Jak skonfigurować zegarek do biegania?

Jak skonfigurować zegarek Garmin do biegania, aby w pełni wykorzystać jego możliwości? Jeśli zadanie wydaje Ci się skomplikowane, skorzystaj z naszego poradnika. Pokażemy w nim, co zrobić żeby zegarek z generatora liczb losowych, stał się najlepszym towarzyszem Twoich treningów.

Bieganie z zegarkiem Garmin to przyjemność, ale wymaga też odpowiedniego przygotowania. Dlatego w dzisiejszym artykule przeprowadzimy Cię przez proces konfiguracji urządzenia, abyś mógł czerpać z niego maksimum korzyści.

Nie masz jeszcze zegarka do biegania? Zobacz nowy model Garmin Forerunner 165!

W pierwszej kolejności zajmiemy się parametrami fizjologicznymi ze szczególnym uwzględnieniem stref tętna. Następnie przejdziemy do ustawień GPS dla różnych warunków, a na koniec wybierzemy ekrany danych dopasowane do wybranych profili biegowych. Zaczynamy!

Wskaźniki fizyczne

Jeśli podczas pierwszej konfiguracji zegarka podałeś prawidłowe i kompletne informacje, możesz pominąć ten krok. Ze względu na to, że wiele funkcji Garmin opiera się na tych parametrach, warto ponownie sprawdzić wprowadzone dane i upewnić się, że są aktualne.

Upewnij się, że w Ustawieniach, w sekcji Profil użytkownika prawidłowo wprowadziłeś następujące dane:

  • Płeć
  • Rok urodzenia
  • Wzrost
  • Masa ciała
  • Nadgarstek (na którym nosisz zegarek)

Automatyczne wykrywanie pomiarów efektywności

Kolejnym krokiem jest sprawdzenie opcji automatycznego wykrywania danych tętna i mocy. Domyślnie powinna być włączona, ale warto sprawdzić to ponownie. W Profilu użytkownika wybierz Strefy tętna i mocy, a następnie Automatyczne wykrywanie.

Możesz włączyć tu opcje, takie jak Maksymalne tętno, Próg (mleczanowy) oraz FTP (Funkcjonalna Moc Progowa). Dzięki temu zegarek będzie mógł automatycznie wykrywać i dostosowywać Twoje strefy tętna oraz mocy dla biegania i jazdy na rowerze.

W niektórych modelach, takich jak Forerunner 745 opcję znajdziesz w Menu > Wskaźniki fizjologiczne > Automatyczne wykrywanie.

Pozostając w Strefach tętna i mocy w opcji Tętno wybierz Tętno spoczynkowe, a następnie włącz opcję Użyj średniej.

Ustawienia stref tętna dla efektywnego treningu

Na koniec, w opcji Tętno > Strefy > Według wybierz %LTHR. Wybierając próg mleczanowy (LTHR) jako podstawę do określenia stref treningowych, decydujesz się na metodę, która uwzględnia indywidualną reakcję Twojego organizmu na wysiłek.

Podczas biegu stałym, intensywnym tempem z założonym czujnikiem tętna urządzenia automatycznie wykryje Twój próg mleczanowy. Jeśli Twój zegarek nie posiada opcji %LTHR, możesz użyć domyślnego ustawienia % maksymalnego tętna albo BPM.

Optymalne ustawienia GPS

Aby uzyskać najlepszą możliwą precyzję GPS w zegarku Garmin, odpowiednia konfiguracja jest kluczowa. Dwa szczególnie istotne ustawienia to Zapis danych oraz Satelity (w starszych modelach GPS).

Zacznijmy od satelitów (GPS). Przytrzymując Menu przejdź do Ustawień, następnie wybierz Aktywności i aplikacje > Bieganie > Satelity (albo GPS). Dostępne opcje będą się różnić w zależności od posiadanego zegarka. W modelu Garmin Forerunner 965 wygląda to następująco:

  • Tylko GPS, do użytku w środowisku z dobrym widokiem na niebo.
  • Wszystkie systemy, pozwala zwiększyć dokładność zapisu w bardziej wymagającym otoczeniu.
  • Wszystkie + wielopasmowe, najwyższa dokładność pozycjonowania, nawet w najtrudniejszych warunkach.
  • Autowybór, dynamiczna zmiana systemu satelitarnego w zależności od otoczenia.
  • UltraTrac, umożliwia rejestrowanie śladu z mniejszą częstotliwością, aby wydłużyć czas pracy baterii.

W przypadku starszych urządzeń, firma Garmin sugeruje wybór trybu GPS + Galileo. Dzięki czemu uzyskamy dokładne informacje o pozycji, nawet w warunkach słabej widoczności nieba.

Należy pamiętać, że każdy profil aktywności związany z bieganiem ma swoje własne ustawienia GPS, dlatego warto skonfigurować każdy z nich. Jeśli nie masz pewności, w jaki sposób ustawić konkretne profile, proponujemy następujący schemat.

  • Bieganie, dla starszych urządzeń GPS + Galileo, dla nowszych Autowybór lub wszystkie systemy.
  • Bieg przełajowy, ze względu na warunki wszystkie systemy, a dla biegów ultra Autowybór.
  • Bieg na stadionie, dla optymalnej kontroli tempa wybierz wszystkie systemy + wielopasmowe.
  • Zawody, oznaczają brak kompromisów, zdecydowanie wszystkie systemy + wielopasmowe.

Na koniec przejdźmy do Zapisu danych. Wybierz Ustawienia > System > Zapis danych > Częstotliwość, a następnie wybierz Co sekundę. Zwiększenie częstotliwości rejestrowania danych zapewnia bardziej szczegółowy zapis śladu GPS Twoich aktywności.

Różnice pomiędzy różnymi profilami biegu

Pamiętaj, aby zawsze wybierać odpowiedni profil biegu w zależności od rodzaju Twojej aktywności. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że Twój zegarek dostarcza precyzyjnych danych i pomaga Ci osiągać cele treningowe.

Firma Garmin wykorzystuje różne algorytmy do obliczeń parametrów treningowych, takich jak szacowana wartość VO2 Max (zarezerwowane dla biegu i biegu przełajowego). Dlatego korzystanie z odpowiedniego profilu jest niezbędne, aby dane nie zostały zniekształcone.

Dodatkowo niektóre profile prezentują dane, charakterystyczne dla określonej aktywności. Profil biegu przełajowego, domyślnie wyświetla dane istotne w terenie, takie jak wysokość czy nachylenie, a profil biegu na stadionie podaje dystans w metrach.

Jak skonfigurować zegarek Garmin, ekrany danych

Im dłużej biegamy z zegarkami Garmin, tym bardziej cenimy klarowność i czytelność informacji podczas treningu. Kluczem jest zebranie jak największej ilości informacji w jednym miejscu, ponieważ przewijanie kolejnych ekranów w połowie biegu jest zwyczajnie uciążliwe.

Jeśli Twój zegarek umożliwia wyświetlanie tylko czterech pól danych na ekranie, wybierz tylko jedno pole tempa. Dzięki temu unikniesz przeładowania informacjami i będziesz mógł skupić się na biegu. Pamiętaj, że mniej znaczy więcej, zwłaszcza podczas treningu.

Pola danych dla profilu bieganie

Oto najlepsze, naszym zdaniem pola danych dla konkretnych profili biegowych.

  • Stoper, podstawowy, ale przydatny wskaźnik. Jeśli planujesz biegać przez określony czas, będziesz wiedział kiedy zawrócić do domu.
  • Dystans, konieczność, jeśli śledzisz swoja tygodniową objętość lub biegasz według dystansu.
  • Tempo średnie, w odróżnieniu od tempa okrążenia, pokazuje średnie tempo całego biegu. Jeśli większość biegów wykonywana jest w spokojnym tempie, średnia wartość może być dobrym wskaźnikiem ogólnej kondycji i postępów w czasie.
  • Tempo, czyli informacja w jakim czasie pokonujemy kilometrowy odcinek trasy.
  • Tempo okrążenia, w przeciwieństwie do tempa aktualnego zapewnia bardziej płynną informację o tempie, bazując na średnim tempie całego okrążenia.
  • Tętno, najważniejszy parametr, jeśli realizujesz trening oparty na tym wskaźniku. W tym przypadku sugerujemy wykorzystanie graficznego wskaźnika tętna.

Jeśli chodzi o układ pól danych, możemy zastosować następujący schemat:

Jak skonfigurować zegarek Garmin do biegania?

Wskaźnik tętna warto umieścić na dole ekranu, ponieważ można z łatwością na niego spojrzeć, nieznacznie obracając nadgarstek.

Pola danych dla profilu bieg przełajowy (trail)

Ze względu na pofałdowany charakter tras, warto skupić się na nieco innych wskaźnikach niż przy standardowym profilu biegu. Oto przykładowa lista pól danych na głównym ekranie.

  • Stoper, znowu jako podstawowy wskaźnik.
  • Dystans, tak jak poprzednio.
  • Tempo średnie, przydatne gdy wielokrotnie wracasz na określoną trasę i chcesz porównać swoje wyniki.
  • Całkowity wznios, czyli informacja o tym, jak wysoko wspiąłeś się w trakcie biegu.
  • Prędkość pionowa, daje natychmiastową informację o tym, ile metrów pokonujesz w pionie w ciągu godziny.
  • Tętno, w tym przypadku kluczowy do oceny wysiłku, ponieważ tempo nie jest istotne podczas tego rodzaju biegów.

Przykładowy układ, uwzględniający proponowane pola danych.

Jak skonfigurować zegarek Garmin do biegu przełajowego?

Dodatkowo, ponieważ bieganie po szlaku wymaga częstej nawigacji warto skorzystać z drugiego ekranu danych z widokiem mapy, z opcjonalnymi danymi dotyczącymi tętna i średniego tempa.

Aby to skonfigurować na podglądzie mapy naciśnij i przytrzymaj Menu. Potem wybierz Ustawienia biegu przełajowego > Ekrany danych > Układ, aby wybrać pola, które chcesz wyświetlić.

Pola danych dla treningu na bieżni lekkoatletycznej

Ponieważ treningi na torze są bardziej uporządkowane i wymagają większego skupienia, sugerujemy następujące pola danych.

  • Stoper, niezmiennie na samej górze.
  • Tempo, przydatne gdy chcesz szybko osiągnąć tempo docelowe.
  • Dystans, tak jak poprzednio tyle, jednak tym razem podawany w metrach.
  • Tempo okrążenia, szczególnie istotne podczas interwałów. Daje informację czy musimy przyspieszyć czy zwolnić.
  • Dystans okrążenia, aby lepiej ocenić wysiłek w czasie każdego odcinka.
  • Tętno, ważne jeżeli chcemy osiągnąć określone strefy tętna podczas treningów takich jak próg albo VO2Max.

A tak proponowany przez nas układ wygląda na zegarku:

Jak skonfigurować zegarek Garmin do biegu na stadionie?

Jak skonfigurować zegarek Garmin, podsumowanie

Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom wiesz już, jak skonfigurować zegarek Garmin, aby w pełni odpowiadał twoim biegowym potrzebom. Optymalizacja ustawień zegarka to pierwszy krok do tego, aby zwiększyć efektywność treningu i poprawić formę.

Nie bój się eksperymentować z różnymi ustawieniami i znajdź konfigurację idealną dla siebie. Pamiętaj też o aktualizowaniu oprogramowania swojego zegarka, aby móc korzystać z jego najnowszych funkcji.

Zastanawiasz się nad zakupem zegarka serii Forerunner? Odwiedź TRIGAR.PL albo jeden z siedmiu salonów stacjonarnych TRIGAR i wybierz model idealnie dopasowany do Twoich potrzeb.