Witajcie biegacze!
Przez najbliższe miesiące będę dla Was testować zegarki GARMIN dla biegaczy (i nie tylko…). Postaram się w prosty sposób przybliżyć Wam plusy i minusy każdego modelu a przede wszystkim zaprezentuję, jak korzystać z wielu tajemniczych funkcji podczas treningu, zawodów czy codziennej aktywności fizycznej.
Pierwszym zegarkiem, który chcę Wam zaprezentować jest GARMIN Forerunner 35. Model ten towarzyszył mi przez ostatni miesiąc na warsztatach biegowych i własnych treningach.
Fot. Weronika Machowska/Łukasz Borowik
Na pierwszy „rzut oka”
Forerunner 35 to smartwatch z GPS o ciekawym wyglądzie – prostokątny, czarny wyświetlacz oraz gumowy pasek w kontrastowym kolorze (do wyboru: błękitny (miętowy), biały, czarny, limonkowy). Możemy wybrać typowo męski czarny model i finezyjny miętowy dla dam, czyli dla każdego coś dobrego 🙂 Warto dodać, że pasek jest bardzo elastyczny, dzięki czemu świetnie sprawdza się na szczupłej (jak moja) oraz grubszej ręce.
Po otwarciu pudełka znajdziemy podstawowe elementy: zegarek, ładowarkę USB, instrukcję obsługi. Nie da się pogubić 😉
Zegarek oprócz tego, że pięknie się prezentuje, to waży zaledwie 37 gramów i zupełnie nie czuć go na ręce podczas noszenia.
Fot. Marcin Fąfara
Wyświetlacz jest prostokątny, a wszystkie informacje pisane są grubą czcionką, dzięki czemu nawet w słoneczne dni czy przy dużej prędkości informacje są bardzo dobrze widoczne. Jest to ukłon w stronę zarówno młodych, szybkich biegaczy, jak i tych z wieloletnim stażem, gdyż każdy doczyta dane w trakcie biegu bez męczenia wzroku. Ponadto zegarek obsługujemy przy pomocy szerokich przycisków, w które łatwo trafić nawet podczas III zakresu w rękawiczkach (sprawdziłam:)…swoją drogą, dzięki małej liczbie przycisków jesteśmy w stanie szybko nauczyć się obsługi urządzenia.
Pierwsze uruchomienie zegarka i synchronizacja
Po włączeniu zegarka lewym górnym przyciskiem ustawiamy podstawowe parametry takie jak płeć, wiek, wzrost, waga, język, strefa czasowa etc. Zegarek ustawia Nam automatycznie datę i godzinę, wylicza cele do realizacji, pokazuje naszą dobową aktywność (tętno spoczynkowe, spalone kalorie, czas aktywności na tydzień, pokonane kroki), odnotowuje nasze rekordy – co może być dla Nas dodatkową motywacją do treningu a synchronizując zegarek z telefonem (nie tracąc cennego czasu) prowadzimy elektroniczny dzienniczek treningowy bez żadnego wysiłku.
Synchronizacja wymaga ściągnięcia na telefon aplikacji ze strony www.connect.garmin.com i trwa chwilę, ale już późniejsze połączenie z aplikacją dzięki Bluetooth jest bardzo szybkie. Sam dzienniczek treningowy pozwala na monitorowanie postępów w konkretnym dniu, miesiącu, latach…wspaniałe statystyki wiedzą o Nas wszystko. Sparowanie zegarka z telefonem daje Nam dodatkowe profity – możemy włączyć powiadomienia sms, połączeń, mail czy opcję śledzenia nas na żywo przez członków Naszej rodziny, gdy biegamy daleko od domu. Możemy również sterować muzyką i w każdej chwili zmienić piosenkę, której nie lubimy 🙂
Pomiar tętna z nadgarstka
Dzięki systemowi Elevate – pomiarowi tętna, dzięki czujnikom umieszczonym z tyłu zegarka (zdjęcie poniżej), możemy pożegnać się z uciskającymi paskami do pomiaru tętna. My kobiety wiemy, jak Nam niewygodnie, więc takie rozwiązanie to dla Nas zbawienie.
Fot. Marcin Fąfara/Weronika Machowska
Na zdjęciu widzimy pomiar tętna (strona tętna/tętno/kalorie). Jak inne osoby testujące zegarek zauważyłam, że pomiar jest dokładniejszy przy wolniejszych aktywnościach, jednak mierząc tętno tylko tym urządzeniem będziemy mieli pogląd na swoje możliwości wg tego zegarka i nie będzie to Nam przeszkadzało w prawidłowej interpretacji danych.
Zapis treningów
Po włączeniu urządzenia mamy wybór jednej z pięciu aktywności: bieg w terenie, bieg w pomieszczeniu, rower, cardio, chód…brakuje pływania, ale w zegarku można pływać rekreacyjnie bez zapisu danych lub tylko czas+ tętno). Po wybraniu jednej z nich i odczekaniu, jak zegarek odnajdzie satelity, możemy rozpocząć trening. Przechodząc między oknami możemy kontrolować datę i godzinę, pokonany dystans (i tu wielkie ukłony, bo pomiary są naprawdę dokładne), czas treningu, tętno i tempo/prędkość biegu.
Fot. Marcin Fąfara/Weronika Machowska
Funkcje zegarka przydatne podczas treningów
a) Tryb biegu (potrzebne do planowania treningu!!!):
– dowolnie – nic nie planujemy,
– bieg/chód – zaplanowanie marszobiegu w minutach,
– Virtual Pacer – zaplanowanie tempa biegu,
– interwały – zaplanowanie treningu interwałowego składającego się ze ściśle określonych czasem lub odległością odcinków i przerw, ściśle określoną liczbą powtórzeń, ustawieniem rozgrzewki i rozciągania (najczęściej używana przeze mnie funkcja podczas treningów szybkościowych);
b) Alerty (informacja o przebytym czasie, dystansie, spalonych kaloriach, osiągniętym tętnie);
c) Pola danych (jaki układ wyświetlanych danych Nam odpowiada);
d) Auto Pause (automatyczne stopowanie pomiaru, gdy my się zatrzymujemy);
e) Okrążenia (auto lap lub przycisk lap – zapis danych automatycznie po np. 1 km lub po naciśnięciu lewego dolnego przycisku);
f) Tempo/prędkość (tempo min/km lub prędkość km/h) ;
Monitorowanie zdrowia i aktywności
Zegarek przez cały czas kontroluje naszą aktywność – liczbę kroków, spalone kalorie, czas aktywności, przebyty dystans, dzienne cele oraz czas snu. Dzięki czemu łatwiej jest Nam kontrolować te parametry a tym samym mieć wpływ na Własne zdrowie. Poniżej zdjęcie „Historii” aktywności a powyżej znajdziecie dwa zdjęcia pokazujący skrócony odczyt treningu.
Fot. Weronika Machowska
Podsumowanie
Krótkie podsumowanie, które pozwoli Wam zrozumieć, że Garmin Forerunner 35 to zegarek odpowiedni dla każdego:
– klasyczny wygląd pasujący do wielu stylizacji;
– 4 kolory paska do wyboru;
– elastyczny pasek;
– waga zegarka – 37 gramów;
– wyświetlacz, na którym wreszcie wszystkie dane są czytelne;
– wbudowany pomiar tętna (technologia Elevate);
– prosta i łatwa obsługa – dzięki czterem przyciskom + aplikacji Garmin Connect;
– czas pracy 9 dni, jako typowy zegarek, 13 h w trybie treningu i jak moje doświadczenie pokazuje 5 dni ciągłego mierzenia aktywności (treningów biegowych, ćwiczeń na sali, sesji na basenie czy dojazdu do pracy rowerem);
– pomiar przebytej trasy dzięki GPS oraz jej wizualizacja a także prowadzenie rzetelnej dokumentacji treningów (serwis Garmin Connect).
…a do tego atrakcyjna cena 819 zł.
Trening z Garmin Forerunner 35 w dziesięciu krokach
Dla osób, które nie lubią czytać instrukcji przygotowałam krótką ściągawkę, w której w dziesięciu krokach przedstawiłam czynności jakie należy wykonać aby odbyć trening z zegarkiem Garmin Forerunner 35:
1) włączenie urządzenia (lewy górny przycisk)
2) wybór aktywności (wciśnij prawy górny przycisk , następnie wybierz czynność prawym dolnym przyciskiem, potwierdź wybór prawym górnym przyciskiem).
3) wyświetlenie komunikatu czekaj (wyszukiwanie satelity) , na dole widnieje napis „opcje”
4) wybór opcji treningu (wciśnij prawy dolny przycisk, aby wyszukać odpowiednią opcję a następnie swój wybór potwierdź prawym górnym przyciskiem) do wyboru:
a) Tryb biegu
b) Alerty
c) Pola danych
d) Auto Pause
e) Okrążenia
f) Tempo/prędkość
5) po wyszukaniu satelity i ustawieniu treningu potwierdź komunikat „Start” – prawy górny przycisk i rozpocznij trening.
6) Aby oglądać różne dane podczas treningu (godzina, czas biegu, dystans, tętno, kalorie – wciskamy prawy dolny przycisk aż znajdziemy interesujące nas informacje).
7) Międzyczasy ustawione automatycznie same się zapisują, jednak jeśli chcemy zapisać po dowolnym odcinku wystarczy wcisnąć lewy dolny przycisk 🙂
8) Zakończ aktywność – prawy górny przycisk.
9) Zobaczenie podstawowych danych po treningu w zegarku – lewy dolny przycisk – historia i wybierasz interesującą Cię aktywność.
10) Synchronizacja z telefonem i już 🙂
Autor tekstu: mgr Weronika Machowska (trenerka biegania i wykładowca na wrocławskiej AWF)
Osoby zainteresowane zakupem modelu Garmin Forerunner 35 zapraszam do sklepu Trigar.pl lub do salonów firmowych w Gdańsku, Poznaniu lub Wrocławiu.
Ile funkcji możemy ustawić na wyświetlaczu, podczas treningu? Bo nigdzie to nie pisze.
W zegarku są dwa ekrany z danymi. Na każdym ekranie można ustawić z kolei trzy parametry. Dodaliśmy dziś do opisu nasze filmy w których można m.in. zobaczyć edycję pól danych w tym modelu.
Dzieki za interesujacy post, terez bede tu wpadac czesto 🙂
Zaczynam przygodę z Tym zegarkiem, na stronie Garmina dopasowałem sobie plan treningowy, wysłałem treningi na zegarek i mam pytanie: Jak rozpocząć zaplanowany trening?
Znalazłem informacje że powinienem aktywować go w zakładce TRENING ale nigdzie jej nie mogę znaleźć.
Czy taka zakładka w ogóle istnieje?
Niestety model Garmin Forerunner 35 nie obsługuje funkcji zaawansowanych treningów. Taką funkcjonalność ma m.in. Forerunner 230 i wszystkie wyższe modele.
Masz może pomysł, czemu zegarek raz śledzi sen, innym razem mam pusty wykres? Tak samo dzieje się z pomiarem tętna?
Witam. Niestety nie wiem co może być przyczyną tego problemu. Warto zacząć od sprawdzenia czy oprogramowanie w zegarku jest najnowsze (za pomocą programu Garmin Express). Jeśli soft jest najnowszy to pozostaje wysłać zapytanie do serwisu firmy Garmin. Mail kontaktowy to poland.support@garmin.com
Czy mogę pływać z garmin forerunner 35 na basenie. Jak tak czy pokaże jaki dystans przepłynęłam??
Zegarek jest wodoszczelny i można z nimi pływać. Niestety nie posiada on wbudowanej aktywności basen, dlatego w trakcie pływanie nic nie zarejestruje :(. Najbliższym cenowo modelem, który posiada tryb basen jest Garmin Vivoactive HR https://www.trigar.pl/pl/p/Garmin-Vivoactive-HR-010-01605-06/1877
Hej, mam taki problem z forerunner 35. Straciłam języki z ustawień w zegarku. Został tylko angielski, innych brak. Stało się tak po całkowitym rozładowaniu zegarka. Czy jest jakiś sposób na przywrócenie języka? Robię synchronizację, zmieniam ustawienia w connect i nic.
Cześć. Plik z polskim językiem powinno dać się wysłać ponownie do zegarka za pośrednictwem programu Garmin Express. Procedurę opisywaliśmy na przykładzie modelu Fenix w tym artykule: http://fenixworld.pl/polski-jezyk-menu-zegarku-garmin-fenix/
Cześć
Mam pytanie. Czy po treningu składającym się z kilku odcinków, np. 5 km, 4 km, 3 km itd. (przełączanych lapem) Garmin 35 pokaże w historii szczegółowe dane dotyczące każdego z nich (tempo, dystans, czas, tętno) czy tylko czas?
Dziękuję.
Witam. W tej sytuacji zegarek będzie pokazywał także dodatkowe informacje. Należy jednak pamiętać o tym, żeby w przypadku ręcznego oznaczania okrążeń wciskać przycisk LAP w odpowiednim momencie. O funkcji autolap i manual lap pisaliśmy w tym artykule: https://running.trigar.pl/auto-lap-zegarek-garmin/
Hej
Wczoraj zakupiłem zegarek garmin forerunner 35 i dzisiaj sobie z nim pobiegałem.
Apka zainstalowana w iphonie natomiast po synchronizacji nic dalej nie mam w apce…zero aktywności…?
Telefon jest sparowany z zegarkiem…i szczerze nie mam na to pomysłu co dalej robić.
Ważne, żeby parować zegarek poprzez ustawienia w aplikacji Garmin Connect Mobile. Użytkownicy czasami z przyzwyczajenia wchodzą w ustawienia bluetooth telefonu i tam próbują łączyć zegarek z telefonem. W aplikacji, w górnej części ekranu, przy ikonie zegarka powinno być zielone kółeczko (oznacza to prawidłową synchronizację). Jeżeli jest zielone kółeczko, a synchronizacja nadal nie działa to sugeruję: usunąć z aplikacji zegarek, wylogować się z aplikacji, zalogować ponownie, dodać ponownie zegarek. Jeżeli te czynności nie pomogą to najlepiej skontaktować się z serwisem firmy Garmin, wysyłając maila na adres poland.support@garmin.com
Witam
Zegarek garmin forerunner 35 nie pokazuje mi powiadomień o połączeniach i sms-ach (w sumie żadnych powiadomień) z telefonu. Pomocy 😉
Przede wszystkim należy sprawdzić następujące kwestie. 1. Zegarek i aplikacja Garmin Connect Mobile muszą być zaktualizowane do najnowszej wersji 2. Synchronizacji zegarka z telefonem dokonujemy przez aplikację Garmin Connect Mobile, a nie przez ustawienia bluetooth telefonu 3. Jeżeli powyższe czynności są wykonane, a aplikacja nadal nie widzi FR 35 to sugerujemy skontaktować się bezpośrednio z serwisem (wysyłając maila na adres poland.support@garmin.com) i spróbować ustalić co można jeszcze zrobić.
Witam na jakiej zasadzie wyświetlana jest temperatura w zegarku i jak można ją włączyć ? Pozdr.
Akurat model Forerunner 35 nie ma możliwości wyświetlania temperatury, ale wyższe modele (od serii Forerunner 235 i wyżej) posiadają dodatkowy widżet temperatury, który w połączeniu z aplikacją Garmin Connect Mobile (synchronizacja po bluetooth z telefonem) mogą wyświetlić informacje o aktualnej i przyszłej pogodzie. Niektóre modele (np. seria Garmin Fenix) posiada też wbudowany w zegarek czujnik temperatury. Ma on jednak tą wadę, że znajduje się zbyt blisko nadgarstka co powoduje przekłamanie pomiaru. W celu prawidłowego pomiaru należy zdjąć zegarek z nadgarstka i poczekać kilka minut lub skorzystać z opcjonalnego (zewnętrznego) czujnika temperatury Garmin Tempe.
Witam, czy ten model ma możliwość wygrywania tras?
Forerunner 35 nie obsługuje funkcji nawigacji po trasie. Ta opcja pojawia się od modelu Garmin Instinct.
W jaki sposób można tak ustawić tarczę że cyfry zegara są czarne, a tło tarczy białe, podobnie jak u Was na drugiej fotografii ?
Jacek, czy znalazłeś sposób jak ustawić jasne tło tarczy? Jeśli tak napisz jak.
Witam, dlaczego zegarek nie wyszukuje satelity,jest komunikat czekaj.Trwa to długo,czy to jakaś ukryta wada?
Sugerujemy podłączyć Forerunnera do komputera i korzystając z programu Garmin Express sprawdzić czy w zegarku jest zainstalowane najnowsze oprogramowanie. Dłuższy czas oczekiwania na ustalenie pozycji może mieć wpływ kilka czynnika (zegarek był wyłączony i długo nie używany, stoimy zbyt blisko budynku lub pod zadaszeniem, od ostatniego zlokalizowania przemieściliśmy się w zupełnie inne miejsce). Jeżeli soft jest jednak najnowszy i problem z długim oczekiwaniem na lokalizację (w otwarty terenie) powtarza się codziennie to najlepiej skontaktować się z serwisem (poland.support@garmin.com) i dopytać czy tego typu sytuacja kwalifikuje się do wymiany/naprawy zegarka.
Witam,
Czy w zegarku istnieje możliwość wyświetlania aktualnego tempa podczas wykonywania treningu interwałowego? Domyślnie wyświetlane są tylko czas i odległość.
Czy na wybiegu razem z zegarkiem trzeba brać telefon, z którym jest sparowany?
*Na bieganie
Telefon nie jest wymagany do treningu. Zegarek posiada własny moduł GPS, dzięki któremu zapisuje informacje o tempie biegu czy pokonanym dystansie. W momencie, gdy po powrocie z treningu zegarek znajdzie się w zasięgu telefonu (zasięgu bluetooth) to dane dotyczące aktywności zostaną automatycznie przesłane do aplikacji Garmin Connect Mobile.
Wyświetla mi się cały czas koło informacji o stanie baterii ikonka księżyca. Nie mogę nigdzie wyczaić jak ją wyłączyć i co dokąłdnie ona oznacza 🙁
A czy przypadkiem nie jest włączony tryb „Nie przeszkadzać”? https://www8.garmin.com/manuals/webhelp/forerunner35/PL-PL/GUID-FFA65AAB-594B-4BC8-815B-E9836B2CED19.html
Czy w zegarku jest opcja blokady przycisków?
Witam, czy z tym modelem będzie kompatybilny czujnik tętna (i który model?)
Dziękujei pozdrawiam,
Kasia
Cześć. Forerunner 35 można połączyć z zewnętrznym czujnikiem tętna Garmin HRM Dual. https://trigar.pl/czujnik-tetna-garmin-hrm-dual