plan treningowy garmin

Dobry plan to podstawa każdego treningu. Chcesz przygotować się do pierwszego w życiu maratonu, półmaratonu, a może marzy Ci się  start w zawodach triathlonowych? Zakupiłeś zegarek treningowy Garmin i zastanawiasz się co dalej? Od czego zacząć? Możesz skorzystać z porad bardziej „wkręconych” w temat znajomych, skorzystać z doradztwa profesjonalnego trenera, poszukać wskazówek w internecie lub skorzystać z gotowych planów treningowych. Większość zegarków sportowych marki Garmin obsługuje funkcję tworzenia zaawansowanych treningów oraz importowania gotowych planów treningowych przygotowanych przez profesjonalistów. W tym wpisie pokażemy Wam krok po kroku jak pobrać plan i rozpocząć trening z wykorzystaniem pulsometru Garmin.

Zgodny zegarek Garmin

Listę kompatybilnych zegarków Garmin, które współpracują z gotowymi planami treningowymi znajdziecie na stronie TRIGAR.pl. Plany treningowe obsługują wszystkie wymienione na tej stronie zegarki poza serią Forerunner 30/35.

Czym są gotowe plany treningowe?

Poniżej prezentujemy cytat zaczerpnięty z platformy Garmin Connect, który przedstawia ideę gotowych planów treningowych:

Nabrać formy. Przebiec maraton. Zrzucić zbędne kilogramy po ciąży. Ustanowić osobisty rekord na kolejnym triatlonie. Bez względu na kondycję i cel, jaki sobie postawisz, znajdziesz tutaj plan, który pomoże Ci go zrealizować.

Nasze plany zapewniają sprawdzone treningi i specjalistyczne porady od najlepszych trenerów z całego świata. Wybierz odpowiedni plan i dodaj go do kalendarza serwisu Garmin Connect. Można także przesłać plan treningu do zgodnego urządzenia Garmin i użyć go jako wirtualnego trenera.

Wybór planu treningowego

Jeżeli posiadasz już zegarek, który obsługuję funkcję planów treningowych to przyszedł czas na wybór odpowiedniego planu. Aby móc skorzystać z planów należy założyć darmowe konto w platformie Garmin Connect. Link do strony z logowaniem znajdziecie tutaj. Po utworzeniu konta wystarczy w lewej części kokpitu wybrać zakładkę Trening, a następnie Plany treningów.

W kolejnym ekranie wybieramy plan treningu. Korzystając z filtru możemy wybrać  aktywność, rodzaj zawodów oraz poziom zaawansowania:

  • A – Bieganie, Kolarstwo, Triathlon
  • B – W zależności od wyboru A, mamy dostęp do m.in. maratonu, półmaratonu, biegu na 10km, biegu na 5km, triathlon na dystansie olimpijskim lub sprint
  • C – Poziom zaawansowania zależy m.in. od ilości treningów w tygodniu

W ramach gotowych planów treningowych mamy też podział na trening oparte na tętnie lub nie. Plany, które wymagają monitorowania pracy serca oznaczone są ikoną czerwonego serca.

plan treningu garmin

Po wybraniu danego planu należy wybrać datę rozpoczęcia treningów. W tym miejscu możemy też przejrzeć poszczególne dni i tygodnie treningów. Niestety opisy na stronie są w języku angielskim, ale po zaimportowaniu do zgodnego zegarka, kolejne ćwiczenia będą prezentowane już po polsku. Klikamy na przycisk Zaplanuj.

Przesłanie planu do zgodnego zegarka Garmin

Po wybraniu odpowiedniego planu treningowego należy wysłać go do zgodnego zegarka Garmin. W tym celu nadal znajdując się w platformie Garmin Connect wybieramy w lewej części ekranu zakładkę Kalendarz. Następnie klikamy na trzy pionowe kropeczki (1.) i wybieramy opcję Wyślij treningi do urządzenia (2.).

W tym momencie należy podłączyć do komputera urządzenie treningowe Garmin. Do połączenia należy wykorzystać zgodny kabel USB. System najpierw poinformuje o ilości treningów, które zostaną przesłane do urządzenia, a w kolejnym oknie pozwoli wybrać urządzenie. Kliknięcie przycisku Wyślij teraz automatycznie otworzy program Garmin Express.

Garmin Express dokona automatycznej synchronizacji i prześle informacje o nowym planie treningowym do podłączonego urządzenia. Po zakończonej synchronizacji można bezpiecznie odłączyć zegarek od komputera.

Rozpoczęcie treningu

Po przesłaniu planu treningowego, z poziomu zegarka możemy przejrzeć poszczególne dni treningowe. Do tego celu wykorzystujemy zakładkę Kalendarz treningów. Przed rozpoczęciem każdego treningu możemy przejrzeć jego etapy.

plan treningu Garmin

W serii zegarków Garmin Fenix 5 po wybraniu aktywności dla której w danym dniu przypisany jest trening z planu (w naszym przykładzie jest to aktywność Bieg), automatycznie pojawi się stosowana informacji z opcją szybkiego rozpoczęcia sesji treningowej.

gotowy plan treningowy garmin

Jeżeli szukasz zegarka treningowego, który obsługuje funkcję gotowych planów treningowych to koniecznie zajrzyj do salonów firmowych lub sklepu online TRIGAR.pl