Garmin HRM-Fit

Na początku roku Garmin zaprezentował urządzenie wyczekiwane przez wiele Pań. Garmin HRM-Fit to czujnik tętna, który w prosty sposób można przypiąć do stanika sportowego. Dzięki czemu urządzenie jest bardziej komfortowe niż tradycyjne paski na klatkę piersiową.

Garmin HRM-Fit, nie tylko pomiar tętna

Poza monitorowaniem pracy serca, czujnik oferuje również inne, przydatne w treningu funkcje. Posiada on wbudowany akcelerometr, dzięki czemu mierzy ruch tułowia i jest w stanie rejestrować sześć parametrów dynamiki biegu, na które składają się:

  • Rytm, to liczba kroków na minutę, łącznie dla lewej i prawej nogi.
  • Odchylenie pionowe, oznacza wysokość odbicia podczas biegu. Pozycja wyświetla pionowy ruch tułowia mierzony w centymetrach.
  • Czas kontaktu z podłożem, czyli czas, przez jaki stopa ma kontakt z powierzchnią ziemi podczas biegu.
  • Bilans czasu kontaktu z podłożem, wskazuje procentową różnice w czasie kontaktu lewej i prawej nogi z podłożem.

UWAGA: Funkcja czasu kontaktu z podłożem i bilansu są niedostępne podczas chodu

  • Długość kroku, w metrach to odległość od jednego zetknięcia nogi z podłożem do następnego.
  • Odchylenie do długości, czyli wyrażony w procentach stosunek wartości odchylenia pionowego do długości kroku. Generalnie im niższa wartość, tym lepsza forma.

Urządzenie Garmin HRM-Fit możemy również wykorzystać w czasie biegu w pomieszczeniu. Na przykład na bieżni mechanicznej albo torze krytym. Pomimo braku odbiornika GPS, czujnik jest w stanie zmierzyć tempo i dystans biegu.

Wygląd czujnika

Wszechstronny monitor aktywności

Gdy nie nosimy zegarka, czujnik rejestruje wykonane kroki, spalone kalorie, minuty intensywnej aktywności i tętno w ciągu dnia. Z możliwości HRM-Fit skorzystają więc nie tylko biegaczki.

Wbudowana pamięć pozwala zapisać dane naszej aktywności, nawet gdy nie mamy na sobie zegarka. Co przydaje się zwłaszcza w czasie treningu sztuk walki oraz gier zespołowych. Po zapisaniu aktywności czujnik automatycznie przesyła dane do zgodnego urządzenia.

Funkcja pamięci jest również niezwykle ważna w trakcie pływania. Ze względu na właściwości wody, tętno nie może być transmitowane na bieżąco i musi być zapisane w urządzeniu. Gdy czujnik jest poza wodą przesyła do zegarka, średnie i maksymalne tętno podczas ostatniego interwału oraz jego aktualną wartość.

monitor aktywności Garmin

Garmin HRM-Fit vs HRM-Pro Plus

Pod względem dostępnych funkcji HRM-Fit nie różni się od modelu HRM-Pro Plus. Dzięki czemu na bieżąco przesyłać będzie dane dotyczące tętna do:

  • Zgodnych zegarków Garmin
  • Komputerów rowerowych EDGE
  • Kompatybilnego sprzętu fitness
  • Aplikacji TACX Training

Warto również przypomnieć, że przed założeniem czujnika powinniśmy zwilżyć elektrody. Dzięki temu unikniemy ewentualnych błędów w odczycie tętna, szczególnie w początkowym etapie treningu.

Musimy również pamiętać, że nie wszystkie zegarki Garmin obsługują zaawansowane funkcje czujnika HRM-Fit.

Odpowiednie dopasowanie

Aby czujnik tętna Garmin HRM-Fit działał prawidłowo musi być przypięty do stanika sportowego, odpowiedniego rodzaju. Najlepiej sprawdzą się staniki o średnim i wysokim wsparciu z płaskim paskiem wokół klatki piersiowej.

Dobre dopasowanie paska jest niezbędne, aby zminimalizować ruchy czujnika tętna i zagwarantować kontakt skóry z elektrodami. Dzięki czemu urządzenie będzie precyzyjnie monitorować tętno.

Podsumowanie

Wprowadzenie na rynek czujnika Garmin HRM-Fit, który można przymocować bezpośrednio do sportowego stanika jest strzałem w dziesiątkę. Takie rozwiązanie z pewnością będzie docenione przez wiele trenujących kobiet, dla których wygoda w trakcie treningu ma istotne znaczenie.

Aby czujnik tętna służył nam jak najdłużej nie możemy zapomnieć o jego odpowiedniej konserwacji. Po każdej aktywności czujnik należy opłukać, a po siedmiokrotnym użyciu umyć go w ciepłej wodzie, z dodatkiem łagodnego detergentu.

Gotowa na komfortowy i dokładny pomiar tętna podczas treningu? Już dziś zamów czujnik HRM-Fit na stronie TRIGAR.PL lub w jednym z siedmiu salonów firmowych TRIGAR!