gps glonass garmin

Odpowiadamy kolejny raz na pytania dotyczące działania sprzętu oraz jego funkcji. Tym razem sprawdziliśmy działanie pomiaru dystansu z wykorzystaniem GPS oraz GPS+GLONASS.

gps glonass garmin

Najczęstsze pytania?

Najczęstsze pytania, jakie otrzymaliśmy w związku z pomiarem dystansu przy obu systemach pomiaru to:

  1. Jak działa pomiar GPS i GPS+GLONASS
  2. Jaka jest rozbieżność dystansu podczas pomiaru?
  3. Jaka różnica w dokładności śladu?

Do przeprowadzenia poniższego testu wykorzystaliśmy dwa zegarki.  Oba miały ustawiony zapis danych co sekundę.

Jak działa pomiar GPS i GPS+GLONASS?

System GPS wykorzystuje 24 satelity krążące po orbicie ziemskiej. System ten powstał w latach 70 i wówczas był wykorzystywany wyłącznie do celów militarnych. Sam pomiar w uproszczeniu polega na pomiarze czasu dotarcia sygnału z satelitów do określonego odbiornika GPS. Aby otrzymać miarodajny wynik swojej pozycji niezbędne jest połączenie z minimum 3 satelitami. Chcących bardziej zgłębić zagadnienie GPS odsyłamy do tej strony.

System GLONASS mający swoje podwaliny jeszcze w związku radzieckim, który obecnie jest własnością Federacji Rosyjskiej można określić mianem bliźniaczego sytemu GPS (będącego z kolei własnością Stanów Zjednoczonych). Różnice w systemach są dość subtelne, średnia dokładności pomiaru to około 8 metrów. System GPS jest dokładniejszy w niższych szerokościach geograficznych (okolice równika), natomiast GLONASS oferuje dokładniejszy pomiar w wyższych szerokościach (terenach podbiegunowych). Różnią sie ponadto konfiguracją satelitów. GPS posiada konfigurację 6 orbit, na każdej 4 satelity, a GLONASS 3 orbity i na każdej 8 satelitów. Dodatkowo pracują na innych systemach odniesienia geodezyjnego, GPS wykorzystuje system WGS 84 , natomiast GLONASS bazuje na układzie PZ 90.

Jaka jest rozbieżność dystansu podczas pomiaru?

Pomiar z wykorzystaniem 2 zegarków został wykonany nad Jeziorem Malta w Poznaniu. Trasa biegowa wokół tego zbiornika to teren otwarty z dobrą widocznością nieba, z wyjątkiem 250 metrowego odcinka na którym biegniemy otoczeni wzniesieniem oraz wysoką trybuną.

Zmierzony dystans wyniósł odpowiednio:

  • GPS – Garmin Forerunner 630 – 5,48 km
  • GPS + GLONASS – Garmin Tactix Charlie 5,49 km
Różnice w zmierzonym dystansie

Jak widać różnica wyniosła zaledwie 10 metrów co jest marginalnym błędem. Jednak trzeba pamiętać, że pomiar GPS+GLONNAS poprawia dokładność odczytu w trudniejszych terenach, gdzie może dojść do ograniczenia widoczności nieba.

Jaka różnica w dokładności śladu?

Sam ślad jest niemal identyczny przez cały przebieg biegu, jedyna zauważalna różnica pojawia się na wcześniej wspomnianym odcinku przebiegającym pomiędzy wzniesieniem, a trybunami. Rożnica jest widoczna poniżej.

Ślad GPS z Forerunnera 630
Ślad GPS+GLONASS z Tactix Charlie

Jak widzimy powyżej wspomaganie pomiaru systememu GPS przez system GLONASS pozwala nam osiągnąć bardziej dokładny i realny ślad niż ten oferowany przez sam GPS. Szczególnie staje się to widoczne w trudniejszym terenie z możliwym ograniczeniem widoczności nieba.  Obecnie funkcję  pomiaru GPS+GLONASS oferują następujące modele zegarków:

Wzajemne wspieranie systemów nawigacyjnych wychodzi nam jako użytkownikom na korzyść. Wykorzystanie amerykańskiego GPS wraz z rosyjskim GLONASS pozwala otrzymać bardzo realny ślad.

W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących działania sprzętu marki Garmin zapraszamy do naszych salonów firmowych oraz sklepu internetowego TRIGAR.PL