Wymiana baterii w czujniku Garmin HRM Run

Ten krótki wpis przygotowaliśmy w związku z częstymi pytaniami dotyczącymi wymiany baterii w serii zewnętrznych czujników tętna Garmin. Poradnik dotyczy czujników ze zintegrowanym na stałe monitorem, czyli modeli:

  • Garmin HRM Run – czas pracy do 12 miesięcy ( przy 1 godzinie treningu dziennie)
  • Garmin HRM Swim – czas pracy do 18 miesięcy (przy 3 godzinach pływania tygodniowo)
  • Garmin HRM Tri – czas pracy do 10 miesięcy (przy 1 godzinie treningu dziennie)
  • Garmin HRM-Pro – czas pracy do 10 miesięcy (przy 1 godzinie treningu dziennie)
Czujniki tętna Garmin
Od lewej HRM Run, Swim, Tri

Wymagana bateria i narzędzia do wymiany

Do zasilenia wyżej wymienionych czujników tętna wymagana jest jedna bateria pastylkowa CR2032. Baterię można bez problemu zakupić w sklepach z elektroniką, u zegarmistrza czy w sklepach TRIGAR.pl. Jedynym wymaganym narzędziem, który jest niezbędny do odkręcenia osłony jest śrubokręt krzyżakowy (PH 0)

Wymiana baterii w czujniku Garmin HRM Run

Wymiana baterii w czujniku tętna Garmin

O tym, że bateria w czujniku tętna wymaga wymiany świadczyć mogą nietypowe (najczęściej zbyt wysokie, wynoszące ponad 220bpm) odczyty tętna lub brak odczytu tętna. Poniżej prezentujemy krok po kroku procedurę wymiany baterii.

  1. Pierwsza czynność jaką musimy wykonać to zdjęcie gumowej osłony (w zależności od modelu czujnika ma ona kolor czerwony lub niebieski). Osłonę można delikatnie podważyć paznokciem lub małą łyżeczką kuchenną. Nie jest zalecane podważanie osłony za pomocą śrubokręta, noża czy innych narzędzi, które mogę uszkodzić osłonę.
  2. Po zdjęciu osłony odkręcamy cztery śrubki.
  3. Następnie zdejmujemy obudowę
  4. Wyjmujemy baterię.

instrukcja wymiany baterii w czujniku Garmin

Po wyjęciu baterii, producent zaleca odczekać około 30 sekund. Po upływie tego czasu wkładamy do gniazda nową baterię. Biegun dodatni powinien znajdować się u góry. Baterię wkładamy pod dwie plastikowe wypustki, po czym ją dopychamy. Przed zamknięciem pokrywki należy się upewnić czy czerwona uszczelka znajduje się w odpowiednim miejscu (rowku). Dokręcamy cztery śrubki i zakładamy osłonę.

Parowanie z zegarkiem lub licznikiem Garmin

W naszym przypadku po wymianie baterii, zgodny zegarek Garmin (Fenix 5 Plus) sam odszukał znajdujący się w pobliżu czujnik tętna. Niemniej jednak czasami może być konieczne ponowne sparowanie czujnika z zegarkiem/licznikiem. Aby to zrobić należy założyć czujnik na klatkę piersiową, wejść w ustawienia zegarka/licznika, a następnie odszukać pozycję o nazwie czujniki i akcesoria. Wybieramy opcję dodaj nowy i czekamy na synchronizację. W momencie pierwszego parowania w pobliżu nie powinny znajdować się inne czujniki.

Wymiana baterii Garmin HRM RUN i zegarek