Coraz więcej zegarków treningowych posiada wbudowany (optyczny) czujnik, który umożliwia pomiar tętna bezpośrednio z nadgarstka. Rejestrowanie tętna odbywa się nie tylko podczas aktywności, ale również poza nią. Urządzenia te czynią to w zasadzie całą dobę, przez 7 dni w tygodniu (oczywiście jeśli tylko zegarek mamy na ręce 😉 ). Rejestrują nasze tętno kiedy śpimy, jemy, zmierzamy do pracy czy robimy cokolwiek innego. Później korzystając z aplikacji Garmin Connect na telefonie lub na komputerze przez przeglądarkę internetową możemy odtworzyć zapisane informacje.
Tętno spoczynkowe
Tętno spoczynkowe (HRmin) to określenie naszego najniższego tętna w ciągu dnia kiedy nie śpimy. Jego wartość jest indywidualna i zależy między innymi od stopnia wytrenowania, rodzaju uprawianej dyscypliny, ale także uwarunkowań genetycznych. Dla zwykłej osoby dorosłej nie uprawiającej regularnie sportu powinna to być wartość od 60 do 80 uderzeń/min. natomiast u osób regularnie uprawiających sport jest to ok. 50 uderzeń/min, choć zdarzają się osoby u których jest to 30 uderzeń/min lub mniej.
Monitorowanie tej wartości pozwala nam m.in. na określenie progresu treningowego (tętno spoczynkowe będzie spadać co oznacza zwiększenie wydolności serca), ale jest również wskazówką o nadciągających problemach. Jeżeli tętno spoczynkowe podniesie się w stosunku do tego, które mieliśmy normalnie może to świadczyć o stanach zapalnych, chorobach, przetrenowaniu lub nadmiernym stresie.
Maksymalne tętno
Omawiając wykresy tętna dostarczane za pomocą urządzeń Garmina kolejną informacją jest maksymalne tętno odnotowane w ciągu dnia. Nie należy mylić go z tętnem maksymalnym właściwym dla naszego organizmu (HRmax obliczanego w skrócie formułką HRmax = 220 – wiek). Dzięki niemu możemy zobaczyć, która część naszego dnia sprawia nam największy wysiłek. Jeżeli okres ten przypadł na aktywność fizyczną (lub trening) możemy podejrzeć z wykresu, w której strefie tętna się znajdowaliśmy. W trakcie treningu można to jednak sprawdzić na odpowiednim ekranie aktywności co zostanie opisane w osobnym artykule.
Jak widać na powyższym obrazku, aplikacja Garmin Connect pozwala nam prześledzić nasze wartości tętna spoczynkowego jak i odnotowanego tętna maksymalnego na przestrzeni 7dni/4 tygodni/12 miesięcy. Jeżeli wybierzemy interesujący nas dzień poprzez wciśnięcie na datę pod wykresem otrzymamy również dokładny wykres naszego tętna z danego dnia.
Optyczny pomiar tętna, a czujniki zewnętrzne
Oba rodzaje pomiarów wykorzystują określone algorytmy aby wydobyć z nas informację o tętnie. O ile optyczny pomiar tętna dobrze sprawdza się przy zwykłym monitorowaniu aktywności całodobowej o tyle w przypadku wzmożonej aktywności fizycznej koniecznym może być zastosowanie czujnika zewnętrznego. Owszem, zegarek w dalszym ciągu pokazuje nasze tętno, jednakże może być ono trochę przekłamane. I nie zawsze pomoże mocniejsze zapięcie zegarka na nadgarstku (o czym warto wspomnieć w kontekście treningu z zegarkiem). Z pomocą przychodzą nam paski zapinane na klatce piersiowej.
Garmin w swojej ofercie posiada szeroki wybór tych urządzeń(tabelka różnic znajduje się tutaj). Są to:
Założenie takiego czujnika na czas trwania treningu oraz sparowanie go z urządzeniem zapewni dużo dokładniejszy pomiar. Dodatkowo są one niezbędne aby otrzymywać informację odnośnie tętna w wodzie (pomiar optyczny nie działa w trakcie pływania, należy użyć opaski HRM Tri lub Swim) oraz jeżeli nie posiadamy zegarka, a np. licznik Edge (który siłą rzeczy nie posiada pomiaru optycznego).
Podsumowanie
Niemal wszystkie zegarki marki Garmin pozwalają nam na monitorowanie tętna. Wskażą nasze tętno spoczynkowe, a także tętno maksymalne. Pomiary w urządzeniach posłużą również do przeliczenia spalonych kalorii, pułapu tlenowego czy efektywności treningu (w zależności od modelu zegarka). Jednakże w przypadku regularnego uprawiania sportu warto zaopatrzyć się w dodatkowe czujniki zewnętrzne na paskach aby te pomiary były dokładniejsze.
Wszystkich zainteresowanych urządzeniami Garmin pozwalającymi na optyczny pomiar tętna lub czujnikami zewnętrznymi zapraszamy do salonów firmowych oraz sklepu online TRIGAR.pl
Witam
Mam pytanie bo na Garmin Connect wykres tętna jest pusty
Dla czego tak sie dzieje?
Tak samo po przesłaniu aktywności do Strava nie podaje tętna