garmin forerunner 35

Witajcie biegacze!

Przez najbliższe miesiące będę dla Was testować zegarki GARMIN dla biegaczy (i nie tylko…). Postaram się w prosty sposób przybliżyć Wam plusy i minusy każdego modelu a przede wszystkim   zaprezentuję, jak korzystać z wielu tajemniczych funkcji podczas treningu, zawodów czy codziennej aktywności fizycznej.

Pierwszym zegarkiem, który chcę Wam zaprezentować jest GARMIN Forerunner 35. Model ten towarzyszył mi przez ostatni miesiąc na warsztatach biegowych i własnych treningach.

Fot. Weronika Machowska/Łukasz Borowik

Na pierwszy „rzut oka”

Forerunner 35 to smartwatch z GPS o ciekawym wyglądzie – prostokątny, czarny wyświetlacz oraz gumowy pasek w kontrastowym kolorze (do wyboru: błękitny (miętowy), biały, czarny, limonkowy). Możemy wybrać typowo męski czarny model i finezyjny miętowy dla dam, czyli dla każdego coś dobrego 🙂 Warto dodać, że pasek jest bardzo elastyczny, dzięki czemu świetnie sprawdza się na szczupłej (jak moja) oraz grubszej ręce.

Po otwarciu pudełka znajdziemy podstawowe elementy: zegarek, ładowarkę USB, instrukcję obsługi. Nie da się pogubić 😉

Zegarek oprócz tego, że pięknie się prezentuje, to waży zaledwie 37 gramów i zupełnie nie czuć go na ręce podczas noszenia.

Fot. Marcin Fąfara

Wyświetlacz jest prostokątny, a wszystkie informacje pisane są grubą czcionką, dzięki czemu nawet w słoneczne dni czy przy dużej prędkości informacje są bardzo dobrze widoczne. Jest to ukłon w stronę zarówno młodych, szybkich biegaczy, jak i tych z wieloletnim stażem, gdyż każdy doczyta dane w trakcie biegu bez męczenia wzroku. Ponadto zegarek obsługujemy przy pomocy szerokich przycisków, w które łatwo trafić nawet podczas III zakresu w rękawiczkach (sprawdziłam:)…swoją drogą, dzięki małej liczbie przycisków jesteśmy w stanie szybko nauczyć się obsługi urządzenia.


Pierwsze uruchomienie zegarka i synchronizacja

Po włączeniu zegarka lewym górnym przyciskiem ustawiamy podstawowe parametry takie jak płeć, wiek, wzrost, waga, język, strefa czasowa etc. Zegarek ustawia Nam automatycznie datę i godzinę, wylicza cele do realizacji, pokazuje naszą dobową aktywność (tętno spoczynkowe, spalone kalorie, czas aktywności na tydzień, pokonane kroki), odnotowuje nasze rekordy – co może być dla Nas dodatkową motywacją do treningu a synchronizując zegarek z telefonem (nie tracąc cennego czasu) prowadzimy elektroniczny dzienniczek treningowy bez żadnego wysiłku.

Synchronizacja wymaga ściągnięcia na telefon aplikacji ze strony www.connect.garmin.com i trwa chwilę, ale już późniejsze połączenie z aplikacją dzięki Bluetooth jest bardzo szybkie. Sam dzienniczek treningowy pozwala na monitorowanie postępów w konkretnym dniu, miesiącu, latach…wspaniałe statystyki wiedzą o Nas wszystko. Sparowanie zegarka z telefonem daje Nam dodatkowe profity – możemy włączyć powiadomienia sms, połączeń, mail czy opcję śledzenia nas na żywo przez członków Naszej rodziny, gdy biegamy daleko od domu. Możemy również sterować  muzyką i w każdej chwili zmienić piosenkę, której nie lubimy 🙂

Pomiar tętna z nadgarstka

Dzięki systemowi Elevate – pomiarowi tętna, dzięki czujnikom umieszczonym z tyłu zegarka (zdjęcie poniżej), możemy pożegnać się z uciskającymi paskami do pomiaru tętna. My kobiety wiemy, jak Nam niewygodnie, więc takie rozwiązanie to dla Nas zbawienie.

Fot. Marcin Fąfara/Weronika Machowska

Na zdjęciu widzimy pomiar tętna (strona tętna/tętno/kalorie). Jak inne osoby testujące zegarek zauważyłam, że pomiar jest dokładniejszy przy wolniejszych aktywnościach, jednak mierząc tętno tylko tym urządzeniem będziemy mieli pogląd na swoje możliwości wg tego zegarka i nie będzie to Nam przeszkadzało w prawidłowej interpretacji danych.

Zapis treningów

Po włączeniu urządzenia mamy wybór jednej z pięciu aktywności: bieg w terenie, bieg w pomieszczeniu, rower, cardio, chód…brakuje pływania, ale w zegarku można pływać rekreacyjnie bez zapisu danych lub tylko czas+ tętno).  Po wybraniu jednej z nich i odczekaniu, jak zegarek odnajdzie satelity, możemy rozpocząć trening. Przechodząc między oknami możemy kontrolować datę i godzinę, pokonany dystans (i tu wielkie ukłony, bo pomiary są naprawdę dokładne), czas treningu, tętno i tempo/prędkość biegu.

   Fot. Marcin Fąfara/Weronika Machowska

Funkcje zegarka przydatne podczas treningów

a) Tryb biegu (potrzebne do planowania treningu!!!):

dowolnie – nic nie planujemy,

bieg/chód – zaplanowanie marszobiegu w minutach,

Virtual Pacer – zaplanowanie tempa biegu,

interwały – zaplanowanie treningu interwałowego składającego się ze ściśle określonych czasem lub odległością odcinków i przerw, ściśle określoną liczbą powtórzeń, ustawieniem rozgrzewki i rozciągania (najczęściej używana przeze mnie funkcja podczas treningów szybkościowych);

b) Alerty (informacja o przebytym czasie, dystansie, spalonych kaloriach, osiągniętym tętnie);

c) Pola danych (jaki układ wyświetlanych danych Nam odpowiada);

d) Auto Pause (automatyczne stopowanie pomiaru, gdy my się zatrzymujemy);

e) Okrążenia (auto lap lub przycisk lap – zapis danych automatycznie po np. 1 km lub po naciśnięciu lewego dolnego przycisku);

f) Tempo/prędkość (tempo min/km lub prędkość km/h) ;

Monitorowanie zdrowia i aktywności

Zegarek przez cały czas kontroluje naszą aktywność – liczbę kroków, spalone kalorie, czas aktywności, przebyty dystans, dzienne cele oraz czas snu. Dzięki czemu łatwiej jest Nam kontrolować te parametry a tym samym mieć wpływ na Własne zdrowie. Poniżej zdjęcie „Historii” aktywności a powyżej znajdziecie dwa zdjęcia pokazujący skrócony odczyt treningu.

Fot. Weronika Machowska

Podsumowanie

Krótkie podsumowanie, które pozwoli Wam zrozumieć, że Garmin Forerunner 35  to zegarek odpowiedni dla każdego:

– klasyczny wygląd pasujący do wielu stylizacji;

– 4 kolory paska do wyboru;

– elastyczny pasek;

– waga zegarka – 37 gramów;

– wyświetlacz, na którym wreszcie wszystkie dane są czytelne;

– wbudowany pomiar tętna (technologia Elevate);

– prosta i łatwa obsługa – dzięki czterem przyciskom + aplikacji Garmin Connect;

– czas pracy 9 dni, jako typowy zegarek, 13 h w trybie treningu i jak moje doświadczenie pokazuje 5 dni ciągłego mierzenia aktywności (treningów biegowych, ćwiczeń na sali, sesji na basenie czy dojazdu do pracy rowerem);

– pomiar przebytej trasy dzięki GPS oraz jej wizualizacja a także prowadzenie rzetelnej dokumentacji treningów (serwis Garmin Connect).

…a do tego atrakcyjna cena 819 zł.

Trening z Garmin Forerunner 35 w dziesięciu krokach

Dla osób, które nie lubią czytać instrukcji przygotowałam krótką ściągawkę, w której w dziesięciu krokach przedstawiłam czynności jakie należy wykonać aby odbyć trening z zegarkiem Garmin Forerunner 35:

1) włączenie urządzenia (lewy górny przycisk)

2) wybór aktywności (wciśnij prawy górny przycisk , następnie wybierz czynność prawym dolnym przyciskiem, potwierdź wybór prawym górnym przyciskiem).

3) wyświetlenie komunikatu czekaj (wyszukiwanie satelity) , na dole widnieje napis „opcje”

4) wybór opcji treningu (wciśnij prawy dolny przycisk, aby wyszukać odpowiednią opcję a następnie swój wybór potwierdź prawym górnym przyciskiem) do wyboru:

a) Tryb biegu

b) Alerty

c) Pola danych

d) Auto Pause

e) Okrążenia

f) Tempo/prędkość

5) po wyszukaniu satelity i ustawieniu treningu potwierdź komunikat „Start” – prawy górny przycisk i rozpocznij trening.

6) Aby oglądać różne dane podczas treningu (godzina, czas biegu, dystans, tętno, kalorie – wciskamy  prawy dolny przycisk aż znajdziemy interesujące nas informacje).

7) Międzyczasy ustawione automatycznie same się zapisują, jednak jeśli chcemy zapisać po dowolnym odcinku wystarczy wcisnąć lewy dolny przycisk 🙂

8) Zakończ aktywność – prawy górny przycisk.

9) Zobaczenie podstawowych danych po treningu w zegarku – lewy dolny przycisk – historia i wybierasz interesującą Cię aktywność.

10) Synchronizacja z telefonem i już 🙂

Autor tekstu: mgr Weronika Machowska (trenerka biegania i wykładowca na wrocławskiej AWF)

Osoby zainteresowane zakupem modelu Garmin Forerunner 35 zapraszam do sklepu Trigar.pl lub do salonów firmowych w Gdańsku, Poznaniu lub Wrocławiu.