin Explore sprawdzi się, gdy potrzebujemy znaleźć konkretny adres i przesłac go bezprzewodowo na zegarek, który z kolei bez problemu wybierze najkrótszą drogę. Dla chcących zaplanować trasę w aplikacji pozostaje Garmin Connect, gdzie można to zrobić bezboleśnie. Garmin miał dobry pomysł, ale coś poszło nie do końca tak jakbyśmy tego chcieli. A jakie są Wasze odczucia?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *