garmin forerunner 235

Czołem biegacze! 

Kolejnym zegarkiem firmy GARMIN, który wzięłam na „warsztat” jest Forerunner 235. To kolejny smartwatch posiadający podwójny system pozycjonowania GPS i GLONASS, a także system pomiaru tętna ELEVATE.  Forerunner 235 posiada klasyczny wygląd sportowego zegarka – okrągły wyświetlacz, czarno-czerwoną oprawę i pasek. Zegarek znacznie różni się pod względem wyglądu od poprzedniego opisywanego przeze mnie modelu Forerunner 35, jednak jeśli chodzi o funkcjonalność, tych różnic nie jest aż tak wiele. Zacznijmy od początku i sami przekonajcie się o wartości tego zegarka.

1. Pierwsze spotkanie 🙂

Tym razem zamiast turkusowego zegarka w moje ręce trafił czarno-czerwony (moim zdaniem  UNISEX). Muszę przyznać, że jako typowa kobieta pomyślałam „oj czarno to widzę”…bo jednak kolor ma znaczenie a turkusowy jest moim ulubionym 😉 Jednak nie ma się co załamywać (to tylko kolor!), przecież przede wszystkim liczy się jego wnętrze. Na pocieszenie napiszę, że w sklepie ten zegarek dostępny jest w trzech wersjach kolorystycznych: turkusowym, czarnym i czarno-czerwonym ☺

Zegarek posiada elastyczny silikonowy pasek, który daje dużą możliwość dopasowania go do każdego nadgarstka dzięki dużej liczbie otworów.

Waga zegarka to jedynie 43 gramy (według producenta 42 gramy) 🙂

Jak widać na poniższym zdjęciu wyświetlacz jest okrągły, a informacje pisane są białą czcionką, dzięki czemu są dobrze widoczne (jednak obraz jest mniej wyraźny w stosunku do Forerunner 35).

 

 

 

Do obsługi zegarek posiada 5 przycisków:

„Słońce”– włącznik/podświetlenie/wyłącznik;

–  Strzałki wyboru (góra, dół) – służące do przesuwaniu ekranów, czyli szukania interesujących nas opcji;

„Biegacz”– uruchamianie i wybór aktywności, potwierdzanie wyboru różnych funkcji;

Skręcająca strzałka – powrót/wyjście z opcji/lap

Dzięki rysunkom na wyświetlaczu łatwo jest nauczyć się obsługi zegarka. Szkoda, że wiele funkcji musimy wielokrotnie potwierdzać, bo przez to maleje szybkość działania i cierpliwość użytkownika. Mam tu na myśli przede wszystkim wyszukiwanie oraz włączanie odpowiedniego treningu, przeglądanie historii, włączanie Bluetooth etc. Jednak jak nauczycie się obsługi zegarka i nieco się z nim oswoicie to przestajecie się tym przejmować (serio ;)).

Wszelkie dane techniczne dotyczące opisywanego modelu znajdziecie tutaj.




2. Pierwsze uruchomienie zegarka i synchronizacja

W trakcie pierwszego uruchomienia należy wprowadzić podstawowe informacje o płci, wieku, wadze użytkownika, a także zdefiniować jednostki. Pierwsze kroki przy włączaniu są bardzo podobne do ustawień z modelu Foroerunner 35, który miałam okazję testować w ubiegłym miesiącu.

forerunner 235

3. Funkcje zegarka. 

Po włączeniu urządzenia i wciśnięciu przycisku „Biegacz” mamy do wyboru cztery aktywności (strzałka w górę) : bieg, bieg w pomieszczeniu, rower, inna. Po wybraniu jednej z nich, możemy rozpocząć trening wciskając ponownie czerwony przycisk – „Biegacz” lub wejść do Menu i zaplanować swój trening.

Ustawienia aktywności to:

Ekrany danych – możecie ustawić je odpowiednio do swoich potrzeb i monitorować tylko te parametry, które najbardziej Was interesują;

Alerty – powiadomienia o osiągnieciu konkretnych wyników w obrębie tętna, biegu/chodu, tempa, czasu, dystansu, kalorii, etc.);

Okrążenia (Auto Lap) – złapanie międzyczasu po np. 1 km;

Auto Pause – włączone /wyłączone – czyli, automatyczne zatrzymanie zapisu jeśli się zatrzymujemy;

Autoprzewijanie – szybkość wyświetlania ekranów podczas treningu (mi najbardziej odpowiada wolno);

GPS albo opcja GPS + GLONASS – dokładna lokalizacja nawet w zalesionym terenie (sprawdziłam na biegu na orientację i działa☺) lub zwykły GPS (nieco mniej dokładny);

Czas do oszczędzania energii (normalny lub przedłużony);

Kolor profilu – decydujemy jaki chcemy mieć kolor danej aktywności (7 kolorów).

Opis najważniejszych funkcji zegarka znajdziecie pod tym linkiem.

3. Pomiar tętna z nadgarstka.

Pomiar tętna dokonuje się, gdy zegarek mocno przylega do ciała. Po użyciu i ściągnięciu zegarka widać nieestetyczny ślad (ale nadgarstek nie boli, co bardzo ważne).

forerunner 235

Pomiar jest dokładniejszy niż w zegarku GARMIN Forerunner 35, jednak przy szybkościowych treningach pomiar również jest nieco zaniżony. Do tego modelu można sparować dodatkowo pasek co sprawi, że pomiar będzie dokładniejszy. Jeśli wolicie pomiar z klatki piersiowej możecie kupić GARMIN Forerunner 230 – takie same funkcje, tylko bez systemu Elevate. forerunner 235

4. Zapis treningów. 

Dzięki Garmin Connect możemy zobaczyć bardzo dokładne wykresy swojej aktywności – tu zrealizowany przeze mnie trening z Biegową Drużyną Radia Wrocław – interwały – 10 x 600 m na przerwie 3′ (nawadnianie i rozciąganie). Na pierwszym zdjęciu widzimy mapę i naniesiony na nią ślad GPS naszego treningu (Park Południowy Wrocław) oraz podstawowe dane dotyczące treningu.

 

Następnie możemy prześledzić wykresy danych pod względem wysokości, tempa, tętna i rytmu biegu (wykresy ładnie zobrazowały wysiłek, widoczne minimalne ruchy zarejestrowane podczas przerw wypoczynkowych –  nie zawsze stałam bez ruchu :).

wykres forerunner 235

 

Szczegółowe dane dotyczące treningu umieszczone są poniżej w zakładkach:

1. Statystyki:

 

2. Podziały:

 

 

 

 

 

 

 


3. Segmenty: nie robiłam podczas tego treningu.

  1. Czas w strefach  (podział na 5 stref – wyjaśnienia ze strony GARMIN):

1 – 50-60%  HR max, spokojne, lekkie tempo, rytmiczny oddech.

2 – 60-70% HR max , wygodne tempo, głębszy oddech, możliwe prowadzenie rozmów.

3 – 70-80% HR max, średnie tempo, trudniej jest rozmawiać.

4 – 80-90% HR max, szybkie, trochę męczące tempo, szybki oddech.

5 – 90-100% HR max, bardzo szybkie tempo, nie do utrzymania przez dłuższy czas, ciężki oddech.

 

Jak widać większość treningu odbywała się w drugiej strefie, a akcenty w 3…choć w moim odczuciu była to strefa 4 ☺ Jednak nie mi oceniać, widocznie stać mnie na więcej ☺

Przydatnymi informacjami jakie można uzyskać dzięki pomiarom to zmieniający się wraz z wytrenowaniem organizmu pułap tlenowy („maksymalna ilość tlenu (w mililitrach) na minutę, jaką można wchłonąć w przeliczeniu na kilogram masy ciała w przypadku maksymalnego wysiłku”), przewidywanie czasów dla wyścigów („urządzenie wykorzystuje szacowany pułap tlenowy i źródła udostępnianych danych, aby na podstawie bieżącej kondycji użytkownika podać wyznaczony czas ukończenia wyścigu. Założeniem tego przewidywania jest odpowiednie przygotowanie do wyścigu”), asystent odpoczynku („wyświetla czas pozostały do pełnego zregenerowania sił i osiągnięcia gotowości do następnego wysiłku”), rekordy („spis najlepszych wyników na danych dystansach”).

Wszystkie wartości wyliczane są na podstawie naszych osiągnięć i danych uzyskiwanych podczas wielu sesji treningowych, dlatego aby były rzetelne trzeba wykonać kilkanaście treningów. Aby nie dopuścić do przetrenowania warto sugerować się „czasem odpoczynku” ze względu na to, że np. mocne akcenty treningowe wykonuje się z przerwami od 24-72 h…a nie częściej.

Podsumowanie

Zegarek Forerunner 235 to urządzenie dla osób rozpoczynających swoją przygodę z bieganiem, jak i osób trenujących już od 2-3 lat. Zegarek umożliwia profesjonalne monitorowanie treningu a dzięki asystentowi odpoczynku zapobiega przetrenowaniu. Ponadto pozwala na monitorowanie dobowej aktywności oraz tętna, dzięki czemu szybko zauważymy pogorszenie wyników wynikające z przemęczenia organizmu. Zegarek sprawdzi się jako wspaniałe narzędzie do nadzorowania parametrów w trakcie treningu i poprawy uzyskiwanych wyników podczas zawodów.

Osoby zainteresowane zakupem zegarka Garmin Forerunner 235  zapraszam do sklepu Trigar.pl.

Autor i fotografie: mgr Weronika Machowska (trenerka biegania i wykładowca na wrocławskiej AWF)

Wszelkie informacje w cudzysłowiu pochodzą z oficjalnej strony GARMIN oraz Garmin Connect.