Pytania o wskazania dotyczące tempa chwilowego w zegarkach z GPS wracają jak bumerang. Tempo chwilowe w urządzeniach marki Garmin i innych domyślnie jest podawane na podstawie naszej prędkości, bazującej na odczycie satelitarnym GPS lub GPS + GLONASS/Galileo.  Taki pomiar obarczony jest niestety błędem spowodowanym dokładnością pomiaru satelitarnego. Zegarek  na podstawie zmian naszego położenia w czasie oblicza nasze tempo, co może mu zająć nawet kilkanaście sekund. Dodatkowo teren, w którym biegamy może również mieć wpływ na wskazywania tempa chwilowego. Wysokie budynki, bieg doliną, trasa przebiegająca pod dużym mostem, te elementy w znacznym stopniu mogą wpływać na odczyty położenia i co za tym idzie temp chwilowego. Najrozsądniej jest korzystać ze wskazań tempa średniego odcinka, które staje się coraz dokładniejsze wraz dystansem. Jeżeli jednak zależy nam na prawidłowym odczycie tempa chwilowego to z pomocą przychodzi urządzenie Garmin Footpod. Dzięki temu niewielkiemu czujnikowi, mocowanemu do buta możemy otrzymać dokładny wynik tempa chwilowego.

garmin footpod sdm4
Źródło zdjęcia: garmin.by
Pomiar tempa chwilowego z czujnikiem Garmin Footpod SDM4

Postanowiliśmy sprawdzić w bezpośrednim badaniu wskazania tempa chwilowego przy wykorzystaniu 2 urządzeń w czasie tego samego biegu. W przypadku pierwszego  urządzenia pomiar tempa bazował na podstawie GPS+GLONASS natomiast drugie urządzenie do ustalania tempa chwilowego wykorzystywało czujnik Garmin Footpod SDM4.

Sprzęt pomiarowy:

  1. Garmin Fenix 5x
  2. Garmin Forerunner 630 + Foodpod SDM4
Garmin Fenix 5x i Garmin Forerunner 630

Metoda sprawdzenia była bardzo prosta, Fenix 5x na lewej ręce, Forerunner 630 na prawej sparowany z czujnikiem Garmin Footpod SDM4 przyczepionym do buta. Aby wykorzystać Foodpod do pomiaru tempa biegu należy odpowiednio go dodać do urządzenia. Procedurę synchronizacji czujnika z zegarkiem Garmin znajdziecie w jednym z naszych wcześniejszych wpisów.

Lista kompatybilnych urządzeń z Foot Podem Garmin SDM4

Lista urządzeń kompatybilnych z

Ścieżka dodania Footpod-a oraz ustawienia pomiaru tempa

Po podłączeniu czujnika Garmin Footpod SDM4 do zegarka, uzyskujemy możliwość zdefiniowania w ustawieniach tego, jakie parametry mają być na jego podstawie obliczane. I tak na podstawie footpoda możemy wyświetlić w zegarku prędkość (tempo) oraz dystans. W praktyce jednak, biegając na otwartej przestrzeni najlepiej ustawić prędkość wyliczaną z krokomierza, a dystans z GPS. Dzięki temu zegarek zarejestruje także ślad przebiegniętej trasy, co pozwoli wyświetlić go w platformie Garmin Connect.

garmin footpod sdm4

W czasie biegu tempo wskazywane na urządzeniach było różne, największa różnica występowała przy początku nowego kilometra, urządzenie bez footpod-a zawyżało lub zaniżało tempo chwilowe, dopiero po kilkunastu sekundach stabilizowało się i wynosiło +/- 5 sekund w stosunku do tempa wskazywanego przez urządzenie sparowane w Footpod-em. Pomiar z wykorzystaniem Footpod-a był cały czas stabilny i utrzymywał się na zakładanym przedziale.

Wykres tempa z Garmina Fenixa 5x z pomiarem GPS+GLONASS
Wykres tempa z Garmina Forerunnera 630 wraz z Footpod-em

Bieg porównawczy był przeprowadzony po zróżnicowanym terenie leśnym, w przypadku wykorzystania Footpod-a na bieżni wykres tempa był by bardziej stabilny. Na przedstawionych wykresach widać różnice w zapisie tempa chwilowego, które przedstawiało nam urządzenie. Nagły wzrost  tempa był celowym zabiegiem, wskazana prędkość była stabilniejsza z Footpod-em i reagowała już po sekundzie od przyspieszenia.

Wykorzystanie tempa chwilowego jest parametrem istotnym w treningu powtórzeniowym szczególnie na krótszych odcinkach np. 10 x 400 metrów, 15 x 1 minuta. Dzięki wykorzystaniu Footpod-a wskazane tempo będzie natychmiastowe i realne, w przypadku tempa bazującego na pomiarze satelitarnym tempo będzie bardziej niestabilne, więc korzystniej wykorzystać tempo średnie z danego odcinka.

footpod garmin sdm4

Podsumowanie

Interpretacja samego tempa to sprawa indywidualna biegacza lub też trenera który określa tempa poszczególnych treningów. Nasze odczucie po wykorzystaniu czujnika Garmin Foorpod SDM4 jest bardzo pozytywne. Co prawda w trakcie treningu częściej bazujemy na wskazaniach pulsu lub też tempa średniego odcinka, lecz w przypadku treningów na bieżni czy treningów interwałowych czujnik ten pozwoli na dokładniejsze trzymanie tempa przez cały czas planowanego szybkiego odcinka.

Sam Footpod jest niewielki, montujemy go na zasadzie zatrzasku do buta, waży zaledwie 10 gram. Jest w pełni wodoszczelny, więc żaden deszcz nie będzie wymówką od treningu. Bateria wytrzymuje około 500 godzin, najczęściej wytrzymuje ponad rok, a sama wymiana jest prosta dla samego użytkownika.

czujnik garmin footpod sdm4
Urządzenie Garmin Footpod SDM4

 

W przypadku wszelkich pytań dotyczących dodatkowych akcesoriów marki Garmin zapraszamy do naszych salonów firmowych oraz sklepu internetowego TRIGAR.pl