Garmin Forerunner 735

Wakacje w pełni. Nowe, nieodkryte krainy czekają, a Wy nie kupiliście jeszcze zegarka z GPS by monitorować każdą Waszą aktywność? Smartwatch Garmin Forerunner 735XT może spełnić wasze oczekiwania. To pierwszy z testowanych przeze mnie zegarków multisportowych, który sprawdził się podczas biegania, jazdy rowerem oraz w wodzie. Przez ostatni miesiąc sprawdzałam dla Was zegarek podczas treningów biegowych, rekreacyjnej jazdy rowerem, pływania na basenie, a nawet zawodów w biegu na orientację. Powiem jedno, ten zegarek naprawdę daje radę 🙂 Przekonajcie się sami czytając moją recenzję.

 

Foto: www.facebook.com/limanowacup/ na zdjęciu autorka tekstu Weronika Machowska
  1. Wrażenie wizualne i obsługa.

Po wypakowaniu zegarka z opakowania, zachwyci on swym wyglądem kobiece oczy i ucieszy serce niejednego mężczyzny. Smartwach jest średniej wielkości – okrągły wyświetlacz o średnicy 45 mm, idealnie sprawdza się na drobnej ręce a w wersji kolorystycznej, którą testowałam, pięknie się prezentuje. Granatowa obudowa z cienką błękitną obwódką wokół wyświetlacza i błękitno-granatowy pasek (z wierzchniej strony błękitny, a od spodu granatowy) robią naprawdę dobre wrażenie. Poza tym 23 podłużne otwory w silikonowym pasku umożliwiają szybkie zapinanie zegarka na nadgarstku i jego idealne dopasowanie. Dostępne wersje kolorystyczne to model czarno-szary i opisany przeze mnie błękitno-granatowy, ponadto można kupić sam zegarek lub wersje z czujnikami HRM Run dla biegaczy lub HRM TRI i HRM SWIM dla triatlonistów.

 

Jak już wspomniałam Forerunner 735XT ładnie prezentuje się na nadgarstku a co najważniejsze prawie nie czuć go podczas użytkowania, gdyż waga zegarka wynosi 39g (według producenta 44g…chyba mam zepsutą wagę ;)). Jednak bez względu na jego wagę, zegarek naprawdę „dobrze się nosi” a jeszcze lepiej wykorzystuje do monitorowania różnych aktywności fizycznych, dzięki pomiarowi tętna z nadgarstka (system ELEVATE) oraz podwójnemu systemowi pozycjonowania GPS i GLONASS czy oszczędnemu trybowi UltraTrack.

Ekran jest okrągły i kolorowy, a informacje pisane są białą, wyraźną czcionką. Nie mamy tu wariantu ekranu dotykowego, ale może i lepiej, gdyż podczas wysiłku nie trudno jest „niechcący” dotknąć go i wyłączyć funkcje (szczególnie podczas triatlonu czy biegu na orientację). Ma on jednak małą wadę – cały czas wygląda jakby był brudny – odbicia palców pomimo przecierania są widoczne i niestety powłoka łatwo się rysuje.

Do obsługi zegarek posiada 5 przycisków, tak jak w opisywanym przeze mnie modelu Forerunner 235  z tym, że przycisk funkcyjny zamiast symbolu „Biegacza” posiada symbol „    ” i jest w kolorze błękitnym, a pozostałe są granatowe (tak więc łatwo go znaleźć i nie sposób się pomylić, jeśli szybko chcemy uruchomić aktywność ☺).

Obsługa zegarka jest analogiczna do Forerunner 235 i nie przysparza nam „bólu głowy”. Z niektórych opcji skorzystamy tylko posiadając odpowiednie bezprzewodowe czujniki ANT‍+, jednak jak na amatorskie uprawianie sportu możemy korzystać tylko z wbudowanych opcji i Garmin Connect i konta Strava Premium (w pakiecie z zegarkiem dostajemy bezpłatny 60-dniowy dostęp). „Strava Suffer Score analizuje Twoje tętno podczas treningu i ocenia całokształt Twoich wysiłków dzięki czemu możesz ocenić swój wskaźnik bólu i wykorzystać go jako motywację do jeszcze bardziej wytężonej pracy”(trigar.pl). Czyli kupujemy zegarek i bierzemy się do ciężkiej pracy treningowej…a jeśli się za długo obijamy to zegarek wysyła alert „RUSZ SIĘ” ☺ Mówiąc krótko koniec lenistwa ☺

  1. Pierwsze uruchomienie zegarka i synchronizacja.

Pierwsze czynności wyglądają tak jak w innych opisywanych przeze mnie modelach. Warto jednak wspomnieć, że zsynchronizować zegarek można dzięki aplikacji na telefon lub podłączając zegarek do laptopa przez kabel USB (program Garmin Express). Wszystkie nowe aplikacje aktywują się dopiero po synchronizacji zegarka.

  1. Funkcje zegarka Garmin Forerunner 735XT 

Dzięki klawiszowi funkcyjnemu wybieramy jedną z 9 rodzajów aktywności: „Bieg”, „Bieg w pomieszczeniu”, „Rower”, „Jazda w pomieszczeniu”, „Basen”, „Otwarty akwen”, „Triatlon”, „Aplikacje” (możemy zmierzyć natężenie wysiłku, ale tylko jeśli posiadamy piersiowy czujnik serca), Inne (możemy sami stworzyć własną aktywność multisportową).

Po wybraniu jednej z aktywności, możemy rozpocząć trening wciskając ponownie przycisk funkcyjny – lub wchodzimy do Menu i edytujemy trening.

Funkcje do wyboru:

a) „Ustawienie aktywności”:

Ekrany danych: ustawienie ekranów według własnych potrzeb (jak w Forerunner 235), ale też uruchamianie wskaźnika strefy tętna, pokazywanie mapy, Virtual Partner (ustawienie tempa jakiego chcemy się trzymać), Dynamika Biegu (tylko jeśli mamy dodatkowe akcesoria do pomiaru dynamiki biegu), Zegar.

Alerty: powiadomienia o osiągnieciu konkretnych wartości w obrębie tętna, biegu/chodu, tempa, czasu, dystansu, kalorii, rytmu czy własnego alertu.

Okrążenia: „Auto Lap”, „Automatyczny dystans” – możemy ustawić np. 1 km, „Alert okrążenia” – ustawiamy czas, dystans, tempo, prędkość, tętno, dynamikę biegu, rytm, temperaturę, wysokość, natlenienie mięśni.

Metronom: służy do „odtwarzania dźwięków z jednostajnym rytmem, co umożliwia poprawę kondycji przez trening w szybszym, wolniejszym lub bardziej jednostajnym rytmie”                         (www8.garmin.com), mamy możliwość określenia uderzeń serca na minutę, częstotliwość alertów (co 2,3,4,6 uderzeń), dźwięków i wibracji.

Auto Pause: wyłączone/ po zatrzymaniu/ własne (po osiągnięciu jakiego tempa (min/km) zapis ma się zatrzymać).

Autoprzewijanie: szybkość wyświetlania ekranów w trakcie treningu  do wyboru wolno, średnio, szybko lub wyłączone.

Alerty Segmentu: (włączone/ wyłączone).

GPS: GPS (zwykły), GPS + GLONASS lub UltraTrack („ustawienie funkcji GPS, które co jakiś czas wyłącza moduł GPS, aby oszczędzać baterię. Gdy moduł GPS jest wyłączony, urządzenie oblicza prędkość i dystans za pomocą akcelerometru. W trybie UltraTrac dokładność odczytu prędkości, dystansu oraz danych ścieżki jest ograniczona” (www8.garmin.com)…a co najważniejsze zapis potrwa do 24 h a nie jak w wypadku ciągłej pracy GPS i pomiaru tętna 14 h. 

Czas do oszczędzania energii: wybieramy normalny lub przedłużony.

b) „Trening”: 

Moje treningi i Kalendarz treningów: pobierane z Garmin Connect.

Interwały: zaplanowanie całego treningu od rozgrzewki, interwały, odpoczynki, powtórzenia i ćwiczenia rozluźniające – i jest to moja ulubiona opcja podczas prowadzenia treningów 😀

Segmenty: najpierw musimy je zapisać.

Ustaw cel: do wyboru trzy możliwości – tylko dystans, dystans i czas, dystans i tempo.

Wyścig z aktywnością: z historii lub pobraną z Garmin Connect.

c) „Historia”: zapisane aktywności, podsumowanie tygodniowe i miesięczne biegów, pływania i kolarstwa oraz opcje usuwania aktywności i zerowania podsumowania.

d) „Moje statystyki”, czyli wartości mówiące o wytrenowaniu organizmu w liczbach 😉 

-Asystent odpoczynku: ile godzin musimy odpocząć, zanim wykonamy kolejną jednostkę główną (mocny akcent).

-Pułap tlenowy, symulator wyścigu , rekordy (opisane w recenzji Forerunner 235)

-Próg mleczanowy i FTP (dostępne przy zastosowaniu odpowiednich czujników)

e) „Nawigacja”: Nowością są „Kursy”- planowanie tras już nigdy nie będzie łatwiejsze, za pomocą Garmin Connect planujecie trasę, wgrywacie do zegarka i podążacie według jego instrukcji (strzałek), idealne rozwiązanie dla sportowych odkrywców czy „Ultrasów”. Inne możliwości nawigacji to Zapisane pozycje i Gdzie jestem?

f) „Powiadomienia z telefonu”: zawsze możemy być w kontakcie 😉

g) „Ustawienia”: czujniki tętna, czujniki i akcesoria, Bluetooth, Widżety, Alarmy, śledzenie aktywności.

4. Pomiar tętna z nadgarstka – tak jak w zegarkach GARMIN Forerunner 35 i 235. Nagłe zmiany w intensywności sprawiają, że odczyt jest niedokładny co pozwala wysnuć wniosek, iż potrzebuje on nieco więcej czasu na pokazanie rzeczywistych wartości. Problem znika podczas biegu z narastającą prędkością czy biegu ciągłego.

5. Zapis trasy podczas zawodów w biegu na orientację (Limanowa Cup 2017 etap III) 

Dzięki Forerunner 735XT analiza naszego startu na leśnych trasach w biegu na orientację to „czysta przyjemność” w porównaniu do samego biegu po bagnach, jarach i krzakach 😉 Poniżej mapa z zawodów z trasą damskiej elity, czyli kategorii K21E z III etapu Limanowa Cup 2017 r. (http://limanowacup.pl)

 

Ta sama trasa na mapie w podglądzie na zegarku (pokazanie śladu mojego biegu na tej trasie)

i wygląd jej na stronie www.connect.garmin.com.

 

Szczegółowe dane dotyczące biegu podczas zawodów umieszczone są w zakładkach: statystyki, podziały, segmenty, czas w strefach (podgląd Garmin Connect)

  • Statystyki: Bardzo wygodne jest to, że można wybrać parametry, które chce się analizować a w tym: czas biegu, tętno, tempo, dynamika biegu – rytm i długość kroku.

 

Analizując dane łatwo zaobserwować iż w biegu na orientację występuje wysoka częstotliwość ruchu, ale krótki krok biegowy.

  • Podziały – omawiałam przy okazji recenzji Forerunner 235 (niczym się nie różnią).
  • Segmenty – brak. 
  • Czas w strefach – wiecie już, że mamy 5 stref tętna (Garmin Connect), najczęściej podczas długich biegów ciągłych poruszamy się w 2-3 strefie. Po czym poznać, że bierzemy udział w zawodach? W moim wypadku na każdym starcie około 70% wysiłku jest w 5 strefie! Na zawodach zawsze dajemy z siebie wszystko…jak widać nie jest to 100% o którym zawsze mówimy trenerom 😀

6. Zapis treningu na basenie 25 m

Zauważyłam, że Forerunner 735XT spisuje się bardzo dobrze jeśli pływa się stylami klasycznym, dowolnym, grzbietowym czy motylkowym (zegarek sam identyfikuje styl pływania!) Jednak, gdy pływa się stylem zmiennym czy ratowniczym pomiar nieco się gubi i dodaje 100 m (przy przepłyniętym 1500 m, zegarek pokazał 1600 m). Jednak nie ma się co przejmować, gdyż szykując się do triatlonu czy pływając rekreacyjnie rzadko pływamy nietuzinkowymi stylami ☺

 

Swolf- suma czasu w sekundach i ilości ruchów wykonanych w trakcie jej pokonywania (im niższy wynik tym lepszy)

Interesujący jest parametr dynamiki pływania (ile ruchów wykonujemy na długość basenu), jak w wypadku Swolf im mniej ruchów tym lepiej pozwala obserwować postępy w pływaniu.

7. Zapis rekreacyjnej jazdy rowerem (dojazd na trening biegowy ) – jeśli korzystamy z roweru jako środka lokomocji sam zegarek w zupełności Nam wystarczy do monitorowania aktywności. Jednak, gdy przymierzamy się do triatlonu warto dokupić czujniki by dokładniej monitorować własne treningi i rozwój mocy.

 

Nie miałam przyjemności uczestniczyć w triatlonie, jednak sprawdziłam, że dzięki zegarkowi łatwo zapiszemy aktywność multisportową tylko wciskając LAP między poszczególnymi dyscyplinami.

PODSUMOWANIE

Zegarek Forerunner 735XT to multisportowe urządzenie dla osób, które swoją przygodę ze sportem chcą rozszerzyć o inne dyscypliny. Zegarek umożliwia profesjonalne monitorowanie treningu triatlonistów, uczy jak interpretować wyniki, by się rozwijać i rozpoznawać symptomy przetrenowania. Asystent odpoczynku, monitorowanie dobowej aktywności, ilość snu, zliczanie ilości kroków i spalonych kalorii oraz wyliczanie tętna spoczynkowego to funkcje pomagające zbudować idealny plan treningowy. Określanie pułapu tlenowego, wyliczanie progu mleczanowego i FTP to wspaniałe instrumenty do poznania możliwości fizjologicznych własnego organizmu. Dynamika biegu, pływania czy jazdy rowerem określi nasze przygotowanie kondycyjne i techniczne a symulowanie wyścigów, spis rekordów czy statystyki aktywności, motywacyjnie zadziałają na Nasz rozwój. Warto korzystać z systemów nawigacji GPS+GLONASS by dokładnie wyznaczyć pokonaną trasę oraz unikać gubienia się obierając właściwy „KURS”. Jeśli myślicie o triathlonie i innych aktywnościach multisportowych to zegarek właśnie dla WAS.

Zegarek do kupienia na Trigar.pl za 1579 zł (wersja podstawowa)

Autor i fotografie: mgr Weronika Machowska (trenerka biegania i wykładowca na wrocławskiej AWF)