Kupując nowy zegarek Garmin zazwyczaj od razu parujemy go z aplikacją mobilną Garmin Connect Mobile i rzadko korzystamy z dostępu do naszego konta Garmin poprzez stronę internetową. Korzystanie z serwisu Garmin Connect przez www daje jednak kilka możliwości, których pozbawiona jest aplikacja mobilna. Jedną z nich jest możliwość ręcznego załadowania aktywności do naszego konta Garmin.

Kiedy ręczne wgrywanie aktywności może się przydać?

Po pierwsze, jeśli z jakiegoś powodu plik treningu źle się zapisał (np. z powodu skończenia się baterii) i nie chce przesłać się automatycznie poprzez smartfona, można spróbować zrobić to manualnie. W większości przypadków tym sposobem uda się zsynchronizować trening.

Po drugie, jeśli mamy jakieś ulubione aktywności zapisane na innych platformach (Endomondo, Strava) możemy je pobrać i zaimportować do naszego konta Garmin Connect. Dzięki temu będą one widniały w naszej historii (i podsumowaniach).  Co ważniejsze, będziemy mogli je ponownie wykorzystać, aby na przykład ścigać się z nimi po przerobieniu na kurs.

Po trzecie, załadowanie aktywności do Garmin Connect poprzez przeglądarkę daje możliwość zdalnego wgrania pliku *.gpx np. z trasą zawodów w których uczestniczymy. Dla przykładu, przed biegiem górskim, nie mając dostępu do komputera, nie jesteśmy w stanie wgrać pliku z trasą udostępnioną przez organizatora do zegarka. Jednak jeśli ktoś zdalnie załaduje plik z trasą *.gpx do naszego konta Connect i zmieni aktywność w kurs (opisaliśmy to na końcu tego posta) to my dysponując tylko smartfonem będziemy mogli przesłać kurs bezpośrednio do zgodnego zegarka Garmin i nawigować po trasie.

Trasa widoczna na ekranie zegarka Fenix 5

Dodawanie aktywności poprzez Garmin Connect

Aby dodać aktywność poprzez connect.garmin.com musimy najpierw zalogować się do naszego konta Garmin Connect w przeglądarce internetowej, używając tych samych danych, które podaliśmy logując się do aplikacji mobilnej. Następnie wybieramy ikonę chmury w prawym górnym rogu ekranu, a później „Importuj dane”.

W kolejnym kroku przeciągamy plik w formacie *.gpx, *.tcx lub *.fit lub klikamy „Przeglądaj” i wyszukujemy go w naszym komputerze. Dla przykładu pliki z rozszerzeniem .fit w zegarku Garmin Fenix 5 znajdują się w folderze ACTIVITY. Dostęp do tego folderu uzyskujemy po podłączeniu zegarka do komputera za pomocą zgodnego kabla USB.

garmin fit fenix 5

Po dodaniu pliku z odpowiednim rozszerzeniem naciskamy przycisk „Importuj dane”.

Jeśli plik jest poprawny pokaże się komunikat zieloną czcionką „Importowanie zakończone”. Jeśli plik jest błędny, to należy wyedytować go w notatniku i naprawić.  Jak tego dokonać zaprezentujemy w jednym z naszych kolejnych postów.

Następnie na ekranie wyświetli nam się podsumowanie aktywności wraz z mapą. Teraz możemy na przykład zmienić aktywność w kurs klikając w ikonę koła zębatego w prawym górnym rogu ekranu, a kurs łatwo wyślemy poprzez smartfon do zgodnego urządzenia Garmin, aby móc po nim nawigować.