Niektóre zegarki są wyposażone w wewnętrzny czujnik temperatury. Jednak dopóki zegarek Garmin jest na naszej ręce temperatura ciała, co naturalne, wpływa na odczyt sprawiając, że jest on zaburzony. Można oczywiście zegarek ściągnąć z ręki, aby sprawdzić rzeczywistą temperaturę, jednak wygodniej jest zaczepić zewnętrzny czujnik Garmin Tempe np. do paska plecaka i na bieżąco śledzić zmiany temperatury otoczenia.
Garmin Tempe – unboxing
Czujnik temperatury jest wielkości karty SD i działa na popularnej baterii CR2032 (w zestawie). W pudełku znajduje się również klips (na zdjęciu po lewej stronie), który umożliwia przypięcie czujnika Tempe np. do paska przy plecaku.
Jak używać czujnik temperatury?
Pierwszym krokiem po zakupie jest sparowanie czujnika z urządzeniem Garmin. Aby to zrobić musimy wejść w ustawienia (menu) i odnaleźć opcję „Czujniki” i następnie „Dodaj nowy czujnik”. Czujnik tempe wysyła dane co około 50 sekund przez co może się zdarzyć, iż urządzenie nie wykryje czujnika za pierwszym razem. Należy wtedy od razu wyszukać czujnik ponownie.
Po sparowaniu czujnika temperaturę możemy sprawdzać na dwa sposoby. Pierwszym i szybszym rozwiązaniem jest dodanie pola danych „temperatura” na ekranie danych dowolnej aktywności. Po włączeniu wybranej aktywności (np. Chód) pole temperatury będzie prezentowało się na ekranie jak poniżej:
Drugim sposobem jest dodanie widżetu z temperaturą. Niektóre zegarki jak np. serii Garmin Fenix 6 widżet temperatury mają wgrany oryginalnie. Do innych zegarków np. Vivoactive 3 będziemy musieli dograć go ręcznie. Jak to zrobić zaprezentowaliśmy w tym wpisie. Temperaturę możemy wtedy sprawdzić bez włączania aktywności. Widżety są ciekawe wizualnie i mogą oferować dodatkowe funkcje. Problemem, który zauważyliśmy jest to, że poprzez widżet zegrek wyszukuje czujnik Tempe dłużej niż po włączeniu aktywności.
W sklepie Garmin Connect IQ jest dostępnych kilka widżetów pokazujących temperaturę, zaprezentujemy wybrane.
Pierwszy z nich o nazwie „Temperatura” możliwy do pobrania tutaj, pozwala zmieniać jednostki pomiędzy stopniami Celsjusza, Fahrenheita i Kelwina. Temperatura jest prezentowana duża czcionką.
Kolejny widżet „Temps” do pobrania tutaj, pozwala zobaczyć osobno temperaturę z czujnika tempe i osobno z czujnika wewnętrznego w zegarku (jak poniżej).
Kolejny widżet prezentuje temperaturę na okrągłej tarczy wyskalowanej od -40 do 50 stopni.
Przed zakupem należy sprawdzić czy zegarek Garmin jest kompatybilny z czujnikiem Garmin Tempe. W tym celu wystarczy wejść na tę stronę produktu i zajrzeć do zakładki „Akcesoria”
Zewnętrzny czujnik temperatury Garmin tempe oraz inne czujniki Garmin można nabyć na stronie TRIGAR.pl i w sklepach stacjonarnych TRIGAR.
Domyślny widżet (Fenix 3 HR) pokazuje trzy wartości: aktualną, minimalną i maksymalną temperaturę więc dodatkowe widżety są zbędne.
Problem z widżetem jest taki że widżety wyświetlają się tylko dwie minuty.
Czujnik tempe.
Nie wiem jaki mędrzec jest odpowiedzialny za czarny kolor czujnika, ale dzięki temu wskazania są często kosmiczne, zwłaszcza gdy czujnik jest wyeksponowany na słońce. Przypięty do jakiejkolwiek części garderoby czy też plecaka ma ciągły kontakt z promieniami słonecznymi więc w słoneczne dni wskazania temperatury są nierzeczywiste.
Czujnik wystarczy wrzucić do jakiejkolwiek kieszeni w plecaku i problem rozwiązany 🙂
I co to niby da, że wrzucimy do kieszeni? Myślisz że kieszeń i plecak nie nagrzewają się od słońca? Testowałem tak kiedyś z zegarkiem casio z wbudowanym termometrem i temperatury były zawyżone o kilka stopni. Żeby był poprawny odczyt, czujnik Tempe musiałbyś trzymać w jakiejś osłonie termicznej.
Bardzo pomocny artykuł, dziękuję!