Ile u Ciebie wyszło kilometrów? U mnie tyle, a u mnie więcej. Jak masz ustawiony zegarek? GPS, czy może GPS+GLONASS? A może jeszcze GPS+GALILEO? Pytania wracają jak mantra. Co wspólny trening, co start w zawodach. W celu rozwiązania problemu przeprowadziliśmy najbardziej prosty, a zarazem najlepiej obrazujący test. Ta sama trasa, ten sam zegarek i tylko zmiana ustawień systemu pozycjonowania.

Krótko o systemach satelitarnych

Sama technologia GPS obecnie używana przez nas – cywili, swoje początki zawdzięcza rozwojowi technologi militarnych. Obecnie najbardziej popularne systemy to:

  • GPS – jest to podstawowy system pozycjonowania wykorzystywany w urządzeniach marki Garmin. Cały system został stworzony przez amerykański rząd, który początkowo był wykorzystywany wyłącznie do celów militarnych. Z czasem system został udostępniony użytkownikom cywilnym. Chcących szerzej zgłębić tajniki działania systemu odsyłamy do Wikipedii.
  • GLONASS – skoro system nawigacji posiadają Stany Zjednoczone, to oczywiście Rosjanie również stworzyli własny system pozycjonowania. Początkowo miał on charakter militarny, ale z czasem podobnie jak Amerykanie GLONASS został udostępniony dla użytku publicznego. Zasady działania systemu pozycjonowania są podobne, jednak rosyjski system charakteryzuje się większą widocznością obszarów na wyższych szerokościach geograficznych, o czym więcej w Wikipedii.
  • GALILEO – Europa nie chciała być gorsza od Stanów czy Rosji i także stworzyła własny system pozycjonowania. Założenia systemu są nadal bardzo ambitne. Niestety system ten ciągle nie osiągnął pełnej funkcjonalności, kolejne satelity systematycznie są umieszczane na orbitach.  Finalnie ma oferować większą dokładność niż GPS i GLONASS, lecz musimy uzbroić się w cierpliwość. Więcej informacji o Galileo znajdziecie pod tym linkiem.

Systemy satelitarne dostępne w zegarkach Garmin

Obecnie w wiodących produktach firmy Garmin istnieje możliwość wyboru systemu pozycjonowania. Coraz szersza gama zegarków w ofercie amerykańskiego producenta posiada do wyboru aż cztery różne tryby wykorzystywane przy określaniu naszej pozycji, a zarazem tworzenia śladu naszej aktywności:

  • GPS – podstawowy, domyślny
  • GPS + GLONASS – podstawowy system GPS jest wspomagany przez GLONASS w przypadku niskiej dostępności systemu GPS
  • GPS + GALILEO – analogiczna sytuacja, satelity z systemu GALILEO wspomagają system podstawowy GPS
  • UltraTrac – dedykowany aktywnością  jak sama nazwa wskazuje Ultra, biegi powyżej kilkudziesięciu godzin nawet kilku dni, długie maratony kolarskie. System bazujący na rzadszym zapisie pozycji, ale wydłużający czas pracy na baterii.
Wybór opcji na przykładzie Garmin Forerunner 645

Wyżej wymienione tryby GPS posiadają następujące modele:

Test dokładności systemów satelitarnych

Dokonaliśmy pomiaru dystansu oraz analizy śladu na znanej dobrze trasie wokół poznańskiego sztucznego Jeziora Malta. Pomiar był dokonywany na identycznej trasie, o podobnej godzinie.  Do pomiaru wykorzystaliśmy model Garmin Forerunner 935, uznawany przez wielu użytkowników za najbardziej dokładne urządzenie. Porównując sam dystans z wykorzystaniem GPS, GPS+GLONASS oraz GPS+GALILEO otrzymaliśmy następujące wyniki:

Porównanie bezpośrednie otrzymanych wyników

Wyniki jakie otrzymaliśmy są bardzo zbliżone. Dysproporcja rzędu 10 metrów stanowi różnice 0,1%. Wartości cyfrowe to jedno, a zapis śladu to drugie. Wiele osób przykłada bardzo dużą wagę to pokrycia się zapisu śladu z rzeczywistą trasą.

Zapis śladu na podkładzie mapowym

Jak widać zapisy śladu są bardzo dokładnie i nakładają się prawie na całej trasie. Zauważalne, ale niewielkie rozejście występuje w południowo-wschodniej części przebiegu trasy, co przedstawia kolejny rzut.

Element trasy w znacznym obniżeniu terenu w pobliżu wysokich trybun

Jak widać na powyższym zdjęciu, wszystkie użyte systemy pozycjonowania wykazują odchylenie spowodowane niekorzystnym ukształtowaniem terenu. Najbliższe rzeczywistego śladu są systemy, w których użyty został GPS wspomagany przez system GLONASS lub GALILEO.  Ślad otrzymany przy użyciu wyłącznie GPS najbardziej odchyla się w kierunku północnym i przebiega przez zabudowania.

Podsumowanie

Analizując otrzymane ślady, nasuwa się wniosek, że dystanse otrzymane niezależnie od zastosowanego systemu pozycjonowania są niemal identyczne i mieszczą się w granicach błędu pomiarowego. Jeśli chcemy ocenić zapis śladu, jego pokrycie w rzeczywistości, to minimalna przewaga występuje w systemach wspomaganych. Jeśli w trudnym terenie tracimy widoczność wystarczających liczby satelitów systemu GPS, to zostają wykorzystane satelity z systemu pozycjonowania GLONASS lub GALILEO, przez co finalnie otrzymujemy dokładniejszy ślad. Wszystkie urządzenia do śledzenia aktywności są jedynie elementem wspomagającym nasze treningi, nie są nieomylne ze względu na szereg czynników mogących zakłócić pomiar dystansu, tempa itp.

Mamy nadzieje, że udało się nam chociaż w niewielkim stopniu wyjaśnić działanie systemów pozycjonowania użytych w urządzeniach marki Garmin. W razie dodatkowych pytań lub w celu obejrzenia/zakupu zegarka zapraszamy do sklepu internetowego TRIGAR.pl oraz salonów stacjonarnych znajdujących się w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu oraz Gdańsku.