Urządzenia firmy Garmin pozwalają nie tylko na wgrywanie gotowych planów treningów na zegarek (opisane tutaj) czy tworzenie ich w aplikacji Garmin Connect na telefon (opisane tutaj), ale także na zaplanowanie własnego treningu korzystając z platformy Garmin Connect z poziomu przeglądarki dostępnej pod adresem: https://connect.garmin.com/pl-PL/
Wymagania
Aby wgrać na zegarek własny trening stworzony na platformie Garmin Connect należy posiadać tam zarejestrowane konto oraz program Garmin Express zainstalowany na komputerze. Trening najlepiej przesłać na zegarek przy pomocy zgodnego kabla USB.
Tworzenie nowego treningu
Po zalogowaniu się na swoje konto należy rozwinąć z lewej strony zakładkę „Trening„, następnie „Ćwiczenia„. Ekran po prawej zmieni się i na miejscu standardowego pulpitu pojawią się opcje wyboru rodzaju tworzonego przez nas treningu. Po rozwinięciu paska są to kolejno:
- Bieg
- Rower
- Pływanie na basenie
- Siła
- Wydolnościowy
- Własny
Gdy już wybierzemy odpowiadający nam wariant wciskamy uaktywniony przycisk „Utwórz Trening„.
Planowanie treningu
Na potrzeby artykułu wybraliśmy aktywność Bieg, nazewnictwo etapów może się różnić w zależności od wybranej aktywności.
Na potrzeby stworzenia indywidualnego treningu mamy możliwość dodawania etapów oraz dodawania powtórzeń (te składają się z dodanych przez nas etapów powtarzanych określoną przez użytkownika liczbę razy. Jeżeli chcemy aby nasz trening obejmował np. interwały to etapy określające bieg dajemy w środek pętli (powtórzenia) natomiast etapy takie jak Rozgrzewka i Odpoczynek (czy inne mające wystąpić tylko raz) umieszczamy koniecznie poza pętlą.
Idąc za przykładem treningu biegowego mamy do wyboru następujące etapy:
- Rozgrzewka
- Bieg
- Odpocznij
- Odpoczynek
- Ćwiczenia Rozluźniające
- Inny
Z kolei wybierając Czas trwania etapu możemy go określić jako:
- Czas
- Dystans
- Naciśnięcie przycisku Lap
- Kalorie – Etap zakończy się po spaleniu przez nas określonej ilości kalorii
- Tętno – Etap będzie trwał dopóki nasze tętno będzie poniżej/powyżej przez nas określonego
Wybranie poprzednich dwóch opcji uaktywni nam opcję wyboru docelowej intensywności a w niej ustalenie własnego przedziału:
- Tempa
- Prędkości
- Rytmu
- Tętna – Tutaj mamy również wybór strefy tętna którą zegarek będzie określał na podstawie informacji o naszym tętnie maksymalnym, strefy tętna zostały opisane tutaj
Jeżeli nie odpowiada nam etap lub powtórzenie, który zaplanowaliśmy lub jego czas trwania albo intensywność wystarczy kliknąć na przycisk x znajdujący się obok parametrów (aby usunąć i wybrać nowe) lub maksymalnie na prawo w granicach tła etapu (aby usunąć etap lub powtórzenie).
Jeżeli natomiast chcemy zmienić kolejność elementów to wystarczy wcisnąć i przytrzymać lewy przycisk myszy na ikonce z sześcioma kropkami w skrajnie lewej części tła elementu i przeciągnąć je góra/dół.
Gdy już zaplanujemy swój trening pozostaje nam go zapisać wciskając przycisk Zapisz Trening. Trening zostanie zapisany na platformie Garmin Connect i będziemy mogli z jej poziomu go podejrzeć lub edytować.
Czas przenieść trening na urządzenie.
Wysyłanie treningu do zegarka lub licznika Garmin
Wracamy do naszego panelu po lewej stronie. W zakładce Trening ponownie wybieramy Ćwiczenia. W tym momencie po prawej stronie pojawia się nasz zaplanowany przed chwilą trening oraz związane z nim opcje.
W tym ekranie każdy nasz trening możemy:
- Edytować (ikonka ołówka)
- Podglądnąć (klikając na jego nazwę)
- Dodać do kalendarza (ikonka kalendarza)
- Zapisać kopię lub usunąć (ikonka 3 kropek)
- Wysłać do urządzenia (dwie strzałki)
Nas interesuje ta ostatnia opcja. Po jej wybraniu pojawi się informacja o wybraniu urządzenia, na które chcemy przesłać nasz trening (jeżeli nic tu nie ma, to musimy zarejestrować nasze urządzenie w platformie Garmin Connect). Dzieje się to automatycznie za pomocą Garmin Express więc bardzo możliwe (zwłaszcza przy pierwszym eksporcie), że wyświetli nam się dodatkowe zapytanie systemowe na zgodę na uruchomienie wspomnianego programu, które musimy oczywiście zaakceptować.
Garmin Express zostanie uruchomiony i automatycznie wykona aktualizację (o ile wcześniej podpięliśmy nasze urządzenie do komputera korzystając z kabla USB).
Jak uruchomić trening?
Sposób uruchomienia może się minimalnie różnić w zależności od modelu zegarka. Generalnie możemy uruchomić nasz trening wchodząc w Aktywności -> Opcje Wybranej Aktywności -> Trening -> Moje Treningi -> Wybrany Trening
Po wejściu w trening możemy go rozpocząć, przejrzeć lub usunąć. Rozpoczęcie treningu wywoła wybraną przez nas aktywność z dodatkowym ekranem instruującym nas wedle zaplanowanego treningu. Jeżeli uważamy, że aktywny etap powinien zakończyć się wcześniej wystarczy wcisnąć przycisk back/lap.
Wszystkich zainteresowanych zegarkami z możliwością planowania własnego treningu zapraszamy do naszych salonów stacjonarnych oraz sklepu internetowego TRIGAR.pl
Cześć. Posiadam FX3 i nie mogę przesłać treningu SIŁA ponieważ wyskakuje błąd, że nie znaleziono obsługiwanego urządzenia. Trening biegowy czy rowerowy mogę za to wysłać bez problemu. Czy to jakoś błąd w oprogramowaniu/ zegarku czy po prostu FX3 nie obsługuje tej funkcji?