Garmin Vivosport został zaprezentowany w trakcie targów IFA, które odbyły się we wrześniu tego roku w Berlinie. Zegarek choć sama nazwa na to nie wskazuje stanowi kontynuację modelu Vivosmart HR+. Na chwilę obecną jest to najmniejsza opaska w ofercie amerykańskiego producenta, która posiada optyczny pomiar tętna oraz wbudowany moduł GPS.
Dostępne warianty
Vivosport jest dostępny w trzech wariantach kolorystycznych oraz dwóch rozmiarach. Warto przed zakupem sprawdzić obwód nadgarstka, aby dobrać odpowiedni rozmiar zegarka. Nie ma bowiem w przypadku tego modelu możliwości wymiany pasków na dłuższe czy w innym kolorze tak jak ma to miejsce przy serii Garmin Forerunner czy Garmin Fenix. Poniżej prezentujemy wszystkie możliwe warianty:
- Vivosport czarno-szary w rozmiarze małym
- Vivosport czarno-czerwony w rozmiarze małym
- Vivosport czarno-żółty w rozmiarze dużym
- Vivosport czarno-szary w rozmiarze dużym
Rozmiar mały obejmuje zakresem nadgarstki o obwodzie 122-188mm, a rozmiar duży 148-215mm. Numery katalogowe i aktualne ceny na poszczególne warianty znajdziecie na trigar.pl
Zawartość opakowania Garmin Vivosport
Bez względu na wybrany wariant w opakowaniu poza opaską znajdziemy jedynie kabel do ładowania oraz skróconą instrukcję obsługi (link do pełnej wersji instrukcji tutaj). Do ładowania należy użyć laptopa lub skorzystać z adaptera sieciowego od telefonu. Garmin konsekwentnie nie dokłada adapterów do zestawu.
Wygląd ma znaczenie
Vivosport z pewnością ucieszy fanów minimalizmu. Garmin tworząc ten model postawił na maksymalną dyskrecję. Zegarek w zależności od rozmiaru waży 24-27g i jest praktycznie niewyczuwalny na nadgarstku. W odróżnieniu od modelu Vivosmart HR+ w opasce zastosowano niżej osadzony czujnik pomiaru tętna, znany m.in. z serii Garmin Fenix 5. Dotykowy ekran, pomimo niewielkich rozmiarów (10x20mm) działa bardzo dobrze i jest czytelny w pełnym słońcu. Pasek został wykonany z elastycznego silikonu co ma znaczenie przy urządzeniach mierzących tętno bezpośrednio z nadgarstka (w trakcie aktywności należy mocniej zapiąć zegarek na nadgarstku, bowiem przesunięcia lub dopływ światła naturalnego mają zły wpływ na pomiar tętna).
Pierwsze uruchomienie
Garmin Vivosport poza ekranem dotykowym nie posiada żadnych przycisków na obudowie. Aby uruchomić opaskę należy podłączyć ją do zasilania co spowoduje jej uruchomienie. Fabrycznie zegarek posiada wstępnie naładowaną baterię na około 30%. W trakcie pierwszego włączania należy wybrać m.in język i przeprowadzić synchronizację z telefonem. Listę telefonów współpracujących z vivosport znajdziecie tutaj.
Do sprawnej komunikacji w smartfonie należy zainstalować aplikację Garmin Connect Mobile. To za jej pośrednictwem na ekranie opaski można odczytywać powiadomienia wysyłane z telefonu. Aplikacja służy także do konfiguracji ustawień opaski oraz przeglądania historii aktywności.

Widżety w opasce Garmin Vivosport
Poza aktywnościami, o których napiszemy w dalszej części opaska Garmin Vivosport obsługuje 12 widżetów , które można zobaczyć przesuwając ekran w górę lub w dół. Poniżesz zdjęcie nie uwzględnia ekranu głównego na którym widać czas i datę (z poziomu aplikacji można zdefiniować, który widget chcemy widzieć jako główny ekran) oraz widgetu sterowania kamerą sportową Garmin Virb (aby móc korzystać z tego dodatku należy posiadać zgodną kamerę Garmin).
A – widżet kroków – pokazuje w górnej części ile kroków postawiliśmy w ciągu dnia, a w dolnej założony cel na dzień
B – widżet pięter – pokazuje ile pięter udało nam się pokonać w ciągu dnia, do pomiaru urządzenie wykorzystuje wysokościomierz barometryczny i przyjmuje zasadę, że 1 piętro ma 3 metry
C – widżet minut intensywnej aktywności – szczegóły na temat tego jak vivosport oblicza tygodniowe minuty aktywności znajdziecie tutaj
D – widżet spalonych kalorii
E – widżet sterowania muzyką – zobacz tutaj jak działa ten widżet na przykładzie opaski vivosmart hr+
F – widżet pogody – aby opaska wyświetlała informacje o pogodzie musi być połączona z aplikacją Garmin Connect
G – widżet powiadomień – w tym ekranie można odczytywać smsy, maile i inne powiadomienia przesyłane z telefonu do opaski
H – widżet aktualnego tętna – pozwala w szybki sposób podejrzeć bieżące tętno oraz średnie tętno spoczynkowe z ostatniego tygodnia
I – widżet wysiłku – opaska dzięki wbudowanemu czujnikowi pomiaru tętna mierzy jego zmienność i przedstawia nasz poziom stresu. Jeżeli okaże się, że jesteśmy zbyt zestresowani to możemy skorzystać z minutnika relaksu. Po ustaleniu minut ćwiczeń (od 1 minuty do 5 minut) opaska Garmin Vivosport przeprowadzi nas przez ćwiczenia oddechowe, które mają na celu uspokojenie tętna i wyciszenie organizmu
Jeżeli uznamy, że któryś z widżetów nie jest nam potrzebny to bez problemu możemy go wyłączyć, ale z poziomu ustawień urządzenia w aplikacji Garmin Connect Mobile.
Jakie aktywności obsługuje Garmin Vivosport?
Zegarek vivosport został wyposażony w czuły moduł GPS oraz akcelerometr. Oznacza to, że można go wykorzystywać zarówno do ćwiczeń na zewnątrz, jak i w budynku. Informacji o tętnie na bieżąco dostarcza optyczny czujniki Garmin HR Elevate. Należy zwrócić uwagę na to, że opaska nie współpracuje z zewnętrznymi czujnikami (tętna, kadencji, prędkości, temperatury itp.). W zegarku znajdziemy dostęp do następujących aktywności:
- Chód
- Bieg
- Rower
- Kardio
- Siła ( w ramach tej aktywności mamy dostęp do treningu z powtórzeniami)
- Inny
Po wyborze aktywności (wszystkie w/w oprócz Siły) na ekranie zawsze pojawia się zapytanie czy trening odbędzie się na zewnątrz czy w budynku. W pierwszym przypadku dystans i prędkość będą zliczane z GPS, a w przypadku ćwiczeń w pomieszczeniu dane zbierane są na podstawie kroków i akcelerometru.
W ramach danej aktywności możemy zdefiniować do 5 stron z parametrami. Wyjątek stanowi aktywność siła, dla której można przypisać 2 strony. Na każdej ze stron z kolei można ustawić do dwóch parametrów. Edycję stron i wyświetlanych na nich parametrów wykonujemy za pośrednictwem aplikacji Garmin Connect Mobile. Do każdej aktywności możemy także wybrać format wyświetlania prędkości. Przy bieganiu wskażemy tempo (przedstawiane w minutach na kilometr), a przy jeździe na rowerze prędkość (przedstawianą w kilometrach na godzinę).
W poszczególnych polach możemy umieścić nastepujące parametry:
- stoper
- dystans
- kalorie
- tętno
- strefy tętna
- kroki
- tempo
- tempo okrążenia
- średnie tempo
Funkcje treningowe w zegarku Garmin Vivosport
W ramach każdej z aktywności możemy zdefiniować alerty czasu, dystansu, kalorii i tętna. Z poziomy ustawień dostępnych w zegarku Garmin Vivosport możemy przed daną aktywnością jedynie włączyć lub wyłączyć dane powiadomienie. Jeżeli natomiast chcemy dokonać edycji któregoś z alertów to musimy to zrobić z poziomu aplikacji w telefonie.
Poza alertami zegarek obsługuje też funkcje autolap i autopause, a w ramach aktywności bieganie możemy dodatkowo skorzystać różnych opcji trybu biegu. Do wyboru mamy tryb:
- dowolny – w tym trybie nie ma żadnych powiadomień
- bieg/chód – prosty trening interwałowy, w którym zegarek określa naprzemiennie czas biegu i czas chodu
- virtual pacer – po ustawieniu tempa docelowego, urządzenie powiadamia w trakcie aktywności o zbyt szybkim lub zbyt wolnym tempie
Podobnie jak w przypadku alertów z poziomu ustawień zegarka możemy włączyć lub wyłączyć dany tryb, ale edycję poszczególnych parametrów należy przeprowadzać za pośrednictwem aplikacji GCM.
Analiza treningu w Garmin Connect
Aktywności z opaski przesyłane są bezprzewodowo (za pomocą bluetooth) do aplikacji mobilnej lub przewodowo (za pośrednictwem kabla USB). W ramach analizy treningu mamy podgląd do mapy wraz z oznaczeniem poszczególnych kilometrów (pod warunkiem, że była włączona funkcja autolap).
Poza mapą mamy dostęp do wykresów, gdzie możemy podejrzeć jak zmieniało się nasze tempo, tętno czy rytm w trakcie biegu.
Na zakończenie wszystkie możliwe parametry są zebrane w tabelce.
Podsumowanie
Garmin Vivosport pomimo niewielkich gabarytów udowadnia, że może stanowić bardzo przydatne narzędzie, które usprawni treningi zarówno na zewnątrz jak i w budynku. Zainteresowanych zakupem zapraszamy do sklepu internetowego oraz salonów stacjonarnych TRIGAR w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku.
’To za jej (aplikacji Garmin Connect Mobile) pośrednictwem na ekranie opaski można odczytywać powiadomienia wysyłane z telefonu’ jaaaaak?? bluetooth jest, synchronizacja jest, opaska 'widzi’ telefon, telefon 'widzi’ opaskę, tylko powiadomienia nie działają :(((( zainstalowałam ponownie aplikację, przywróciłam ustawienia fabryczne opasce… nic. Poddasz jakiś pomysł? Spotkałeś się z tym już gdzieś?
Fajna opaska
Lekka z mnogością funkcji.
Lubię ja czasem założyć zamiast Fenix gdy biegam.
Pozdrawiam.