Pomiar z użyciem GPS oraz GPS+GLONASS

Odpowiadamy kolejny raz na pytania dotyczące działania sprzętu oraz jego funkcji. Tym razem sprawdziliśmy działanie pomiaru dystansu z wykorzystaniem GPS oraz GPS+GLONASS.

gps glonass garmin

Najczęstsze pytania?

Najczęstsze pytania, jakie otrzymaliśmy w związku z pomiarem dystansu przy obu systemach pomiaru to:

  1. Jak działa pomiar GPS i GPS+GLONASS
  2. Jaka jest rozbieżność dystansu podczas pomiaru?
  3. Jaka różnica w dokładności śladu?

Do przeprowadzenia poniższego testu wykorzystaliśmy dwa zegarki.  Oba miały ustawiony zapis danych co sekundę.

Jak działa pomiar GPS i GPS+GLONASS?

System GPS wykorzystuje 24 satelity krążące po orbicie ziemskiej. System ten powstał w latach 70 i wówczas był wykorzystywany wyłącznie do celów militarnych. Sam pomiar w uproszczeniu polega na pomiarze czasu dotarcia sygnału z satelitów do określonego odbiornika GPS. Aby otrzymać miarodajny wynik swojej pozycji niezbędne jest połączenie z minimum 3 satelitami. Chcących bardziej zgłębić zagadnienie GPS odsyłamy do tej strony.

System GLONASS mający swoje podwaliny jeszcze w związku radzieckim, który obecnie jest własnością Federacji Rosyjskiej można określić mianem bliźniaczego sytemu GPS (będącego z kolei własnością Stanów Zjednoczonych). Różnice w systemach są dość subtelne, średnia dokładności pomiaru to około 8 metrów. System GPS jest dokładniejszy w niższych szerokościach geograficznych (okolice równika), natomiast GLONASS oferuje dokładniejszy pomiar w wyższych szerokościach (terenach podbiegunowych). Różnią sie ponadto konfiguracją satelitów. GPS posiada konfigurację 6 orbit, na każdej 4 satelity, a GLONASS 3 orbity i na każdej 8 satelitów. Dodatkowo pracują na innych systemach odniesienia geodezyjnego, GPS wykorzystuje system WGS 84 , natomiast GLONASS bazuje na układzie PZ 90.

Jaka jest rozbieżność dystansu podczas pomiaru?

Pomiar z wykorzystaniem 2 zegarków został wykonany nad Jeziorem Malta w Poznaniu. Trasa biegowa wokół tego zbiornika to teren otwarty z dobrą widocznością nieba, z wyjątkiem 250 metrowego odcinka na którym biegniemy otoczeni wzniesieniem oraz wysoką trybuną.

Zmierzony dystans wyniósł odpowiednio:

  • GPS – Garmin Forerunner 630 – 5,48 km
  • GPS + GLONASS – Garmin Tactix Charlie 5,49 km
Różnice w zmierzonym dystansie

Jak widać różnica wyniosła zaledwie 10 metrów co jest marginalnym błędem. Jednak trzeba pamiętać, że pomiar GPS+GLONNAS poprawia dokładność odczytu w trudniejszych terenach, gdzie może dojść do ograniczenia widoczności nieba.

Jaka różnica w dokładności śladu?

Sam ślad jest niemal identyczny przez cały przebieg biegu, jedyna zauważalna różnica pojawia się na wcześniej wspomnianym odcinku przebiegającym pomiędzy wzniesieniem, a trybunami. Rożnica jest widoczna poniżej.

Ślad GPS z Forerunnera 630
Ślad GPS+GLONASS z Tactix Charlie

Jak widzimy powyżej wspomaganie pomiaru systememu GPS przez system GLONASS pozwala nam osiągnąć bardziej dokładny i realny ślad niż ten oferowany przez sam GPS. Szczególnie staje się to widoczne w trudniejszym terenie z możliwym ograniczeniem widoczności nieba.  Obecnie funkcję  pomiaru GPS+GLONASS oferują następujące modele zegarków:

Wzajemne wspieranie systemów nawigacyjnych wychodzi nam jako użytkownikom na korzyść. Wykorzystanie amerykańskiego GPS wraz z rosyjskim GLONASS pozwala otrzymać bardzo realny ślad.

W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących działania sprzętu marki Garmin zapraszamy do naszych salonów firmowych oraz sklepu internetowego TRIGAR.PL

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *