garmin fenix 5 plus

Właśnie pojawił się nowy król na rynku zegarków multisportowych! Mowa oczywiście o najnowszym modelu z serii  Garmin Fenix 5 Plus, który zadebiutował się na rynku na początku lipca. Tak jak w poprzedniej generacji dodanie X w nazwie sugeruje coś ekstra w porównaniu do klasycznej wersji lub wersji „S”.

Od lewej: Fenix 5x Plus, Fenix 5 Plus, Fenix 5s Plus

Wszystkie nowe zegarki z serii Fenix 5 Plus wnoszą szereg nowych funkcji pozwalających poprawić komfort użytkowania sprzętu oraz wykorzystać zegarek w nowych okolicznościach. Do najważniejszych NOWYCH funkcji serii z „plusem” w nazwie  na pewno trzeba zaliczyć:

 • Garmin Music – możliwość odtwarzania muzyki bezpośrednio z zegarka wykorzystując słuchawki Bluetooth, pamięć przeznaczone na utwory to około 7 Gb, pozwoli to zgromadzić pokaźna bibliotekę utworów.
 • Płatność Garmin Pay – dzięki tej funkcji możemy płacić bezpośrednio zegarkiem, nie potrzebujemy zabierać karty płatniczej, telefonu lub gotówki, w czasie treningu lub po możemy kupić napój lub też wybrać się na zakupy. Na chwilę obecną możliwość tą oferuje BZ WBK, inne banki lada moment także mają wprowadzić taką opcję.
 • Mapy załadowane w urządzenie – urządzenia posiadają zainstalowaną mapę Europy Topo Active.
 • GALILEO – obsługa Europejskiego systemu pozycjonowania, pozwala uzyskać większą dokładności w trudnych warunkach.
 • Climbpro – funkcja przedstawiania danych istotnych przy podejściach i zejściach ze wzniesień.
 • Trendline – funkcja pozwalająca wykorzystać popularne trasy przebyte przez innych użytkowników platformy Garmin Connect, dedykowana rowerzystą i biegacza.
 • Round Trip – dzięki tej opcji, urządzenie wyznaczy nam warianty tras o określonej długości zarówno dla aktywności rowerowej i biegowej.
 • Group Track – Pozwala śledzić pozycje swoich znajomych np. podczas jazdy na rowerze.
 • Wi-fi – w tej generacji wszystkie modele posiadają łączności Wi-Fi

Dodatkowo model Fenic 5X Plus posiada nadgarstkowy pomiar natlenienia krwi – pozwala on ocenić nasycenie tlenem krwi.  Jest to funkcja szczególnie przydatna w czasie przebywania na dużych wysokościach przez dłuższy czas.

Oprócz nowych wyżej wymienionych funkcji modele Fenix 5 Plus posiadają szereg funkcji występujących już w serii Fenix 5 :

 • Nadgarstkowy pomiar tętna Elevate
 • Wsparcie dla systemów GPS + GLONASS
 • Wbudowany 3-osiowy kompas, wysokościomierz i barometr
 • Szereg gotowych profili aktywnośći
 • Monitoring parametrów aktywności
 • Powiadomienia z telefonu komórkowego
 • Sterowaniem odtwarzaczem muzycznym na telefonie
 • Wodoodporność do 10 ATM
 • Statystyki treningów pod względem efektywności tlenowej i beztlenowej
 • Szacowanie niezbędnego czasu odpoczynku
 • Określanie pułapu tlenowego
 • Symulator wyścigu na dystansach od 5 km do maratonu
 • Pogląd pogody godzinowej i dziennej

Obecnie w opcji mniejszej nazwanej Garmin Fenix 5S Plus o rozmiarze tarczy 4,2 cm dostępne są wersję:

W klasycznej wersji Garmin Fenix 5 Plus o rozmiarze tarczy 4,7 cm dostępne są wersje:

Największa wersja, czyli Fenix 5x Plus dostępny jest w tylko w jednej wersji:

W celu porównania parametrów zegarków z nowej serii Fenix 5 Plus do poprzedniej generacji zegarków Fenix 5 przygotowaliśmy pełne  zestawienie modeli dostępne pod tym linkiem 

Poniżej przedstawienie podstawowych parametrów zegarków Garmin Fenix 5 Plus

 

 

Garmin Fenix 5X Plus Garmin Fenix 5 Plus Garmin Fenix 5S Plus
Wymiary fizyczne 51 × 51 × 17,5 mm 47 × 47 × 15,8 mm 42 × 42 × 15,4 mm
Wymiary wyświetlacza Średnica 30,4 mm (1,2 cala) Średnica 30,4 mm (1,2 cala) Średnica 30,4 mm (1,2 cala)
Szkiełko szafirowe  Tak W zależności od modelu W zależności od modelu
Rozdzielczość 240 × 240 pikseli 240 × 240 pikseli 240 × 240 pikseli
Ekran kolorowy Tak  Tak  Tak
Obsługiwane kolory 64 64 64
Masa 96 g; Wersja tytanowa: 87 g 86 g; Wersja tytanowa: 76 g 65 g
Łączność z czujnikami po bluetooth  Tak  Tak  Tak
Wi-fi Tak Tak Tak
Optyczny pomiar tętna Tak (nowej generacji) Tak (nowej generacji) Tak (nowej generacji)
Czas pracy 
W trybie zegarka Do 20 dni Do 12 dni Do 7 dni
W trybie GPS Do 32 godzin Do 18 godzin Do 11 godzin
W trybie UltraTrack Do 70 godzin Do 42 godzin Do 25 godzin
W trybie GPS z muzyką Do 13 godzin Do 8 godzin Do 4,5 godzin

 

 

 

 

Zmiany wizualne

W nowych modelach Fenix 5 Plus została zachowana koncepcja całej budowy zegarka, począwszy od lokacji poszczególnych klawiszy kończąc na budowie całej bryły.

Największa zmianę widać natomiast przy modelu Fenix 5S Plus. W tym przypadku widocznej zmianie uległa koperta. Wcześniejsze modele z rodziny Fenix 5s charakteryzował się ząbkowaną obwódką okalająca zegarek. Obecny model już nie posiada takich przetłoczeń, przez co bardziej przypomina w wykonaniu większe modele. Co ważne model 5S Plus posiada obecnie identyczną wielkość wyświetlacza co pozostałe zegarki z serii Fenix 5 Plus (1,2″). Poprzednia generacja miała nieco mniejszy ekran (średnica 1,1″). Dodatkowo warto wspomnieć o paskach w modelach Fenix 5S, a Fenix 5s Plus. Starsza wersja posiada inna fakturę od większych modeli, natomiast cała seria Fenix 5 Plus posiada identyczny wygląd pasków i różnią się wyłącznie szerokością (więcej inofrmacji o paskach szybkiej zmiany dla zegarków Garmin Fenix znajdziecie w tym artykule). We wszystkich „Plusach” zmieniono także tarczę przedstawiającą minuty. Została ona uproszczona. Wymienione zmiany przedstawione na załączone fotografii.

Fenix 5S i Fenix 5S Plus

Zmiany estetyczne, które zaszły pomiędzy Fenix 5 i Fenix 5 Plus są niewielkie. Inne jest przetłoczenie obręczy okalającej ekran. Paski także uległy zmianie, znikła geometryczna struktura na rzecz gładkiej powierzchni z delikatnym centralnym wcięciem na całej długości paska.

Fenix 5 Plus i Fenix 5

W największym przedstawicielu rodziny Fenix 5 Plus, czyli modelu Fenix 5X Plus zmiany są również niewielkie. Podobnie jak w przypadku w/w serii zmiany dotyczą struktury paska oraz delikatnej modyfikacji w wyglądzie ramki. Model 5X Plus zyskał też dodatkową diodę do prześwietlania skóry za pomocą wbudowanego czujnika HR Elevate (dodatek do działania pulsoksymetru).

Fenix 5X Plus i Fenix 5X
Podsumoawanie

Nowy model Garmina Fenix 5 Plus wprowadza szereg usprawnień i możliwości wykorzystania zegarka w nowych sytuacjach. Zastępować on nam może inne przedmioty codziennego użytku. Już nie potrzebujemy zabierać ciężkiego telefonu aby słuchać ulubionej muzyki w czasie treningu. Dodatkowo nie musimy mieć przy sobie gotówki czy karty, aby wracając z treningu zrobić szybkie zakupy. Mapy, które zainstalowane są we wszystkich modelach serii Fenix 5 Plus pozwalają lepiej odnajdować się w niezbadanym przez nas terenie i wytyczać coraz to nowe ścieżki biegowe i rowerowe.

W razie jakichkolwiek pytań dotyczących zegarków z serii Garmin Fenix 5 Plus zapraszamy do naszych salonów firmowych oraz sklepu internetowego TRIGAR.pl