Garmin Fenix 5 Plus

Po półtora roku od premiery na targach CES 2017 urządzeń z serii Fenix 5, amerykański producent ogłosił nowe wersje najwyższych zegarków na rynku outdoorowym – modele Garmin Fenix 5 Plus. Z wyglądu nowe PLUSy są bardzo podobne do Fenixów 5 i będą oferowane w podobnych wariantach – od najmniejszych Fenixów 5s Plus, poprzez środkowe Fenixy 5 PLUS, po największe gabarytowo Fenixy 5x PLUS. Co ciekawe, każdych z tych modeli pomimo różnych wielkości koperty (kolejno 42mm, 47mm i 51mm) będzie posiadał tej samej wielkości wyświetlacz o przekątnej 1,2″ i rozdzielczości 240×240 pikseli.

Garmin Fenix 5 Plus

Co nowego w serii Garmin Fenix 5 Plus

Najciekawsze zmiany znajdziemy oczywiście wewnątrz zegarków. Sprawdźmy jakimi nowymi funkcjami zaskoczą nas zegarki z linii Garmin Fenix 5 Plus:

  • Pełna obsługa map. Nowe Fenixy PLUS będą wyposażone w sporą pamięć wewnętrzną (16GB) na której znajdzie się załadowana fabrycznie mapa całej Europy TOPO Active Map (dotyczy modeli z polskiej dystrybucji) i dodatkowo będziemy mogli sami dograć bezpłatnie wiele innych map z całego świata, co pokazaliśmy w tym wpisie. Mapy wcześniej były dostępne jedynie w zegarkach Fenix 5x oraz Epix.
  • Obsługa Galileo. Dzięki wsparciu dla europejskiego systemu nawigacji satelitarnej zegarki będą miały dostęp do większej liczby satelitów. Co ważniejsze, docelowo Galileo ma zapewnić większą dokładność podawanej pozycji niż systemy GPS/GLONASS, jednak należy pamiętać, że pełna operacyjność systemu ma zostać wprowadzona w roku 2019.
  • Płatności Garmin Pay. Zegarkami Fenix 5 PLUS będzie można wygodnie i szybko dokonać płatności zbliżeniowych bez posiadania przy sobie karty czy telefonu, po więcej informacji odsyłamy do tego wpisu.
  • Pulsoksymetr (PulseOX) dostępny tylko w modelu Fenix 5x PLUS. Dzięki nowej wersji czujnika optycznego zegarek jest w stanie zmierzyć wchłanianie hemoglobiny we krwi, co może pomóc np. podczas aklimatyzacji w wyprawach górskich. Na widżecie sprawdzimy procent stężenia tlenu we krwi oraz wykres z ostatnich 24 godzin.

Garmin Fenix 5 Plus

  • Odtwarzacz muzyki. Wszystkie modele będą posiadały odtwarzacz muzyki i możliwość wgrywania utworów, podcastów, a niedługo także playlist z serwisu muzycznego Deezer do pamięci wewnętrznej.
  • Nawigacja z funkcją Trendline. Wraz z mapą Europy Garmin dodał bardzo ciekawą i użyteczną funkcję nazwaną Trendline. Przy wyznaczaniu trasy zegarek uwzględni historyczne przejazdy/przejścia innych aktywnych osób, dzięki czemu zminimalizuje się szansa, że zostaniemy poprowadzeni trasą złej jakości (np. po zbyt ruchliwej lub zniszczonej drodze). Wykorzystując tzw. mapę ciepła, czyli mapę tras, którymi najchętniej poruszają się turyści czy kolarze zegarek jest w stanie zaproponować nam najchętniej wybierany wariant. Jest to więc automatyzacja procesu, który ręcznie można zrobić np. poprzez portal Strava, co pokazaliśmy w naszym wpisie pod tym linkiem.
  • Użycie danych DEM. Nowe zegarki będą także w stanie wykorzystać zawarte w mapie dane DEM (ang. Digital Elevation Model), czyli cyfrowy model wysokościowy. Dzięki niemu zegarek będzie w stanie dokładniej dokonywać autokalibracji wysokościomierza oraz rysować wykresy dla funkcji ClimbPro.
  • Funkcja ClimbPro. Dzięki niej zobaczymy jaki podbieg/podjazd znajduje się przed nami. ClimbPro jest ekranem z profilem wysokościowym, który automatycznie dzieli nam całą trasę na mniejsze odcinki tak, abyśmy widzieli w czytelny sposób jak wygląda nachylenie wzniesienia przed nami. Jest to bardzo ciekawa propozycja dla biegaczy górskich, kolarzy i turystów.

Garmin Fenix 5 Plus

  • Tryb prywatny dla powiadomień, który daje możliwość zablokowania automatycznego wyświetlania na ekranie zegarka przychodzących wiadomości czy maili. Jeśli nie chcemy by postronne osoby przeczytały przychodzące do nas wiadomości będziemy mieć możliwość przeczytać nową wiadomość dopiero po naciśnięciu przycisku lub geście podniesienia ręki.
  • Większa bateria w modelu Fenix 5x PLUS, pozwalająca na pracę nawet do 32 godzin w trybie GPS i nawet do maksymalnie 85 godzin w trybie UltraTrac i do 3 tygodni w trybie zegarka. Zwiększona bateria jest potrzebna także do pracy pulsoksymetru, który zużywa do dokonania odczytu znacząco więcej baterii niż podczas zwykłego badania tętna.

Jak widać lista nowych możliwości zegarków z serii Garmin Fenix 5 Plus jest spora. Garmin zdecydował się na dodanie najnowszych funkcji, obecnych w innych modelach jak płatności Garmin Pay czy możliwość bezprzewodowego odtwarzania muzyki, które mogą się przydać wszystkim użytkownikom. Z kolei możliwość obsługi map ucieszy z pewnością każdego miłośnika outdooru. Wgrane mapy pozwolą szybko zorientować się w terenie, niezależnie od tego czy szukamy nowych ścieżek w naszych ulubionych terenach biegowych czy jesteśmy na wakacjach i musimy się odnaleźć w zatłoczonym mieście. Bardziej zaawansowane funkcje jak ClimbPro czy pulsoksymetr wskazują, że Garmin rozwija nowe funkcje dla biegaczy ultra oraz entuzjastów sportów górskich. Nowy Fenix 5x Plus z pewnością będzie ceniony przez osoby kochające góry wysokie.

Garmin Fenix 5 Plus

Wyprzedając pytania o dokładność pomiarów GPS i Galileo nowych modeli Fenix 5 PLUS można oczekiwać, że będzie bardzo zadowalająca. Testy przeprowadzone przez DC Rainmakera pokazały, że Fenixy 5 PLUS jeszcze przed oficjalną premierą przewyższały dokładnością zegarki konkurencji. Dodatkowo w porównaniu do połączenia GPS i GLONASS sygnał nie powinien samoistnie tak mocno „pływać”, w czasie gdy się nie poruszamy. Ten problem związany z systemem GLONASS zniechęcał do korzystania z niego wielu użytkowników.

Dodajmy na koniec, że wprowadzono wiele mniejszych udogodnień i zmian, które nie zostały wymienione w tym wpisie jak na przykład poprawiona współpraca z czujnikami zewnętrznymi innych  producentów. Jak tylko w nasze ręce trafi pierwszy egzemplarz testowy zamieścimy wpis z dodatkowymi szczegółami 🙂

Wszystkie wersje najnowszych zegarków z grupy Garmin Fenix 5 Plus można już zamawiać w przedsprzedaży pod tym adresem w sklepie TRIGAR.pl.