Odpowiadamy kolejny raz na pytania dotyczące działania sprzętu oraz jego funkcji. Tym razem sprawdziliśmy działanie pomiaru dystansu z wykorzystaniem GPS oraz GPS+GLONASS.
Najczęstsze pytania?
Najczęstsze pytania, jakie otrzymaliśmy w związku z pomiarem dystansu przy obu systemach pomiaru to:
- Jak działa pomiar GPS i GPS+GLONASS
- Jaka jest rozbieżność dystansu podczas pomiaru?
- Jaka różnica w dokładności śladu?
Do przeprowadzenia poniższego testu wykorzystaliśmy dwa zegarki. Oba miały ustawiony zapis danych co sekundę.
- Garmin Forerunner 630 z pomiarem GPS
- Garmin Tactix Charlie z pomiarem GPS + GLONASS
Jak działa pomiar GPS i GPS+GLONASS?
System GPS wykorzystuje 24 satelity krążące po orbicie ziemskiej. System ten powstał w latach 70 i wówczas był wykorzystywany wyłącznie do celów militarnych. Sam pomiar w uproszczeniu polega na pomiarze czasu dotarcia sygnału z satelitów do określonego odbiornika GPS. Aby otrzymać miarodajny wynik swojej pozycji niezbędne jest połączenie z minimum 3 satelitami. Chcących bardziej zgłębić zagadnienie GPS odsyłamy do tej strony.
System GLONASS mający swoje podwaliny jeszcze w związku radzieckim, który obecnie jest własnością Federacji Rosyjskiej można określić mianem bliźniaczego sytemu GPS (będącego z kolei własnością Stanów Zjednoczonych). Różnice w systemach są dość subtelne, średnia dokładności pomiaru to około 8 metrów. System GPS jest dokładniejszy w niższych szerokościach geograficznych (okolice równika), natomiast GLONASS oferuje dokładniejszy pomiar w wyższych szerokościach (terenach podbiegunowych). Różnią sie ponadto konfiguracją satelitów. GPS posiada konfigurację 6 orbit, na każdej 4 satelity, a GLONASS 3 orbity i na każdej 8 satelitów. Dodatkowo pracują na innych systemach odniesienia geodezyjnego, GPS wykorzystuje system WGS 84 , natomiast GLONASS bazuje na układzie PZ 90.
Jaka jest rozbieżność dystansu podczas pomiaru?
Pomiar z wykorzystaniem 2 zegarków został wykonany nad Jeziorem Malta w Poznaniu. Trasa biegowa wokół tego zbiornika to teren otwarty z dobrą widocznością nieba, z wyjątkiem 250 metrowego odcinka na którym biegniemy otoczeni wzniesieniem oraz wysoką trybuną.
Zmierzony dystans wyniósł odpowiednio:
- GPS – Garmin Forerunner 630 – 5,48 km
- GPS + GLONASS – Garmin Tactix Charlie 5,49 km
Jak widać różnica wyniosła zaledwie 10 metrów co jest marginalnym błędem. Jednak trzeba pamiętać, że pomiar GPS+GLONNAS poprawia dokładność odczytu w trudniejszych terenach, gdzie może dojść do ograniczenia widoczności nieba.
Jaka różnica w dokładności śladu?
Sam ślad jest niemal identyczny przez cały przebieg biegu, jedyna zauważalna różnica pojawia się na wcześniej wspomnianym odcinku przebiegającym pomiędzy wzniesieniem, a trybunami. Rożnica jest widoczna poniżej.
Jak widzimy powyżej wspomaganie pomiaru systememu GPS przez system GLONASS pozwala nam osiągnąć bardziej dokładny i realny ślad niż ten oferowany przez sam GPS. Szczególnie staje się to widoczne w trudniejszym terenie z możliwym ograniczeniem widoczności nieba. Obecnie funkcję pomiaru GPS+GLONASS oferują następujące modele zegarków:
- Forerunner 235
- Forerunner 735XT
- Forerunner 645 oraz Forerunner 645 Music
- Fenix 5, Fenix 5S, Fenix 5X, Fenix 5 Plus
- Tactix Charlie
- Quatix
- Vivoactive 3
Wzajemne wspieranie systemów nawigacyjnych wychodzi nam jako użytkownikom na korzyść. Wykorzystanie amerykańskiego GPS wraz z rosyjskim GLONASS pozwala otrzymać bardzo realny ślad.
W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących działania sprzętu marki Garmin zapraszamy do naszych salonów firmowych oraz sklepu internetowego TRIGAR.PL