Garmin Instinct vs Garmin Fenix 5

Zegarek Garmin Instinct miał swoją premierę jesienią 2018 roku. W założeniu ma to być alternatywa dla osób chcących zachować pewne funkcje modelu Garmin Fenixa 5 przy jednoczesnym  ograniczeniu kosztów (różnica w momencie premiery zegarka wynosiła ok. 500zł). Można go więc ustawić na liście między zegarkami typu Forerunner 735xt / Vivoactive 3, a właśnie wspomnianymi Fenixami. W związku z tym, że wielu naszych Klientów głowi się nad tym, które z tych urządzeń wybrać, postanowiliśmy porównać oba zegarki w celu ułatwienia decyzji zakupowej.

Dla niecierpliwych zamieszczamy tabelkę z porównaniem kluczowych różnic pod koniec artykułu.

Uwaga! Należy pamiętać, że pomiędzy zegarkami Fenix 5, 5s, 5x, a także serią Fenix 5 PLUS występują pewne różnice. Na potrzeby artykułu porównujemy serię Garmin Instinct z zegarkiem Fenix 5 w wariancie ze szkłem mineralnym. Porównanie wszystkich zegarków Garmin Fenix możecie znaleźć tutaj.

Seria Garmin Instinct

Podstawowe parametry

Zacznijmy może od tego co cechuje wszystkie urządzenia czyli gabaryty, czas pracy baterii itp. Garmin Fenix 5 posiada wymiary 47x47x15,5 mm czyniąc go najczęściej wybieranym urządzeniem z linii Fenix pod względem gabarytów. Z kolei Garmin Instinct jest nieco mniejszy, a jego dokładne wymiary to 45x45x11,3 mm. Na pytanie, który z nich będzie lepszy nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jest to kwestia indywidualna. Do produkcji obu zegarków wykorzystano tworzywo, wzmocnione włóknem szklanym. W przypadku modelu Garmin Instinct ramka jest także wykonana z tego samego materiału. Z kolei w serii Fenix 5 zastosowano stal nierdzewną. 

Obie serie są kompatybilne z paskami szybkiej zmiany Garmin QuickFit o szerokości 22mm, ale tylko w Fenixie paski znajdziemy w zestawie. Instinct fabrycznie posiada paski zamocowane za pomocą teleskopów. 

Kolejną ważną sprawą jest czas pracy na baterii. Przy wynikach Fenixa 5 d (do 14 dni w trybie zegarka, 24h w trybie GPS i 100h UltraTrac) ,Garmin Instinct wypada niewiele słabiej, gdyż wytrzymuje do 14 dni w trybie zegarka, 16h w trybie GPS i 40h UltraTrac. Zauważalna jest zatem jedynie różnica w czasie pracy na GPS.

Ciekawostką w Garmin Instinct jest zastosowanie 2 ekranów. Jeden większy przekazuje najważniejsze informacje oraz umożliwia wyświetlanie informacji przy korzystaniu z menu. Mniejszy natomiast służy do pokazywania np. informacji podręcznych. Jest on mono-chromatyczny co uniemożliwia korzystanie z platformy Garmin Connect IQ. Garmin Fenix 5 posiada kolorowy ekran 1,2” co nie przeszkadza w korzystaniu z w/w platformy.

Seria Garmin Fenix 5

Funkcjonalność

Czas przejść do informacji istotniejszych, czyli do funkcjonalności obu zegarków. Seria Garmin Fenix przyzwyczaił nas do bycia zegarkiem multi sportowym, któremu żadna aktywność nie jest straszna. Garmin Instinct nie ustępuje kroku starszemu bratu, niemniej jednak niosąc ze sobą pewne ograniczenia.

Garmin Instinct w przeciwieństwie do zegarków z „niższej półki’ posiada wbudowany wysokościomierz barometryczny oraz kompas trójosiowy. Dzięki barometrowi pozwoli również na ustawieine alertu burzowego. Jeżeli chodzi o funkcje sportowe, zegarek ten posiada przeznaczenie multisportowe tzn.będzie wspierać nas w bieganiu, jeździe na rowerze, pływaniu (basen i otwarty akwen), ale także w ćwiczeniach na siłowni (wolne ciężary i maszyny siłowe/bieżnia itp.) i wielu innych aktywnościach. Pełne możliwości zegarka można zobaczyć na poniżej załączonym filmie. Pod względem wyboru aktywności ustępuje modelowi Fenix 5 w takich funkcjach jak Golf, Skoki Spadochronowe oraz Triathlon.

Oba zegarki posiadają również funkcje nawigacyjne. Pod tym względem zegarki się nie różnią. Niemniej należy pamiętać, że żaden z nich nie posiada wbudowanej mapy (mapa jest dostępna w serii zegarków Garmin Fenixa 5 PLUS oraz modelu Fenix 5X). 

Różnice pojawiają się też w możliwości analizowania niektórych parametrów treningu. Za pośrednictwem modelu Garmin Instinct nie obliczymy pułapu tlenowego, stanu wytrenowania, obciążenia treningowego, efektu treningu (aerobowego i beztlenowego), natężenia wysiłku, progu mleczanowego czy przygotowania wydolnościowego. Wszystkie te parametry znajdziemy natomiast w modelu Fenix 5. Dodatkowo za pośrednictwem Fenixa możemy jeszcze podejrzeć symulację wyścigu, czyli przewidywane na podstawie wcześniejszych treningów prognozy dotyczące startów w maratonie, półmaratonie itp. 

Akcesoria

Poza wyżej wymienionymi różnicami w gabarytach i funkcjonalności pozostaje jeszcze kwestia współpracy z dodatkowymi  czujnikami. Poniżej przedstawiamy czujniki oraz dodatkowe urządzenia (z zakresu aktywności sportowej) z którymi są kompatybilne oba porównywane w tym artykule zegarki:

  • Czujniki tętna HRM Premium oraz HRM Dual
  • Czujniki kadencji i prędkości do roweru
  • Czujnik Tempe
  • Czujnik Footpod
  • Virb 360
  • Virb Ultra 30

Ponad to Garmin Fenix 5 współpracuje także z bardziej zaawansowanymi czujnikami, które dostarczają informacji m.in. o tętnie w trakcie pływania, dynamice biegu czy mocy z jaką pedałujemy.

  • Czujniki tętna HRM-Run 2, HRM Swim, HRM Tri
  • Czujnik Run Dynamics Pod
  • Inteligentne oświetlenie rowerowe Garmin Varia
  • Czujniki mocy Garmin Vector

Dokładniejsze opisy wszystkich w/w akcesoriów znajdziecie na TRIGAR.pl

Tabelka z porównaniem

Zgodnie z obietnicą  ze wstępu, zamieszczamy tabelkę z porównaniem najważniejszych różnic między porównywanymi zegarkami.

  Garmin Instinct Garmin Fenix 5
Wymiary zegarka 45x45x11,3mm 47x47x15,5mm
Wyświetlacz Dwa ekrany 23x23mm 1,2”
Rozdzielczość 128×128 pikseli 240×240 pikseli
Waga 52g 85g
Materiał ramki Tworzywo wzmocnione włóknem szklanym Stal nierdzewna
Czas pracy baterii 14 dni – tryb zegarka 16h – tryb GPS 40h – Ultra Trac 14 dni – tryb zegarka 24h – tryb GPS 100h – Ultra Trac
Pamięć 16MB 54MB
Paski QuickFit Do nabycia osobno (szerokość 22mm) W zestawie (szerokość 22mm)
Podstawowe Funkcje (Bieg, chód, rower, basen, ćwiczenia cardio, siłownia)
Tak
Tak
Triathlon, Skoki spadochronowe, Golf
Tak
Tak
Funkcje nawigacyjne (kompas, zapisywanie współrzędnych, nawigacja po śladzie)
Tak
Tak
Zaawansowane parametry analizy treningu
Tak
Tak
Czujnik tętna HRM Premium oraz HRM Dual
Tak
Tak
Czujniki tętna HRM Run, HRM Tri, HRM Swim
Tak
Tak
Czujnik Run Dynamics Pod
Tak
Tak
Czujnik FootPod
Tak
Tak
Czujnik kadencji i prędkości do roweru
Tak
Tak
Czujnik mocy Garmin Vector
Tak
Tak
Inteligentne oświetlenie rowerowe Garmin Varia
Tak
Tak
Czujnik temparatury Garmin Tempe
Tak
Tak
Współpraca z kamerami Virb 360 i Virb Ultra 30
Tak
Tak
Obsługa Segmentów Garmin i Strava
Tak
Tak
Funkcja GroupTrack
Tak
Tak

Podsumowanie

Podsumowując powyższe informacje łatwo zobaczyć, że Garmin Instinct przewidziany jest do mniej zaawansowanego uprawiania sportu w porównaniu do Fenixa. Niemniej zachowuje jego funkcje outdoorowe w postaci czujników ABC (Altimeter, Barometer, Compass) oraz funkcji nawigacyjnych, co daje mu równe miejsce pod kątem zegarków przy wędrówkach po lasach, górach itp.

Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy Państwu różnice między oboma zegarkami. W razie dodatkowych pytań lub w celu obejrzenia/zakupu zegarka zapraszamy do sklepu internetowego TRIGAR.pl oraz salonów stacjonarnych znajdujących się w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu oraz Gdańsku.