Garmin Fenix 6X Solar

Koniec sierpnia przynosi nam ze sobą  z pewnością długo oczekiwane nowe modele z serii Garmin Fenix 6. Jako pierwsi w Polsce mieliśmy okazję zaznajomić się z tymi urządzeniami i dzięki temu mogę Państwu zaprezentować świeże produkty firmy Garmin. W niniejszym artykule nie będę szczegółowo prezentował któregoś konkretnego modelu (pełną prezentację modeli można znaleźć tutaj), wspomnę raczej o tym jakie wrażenia i spostrzeżenia pojawiają się podczas pierwszego kontaktu z nowym urządzeniem (w tym wypadku konkretnie z Fenixem 6 Sapphire).

Fenix 6 Sapphire
Fenix 6 Sapphire

Podział modeli Garmin Fenix 6

Tak samo jak w poprzednich wersjach, występuje tutaj podział na 3 modele, Fenix 6s, 6 oraz 6x, wraz z ich odpowiednikami PRO oraz Sapphire. I tak samo głównymi różnicami są gabaryty urządzenia, czas pracy baterii oraz niektóre funkcje. Dokładne informacje czym różnią się poszczególne modele można znaleźć we wspomnianym wyżej artykule lub tabelce porównawczej znajdującej się tutaj.

Na pierwszy rzut oka

Zacznijmy może od tego co rzuca się w oczy podczas pierwszego kontaktu. Jak każdy model, także Garmin Fenix 6 otrzymał nowoczesny (moim zdaniem ładniejszy aczkolwiek o gustach się nie rozmawia 😉 ) design.

Tak samo jak w poprzednikach mamy 3 rozmiary paska QuickFit uzależnione od modelu zegarka (5s – 20mm, 5 – 22mm, 5x – 26mm), także i tutaj możemy zobaczyć sporą zmianę w wyglądzie. Z tyłu urządzenia widoczny jest pulsoksymetr do którego zdążyliśmy się przyzwyczaić już w modelach Forerunner 945, 245 czy 45. Tuż obok znajduje się gniazdo ładowania, takie samo jak w Fenixach 5, 5 Plus oraz wielu nowszych modelach zegarków.

Pulsoksymetr
Pulsoksymetr

W mojej subiektywnej ocenie zegarek wydaje się być znacząco lżejszy (pomimo niewielkich różnić wedle oficjalnych danych technicznych) oraz lepiej leżeć od swojego poprzednika Fenixa 5 Plus.

Pierwsze uruchomienie

Sterowanie zegarkiem jest identyczne jak w innych zegarkach Garmina, czyli 5 przycisków (3 z prawej, 2 z lewej stron). Czas na pierwsze uruchomienie, konfigurację i….. tutaj pierwsze zaskoczenia. Tarcza zegarka w modelu Fenix 6 prezentuje się dużo lepiej niż w Fenixie 5, pozwalając na ustawienie dużo większej ilości pól z danymi (oczywiście dalej mamy dostęp do Garmin Connect IQ o którym więcej można przeczytać tutaj) a sam ekran prezentuje ciut wyższą rozdzielczość.

Ekran Główny i Widżety
Ekran Główny i Widżety

Daleko nie szukając kolejnymi istotnymi zmianami jest wygląd widżetów które widnieją pod ekranem głównym. Dotychczas każdy widżet był osobnym ekranem zajmującym cały wyświetlacz. W tym momencie widżety przybierają formę listy. Nie jest to jednak statyczna lista, a raczej zbiór mini-widżetów które dostarczają najważniejszych informacji, w których szczegóły można wejść wybierając je i naciskając odpowiedni przycisk. Poza tym większość elementów przypomina to co widzieliśmy w poprzednich modelach.

Lista aktywności i mapy
Lista aktywności i mapy (Na lewym zdjęciu widać również funkcję procentową stanu baterii)

Co nowego w Garmin Fenix 6?

W Garmin Fenix 6 pojawiło się wiele nowych funkcji, wiele z nich jest widoczne już na pierwszy rzut oka jak na przykład pokazywanie pozostałego czasu pracy baterii lub czasu pracy wraz z % naładowania (a nie jak dotąd tylko % naładowania). Niby mała rzecz, a cieszy. Ze stanem baterii zresztą związana jest też cała nowa opcja Zarządzanie zasilaniem, co pozwala na zdefiniowanie profilu poprzez kontrolę nad dostępnymi funkcjami i wydłużenie czasu pracy urządzenia. Opcja ta dostała też skrót w menu obrotowym.

Funkcje baterii
Pozostały czas pracy, funkcja oszczędzania baterii oraz tryby zasilania.

Poza nowościami technicznymi, pojawiają się również zmiany w funkcjonowaniu aktywności. W porównaniu do 4 dostępnych wcześniej pól z danymi, Fenix 6 posiada ich maksymalnie aż 6, a seria Garmin Fenix 6x aż 8. Daje nam to jeszcze większe możliwości personalizacji. Kolejną nową funkcją są monity dźwiękowe, które możemy konfigurować (rodzaj alertu czy okres powtarzania) oraz nowa aktywność „Funkcja ekspedycji” która pozwala na rejestrowanie kilkudniowej aktywności pobierając informację rzadziej, ale za to oszczędzając baterię. Zegarek na wzór liczników Edge posiada wykrywanie zdarzeń i po połączeniu z telefonem poinformuje zdefiniowane osoby w razie wypadku.

Nowe opcje
Wykrywanie zdarzeń (po lewej), funkcja ekspedycji (po prawej) oraz nowy układ pól danych podczas aktywności.

Garmin Fenix 6 wprowadza wiele nowości do znanych nam już zegarków. Bez wątpienia jest to najbardziej zaawansowane urządzenie na rynku zegarków sportowych. Wśród wielu występujących wersji każdy znajdzie coś dla siebie. Jeszcze raz zapraszam do zapoznania się z tym artykułem. Opisuje on szczegółowo nowe modele zegarków od Garmina.

Wszystkich zainteresowanych zakupem Fenixa 6 zapraszamy do naszego sklepu online lub do salonów stacjonarnych znajdujących się w Poznaniu, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Warszawie oraz Białymstoku.