garmin fenix 5

W związku z dużą ilością zapytań o porównanie modeli zegarków Garmin Fenix 5 oraz Garmin Fenix 3HR postanowiliśmy przygotować wpis, w którym  przedstawiamy szczegółowe różnice pomiędzy tymi seriami. Na wstępie przypominamy, że zegarki z grupy Fenix 3HR nie są już produkowane, a jego naturalnym następcą została seria Fenix 5.

Parametry Techniczne

Rozmiar

Pierwszymi rzucającymi się w oczy zmianami w serii Fenix 5 są przede wszystkim gabaryty. W zależności od wersji mamy do wyboru trzy rozmiary:

  • 42x42x14,5mm – Fenix 5s (A)
  • 47x47x15,5mm – Fenix 5 (B)
  • 51x51x17,5mm – Fenix 5x (C)

W przypadku Fenixa 3HR (D) jest to ta ostatnia wartość czyli 51x51x17,5mm co stawia go na równi z wariantem Fenixa 5x.

garmin fenix 5

Wyświetlacz

Poza gabarytami różnicę odnajdujemy również w wyświetlaczu. Fenix 3HR posiada wyświetlacz o rozdzielczości 218×218 pikseli obsługujący 16 kolorów, w tym parametrze jest on równy Fenixowi 5S. Większe modele Fenix 5 oraz Fenix 5x posiadają wyświetlacz o rozdzielczości 240×240 pikseli i obsługę 64 kolorów dzięki czemu obraz jest ładniejszy i wyraźniejszy.

Optyczny czujnik tętna

Dodatkowo, wartym wspomnienia jest optyczny czujnik tętna. W modelu Fenix 3HR czujnik odstaje od zegarka powodując odcisk po dłuższym noszeniu mocniej zaciśniętego zegarka na ręce. W zegarkach Fenix 5 czujnik został osadzony niżej co niweluje niedogodność. Ponadto Fenix 5 posiada usprawiony system, przez co pomiar jest częstszy (odczyt przez całą dobę, co 1-2 sekundy) i dokładniejszy.

garmin fenix 5
Źródło zdjęcia: https://www.dcrainmaker.com/2017/03/garmin-fenix5-5s-5x-review.html

Bateria

Tutaj w zasadzie każdy z omawianych zegarków ma inne osiągi.  Wyglądają one następująco:

  • Fenix 3: do 2 tygodni w trybie zegarka, do 16h w trybie GPS, do 40h w trybie UltraTrac,
  • Fenix 5s: do 9 dni w trybie zegarka, do 13h w trybie GPS, do 35h w trybie UltraTrac,
  • Fenix 5: do 2 tygodni w trybie zegarka, do 24h w trybie GPS, do 60h w trybie UltraTrac,
  • Fenix 5X: do 12 dni w trybie zegarka, do 20h w trybie GPS, do 35h w trybie UltraTrac.

Jak widać prym w tym zestawieniu wiedzie Fenix 5. Należy pamiętać, że podane informacje to maksymalne osiągi deklarowane przez producenta, rzeczywisty czas pracy zegarka może być krótszy.

Funkcje

Fenix 3HR nie posiada funkcji, której nie miałby Fenix 5. W związku z tym wszystkie wymienione poniżej funkcje to nowości w modelach Fenix 5 w stosunku do modelu Fenix 3HR.

Interfejs

Zegarki Fenix 5 posiadają ulepszony interfejs w stosunku do Fenixów 3. Rozbudowano ilość klawiszy skrótowych oraz powiązanych z nimi funkcji. O ile w serii Fenix 3HR można było zagospodarować tylko dwa przyciski jako skróty, tak w nowej serii istniej aż 7 kombinacji. Więcej o opcjach skrótów pisaliśmy tutaj. Dodane zostało także podręczne menu, które w szybki sposób pozwalaja wybierać wcześniej zdefiniowane funkcje. Szczegółową prezentację menu elementów sterujących znajdziecie tutaj.

garmin fenix 5

Trening zakładkowy w serii Fenix 5

Funkcja treningu zakładkowego jest dostępna tylko w serii Garmin Fenix 5. Opcja ta jest szczególnie przydatna w trakcie treningu na siłowni i pozwala w łatwy sposób w ramach jednego treningu przełączać się między różnymi rodzajami aktywności. W praktyce możemy na przykład najpierw ćwiczyć kardio, później przejść do ergometru czy schodów, a na zakończenie pobiegać na bieżni. Dla każdej opcji widzimy osobne, wcześniej zdefiniowane parametry. Po zgraniu treningu do platformy Garmin Connect możemy przejrzeć osobno statystyki dla każdej dyscypliny, ale całość jest zapisana jako jedna sesja treningowa. Więcej informacji o treningu zakładkowym z użyciem zegarków Fenix 5 znajdziecie w tym artykule.

garmin fenix 5trening zakładkowy

Trening z powtórzeniami

Zegarki Garmin Fenix 5 zostały wyposażone w funkcję treningu siłowego, w ramach którego zegarek zlicza ilość wykonanych powtórzeń. Działanie tej opcji treningu przedstawiliśmy szczegółowo na poniższym filmie.

Widżet pomiaru wysiłku

Nowością jaką odnajdziemy w „piątkach” jest też widżet wysiłku. Zegarki z tej serii wykorzystują optyczny czujniki i analizują zmienność tętna. Wynik przedstawiany jest na wykresie oraz w odpowiedniej skali. Dodatkowo Fenix 5 posiada opcję minutnika relaksu, który umożliwia przeprowadzenie prostych ćwiczeń relaksacyjnych. Po więcej informacji w tym temacie zapraszamy do tego artykułu.

garmin fenix 5

Strava

Wszystkie modele Fenix 5 w przeciwieństwie do Fenix 3HR mają możliwość ściągnięcia segmentów z platformy STRAVA. Tworzenie tras w aplikacji STRAVA zostało opisane tutaj.

Varia i inne dodatkowe czujniki

Zegarki z linii Fenix 5 pozwalają na sparowanie z radarami rowerowymi i oświetleniem Garmin Varia. Ponadto posiadają one również możliwość sparowania z dowolnym czujnikiem wykorzystującym technologię bluetooth do przesyłu danych. Do tej pory korzystając z bluetooth mogliśmy połączyć tylko zegarek z telefonem w celu przesyłania zapisanych aktywności. Łączność po bluetooth pozwala korzystać z czujników innych producentów niż Garmin.

Live GroupTrack

Pozostając przy tematyce rowerów warto wspomnieć, że Fenix 5 posiada opcję Live Group Track czyli śledzenia na żywo innych, połączonych użytkowników na ekranie swojego urządzenia. Funkcja została przedstawiona tutaj na przykładzie licznika rowerowego Garmin Edge 1030.

Stan treningu

Jeżeli chodzi o dodatkowe funkcje odnoszące się nie tylko do roweru to został dodany widżet Stanu Treningu. Wskazuje on na nasze obciążenie treningowe z ostatnich 7 dni oraz wpływ tych treningów na naszą formę. Dodatkowo efektywność treningu dzieli na efektywność aerobową i beztlenową.

garmin fenix 5 stan wytrenowania

Garmin QuickFit

Wszystkie zegarki z nowej serii Garmin Fenix 5 posiadają w standardzie paski z systemem mocowania QuickFit. W zależności od wariantu zegarka, paski te różnią się szerokością. Fenix 5S posiada paski o szerokości 20mm, do Fenix 5 pasują paski 22mm, a model Fenix 5X posiada pasek o szerokości 26mm. Paski od modelu Fenix 5X pasują do starszej serii Fenix 3.

paski garmin quick fit
Źródło zdjęcia: https://www.dcrainmaker.com/2017/03/garmin-fenix5-5s-5x-review.html

Wsparcie dla Galileo

Zarówno seria Garmin Fenix 3 jak i Fenix 5 odbierają sygnał z systemów satelitarnych GPS i GLONASS. Ciekawostką jest dodanie dla serii Fenix 5 wsparcia dla europejskiego systemu Galileo. Co prawda póki co jest ono dostępne dla oprogramowania w wersji beta (o czym dokładnie piszemy tutaj).

Mapa w modelu Garmin Fenix 5X

Model Garmin Fenix 5X został wyposażony w mapę całej Europy, która oferuje szereg funkcji nawigacyjnych. Mapa ułatwia nawigację po kursie oraz pozwala wyszukiwać punkty szczególne w okolicy. Bardzo ciekawą funkcją jest też automatyczne planowanie tras na podstawie popularności. Szczegółowo zaprezentowaliśmy ten tryb w osobnym artykule.

W końcu Fenix 3HR czy Fenix 5?

Naszym zdaniem zdecydowanie Garmin Fenix 5. Należy pamiętać, że Fenix 3HR jest już nieprodukowany i został zastąpiony przez serię Fenixa 5, który bez wątpienia jest dużo bardziej zaawansowanym zegarkiem sportowym w ofercie firmy Garmin. Jeżeli jednak zegarki z linii Fenix 5 nie spełniają Państwa wymagań to proponujemy zapoznać się z ofertą na zegarki Fenix 5 PLUS. Wszystkie wymienione w tym artykule informacje oraz kilka innych dodatkowych danych technicznych znajdziecie w tej tabeli porównawczej.

Zainteresowanych zakupem zegarków sportowych Garmin Fenix 5 (i nie tylko 🙂 ) zapraszamy do salonów firmowych lub  sklepu internetowego TRIGAR.pl