Garmin Forerunner 35 bez tajemnic

Witajcie biegacze!

Przez najbliższe miesiące będę dla Was testować zegarki GARMIN dla biegaczy (i nie tylko…). Postaram się w prosty sposób przybliżyć Wam plusy i minusy każdego modelu a przede wszystkim   zaprezentuję, jak korzystać z wielu tajemniczych funkcji podczas treningu, zawodów czy codziennej aktywności fizycznej.

Pierwszym zegarkiem, który chcę Wam zaprezentować jest GARMIN Forerunner 35. Model ten towarzyszył mi przez ostatni miesiąc na warsztatach biegowych i własnych treningach.

Fot. Weronika Machowska/Łukasz Borowik

Na pierwszy „rzut oka”

Forerunner 35 to smartwatch z GPS o ciekawym wyglądzie – prostokątny, czarny wyświetlacz oraz gumowy pasek w kontrastowym kolorze (do wyboru: błękitny (miętowy), biały, czarny, limonkowy). Możemy wybrać typowo męski czarny model i finezyjny miętowy dla dam, czyli dla każdego coś dobrego 🙂 Warto dodać, że pasek jest bardzo elastyczny, dzięki czemu świetnie sprawdza się na szczupłej (jak moja) oraz grubszej ręce.

Po otwarciu pudełka znajdziemy podstawowe elementy: zegarek, ładowarkę USB, instrukcję obsługi. Nie da się pogubić 😉

Zegarek oprócz tego, że pięknie się prezentuje, to waży zaledwie 37 gramów i zupełnie nie czuć go na ręce podczas noszenia.

Fot. Marcin Fąfara

Wyświetlacz jest prostokątny, a wszystkie informacje pisane są grubą czcionką, dzięki czemu nawet w słoneczne dni czy przy dużej prędkości informacje są bardzo dobrze widoczne. Jest to ukłon w stronę zarówno młodych, szybkich biegaczy, jak i tych z wieloletnim stażem, gdyż każdy doczyta dane w trakcie biegu bez męczenia wzroku. Ponadto zegarek obsługujemy przy pomocy szerokich przycisków, w które łatwo trafić nawet podczas III zakresu w rękawiczkach (sprawdziłam:)…swoją drogą, dzięki małej liczbie przycisków jesteśmy w stanie szybko nauczyć się obsługi urządzenia.


Pierwsze uruchomienie zegarka i synchronizacja

Po włączeniu zegarka lewym górnym przyciskiem ustawiamy podstawowe parametry takie jak płeć, wiek, wzrost, waga, język, strefa czasowa etc. Zegarek ustawia Nam automatycznie datę i godzinę, wylicza cele do realizacji, pokazuje naszą dobową aktywność (tętno spoczynkowe, spalone kalorie, czas aktywności na tydzień, pokonane kroki), odnotowuje nasze rekordy – co może być dla Nas dodatkową motywacją do treningu a synchronizując zegarek z telefonem (nie tracąc cennego czasu) prowadzimy elektroniczny dzienniczek treningowy bez żadnego wysiłku.

Synchronizacja wymaga ściągnięcia na telefon aplikacji ze strony www.connect.garmin.com i trwa chwilę, ale już późniejsze połączenie z aplikacją dzięki Bluetooth jest bardzo szybkie. Sam dzienniczek treningowy pozwala na monitorowanie postępów w konkretnym dniu, miesiącu, latach…wspaniałe statystyki wiedzą o Nas wszystko. Sparowanie zegarka z telefonem daje Nam dodatkowe profity – możemy włączyć powiadomienia sms, połączeń, mail czy opcję śledzenia nas na żywo przez członków Naszej rodziny, gdy biegamy daleko od domu. Możemy również sterować  muzyką i w każdej chwili zmienić piosenkę, której nie lubimy 🙂

Pomiar tętna z nadgarstka

Dzięki systemowi Elevate – pomiarowi tętna, dzięki czujnikom umieszczonym z tyłu zegarka (zdjęcie poniżej), możemy pożegnać się z uciskającymi paskami do pomiaru tętna. My kobiety wiemy, jak Nam niewygodnie, więc takie rozwiązanie to dla Nas zbawienie.

Fot. Marcin Fąfara/Weronika Machowska

Na zdjęciu widzimy pomiar tętna (strona tętna/tętno/kalorie). Jak inne osoby testujące zegarek zauważyłam, że pomiar jest dokładniejszy przy wolniejszych aktywnościach, jednak mierząc tętno tylko tym urządzeniem będziemy mieli pogląd na swoje możliwości wg tego zegarka i nie będzie to Nam przeszkadzało w prawidłowej interpretacji danych.

Zapis treningów

Po włączeniu urządzenia mamy wybór jednej z pięciu aktywności: bieg w terenie, bieg w pomieszczeniu, rower, cardio, chód…brakuje pływania, ale w zegarku można pływać rekreacyjnie bez zapisu danych lub tylko czas+ tętno).  Po wybraniu jednej z nich i odczekaniu, jak zegarek odnajdzie satelity, możemy rozpocząć trening. Przechodząc między oknami możemy kontrolować datę i godzinę, pokonany dystans (i tu wielkie ukłony, bo pomiary są naprawdę dokładne), czas treningu, tętno i tempo/prędkość biegu.

   Fot. Marcin Fąfara/Weronika Machowska

Funkcje zegarka przydatne podczas treningów

a) Tryb biegu (potrzebne do planowania treningu!!!):

dowolnie – nic nie planujemy,

bieg/chód – zaplanowanie marszobiegu w minutach,

Virtual Pacer – zaplanowanie tempa biegu,

interwały – zaplanowanie treningu interwałowego składającego się ze ściśle określonych czasem lub odległością odcinków i przerw, ściśle określoną liczbą powtórzeń, ustawieniem rozgrzewki i rozciągania (najczęściej używana przeze mnie funkcja podczas treningów szybkościowych);

b) Alerty (informacja o przebytym czasie, dystansie, spalonych kaloriach, osiągniętym tętnie);

c) Pola danych (jaki układ wyświetlanych danych Nam odpowiada);

d) Auto Pause (automatyczne stopowanie pomiaru, gdy my się zatrzymujemy);

e) Okrążenia (auto lap lub przycisk lap – zapis danych automatycznie po np. 1 km lub po naciśnięciu lewego dolnego przycisku);

f) Tempo/prędkość (tempo min/km lub prędkość km/h) ;

Monitorowanie zdrowia i aktywności

Zegarek przez cały czas kontroluje naszą aktywność – liczbę kroków, spalone kalorie, czas aktywności, przebyty dystans, dzienne cele oraz czas snu. Dzięki czemu łatwiej jest Nam kontrolować te parametry a tym samym mieć wpływ na Własne zdrowie. Poniżej zdjęcie „Historii” aktywności a powyżej znajdziecie dwa zdjęcia pokazujący skrócony odczyt treningu.

Fot. Weronika Machowska

Podsumowanie

Krótkie podsumowanie, które pozwoli Wam zrozumieć, że Garmin Forerunner 35  to zegarek odpowiedni dla każdego:

– klasyczny wygląd pasujący do wielu stylizacji;

– 4 kolory paska do wyboru;

– elastyczny pasek;

– waga zegarka – 37 gramów;

– wyświetlacz, na którym wreszcie wszystkie dane są czytelne;

– wbudowany pomiar tętna (technologia Elevate);

– prosta i łatwa obsługa – dzięki czterem przyciskom + aplikacji Garmin Connect;

– czas pracy 9 dni, jako typowy zegarek, 13 h w trybie treningu i jak moje doświadczenie pokazuje 5 dni ciągłego mierzenia aktywności (treningów biegowych, ćwiczeń na sali, sesji na basenie czy dojazdu do pracy rowerem);

– pomiar przebytej trasy dzięki GPS oraz jej wizualizacja a także prowadzenie rzetelnej dokumentacji treningów (serwis Garmin Connect).

…a do tego atrakcyjna cena 819 zł.

Trening z Garmin Forerunner 35 w dziesięciu krokach

Dla osób, które nie lubią czytać instrukcji przygotowałam krótką ściągawkę, w której w dziesięciu krokach przedstawiłam czynności jakie należy wykonać aby odbyć trening z zegarkiem Garmin Forerunner 35:

1) włączenie urządzenia (lewy górny przycisk)

2) wybór aktywności (wciśnij prawy górny przycisk , następnie wybierz czynność prawym dolnym przyciskiem, potwierdź wybór prawym górnym przyciskiem).

3) wyświetlenie komunikatu czekaj (wyszukiwanie satelity) , na dole widnieje napis „opcje”

4) wybór opcji treningu (wciśnij prawy dolny przycisk, aby wyszukać odpowiednią opcję a następnie swój wybór potwierdź prawym górnym przyciskiem) do wyboru:

a) Tryb biegu

b) Alerty

c) Pola danych

d) Auto Pause

e) Okrążenia

f) Tempo/prędkość

5) po wyszukaniu satelity i ustawieniu treningu potwierdź komunikat „Start” – prawy górny przycisk i rozpocznij trening.

6) Aby oglądać różne dane podczas treningu (godzina, czas biegu, dystans, tętno, kalorie – wciskamy  prawy dolny przycisk aż znajdziemy interesujące nas informacje).

7) Międzyczasy ustawione automatycznie same się zapisują, jednak jeśli chcemy zapisać po dowolnym odcinku wystarczy wcisnąć lewy dolny przycisk 🙂

8) Zakończ aktywność – prawy górny przycisk.

9) Zobaczenie podstawowych danych po treningu w zegarku – lewy dolny przycisk – historia i wybierasz interesującą Cię aktywność.

10) Synchronizacja z telefonem i już 🙂

Autor tekstu: mgr Weronika Machowska (trenerka biegania i wykładowca na wrocławskiej AWF)

Osoby zainteresowane zakupem modelu Garmin Forerunner 35 zapraszam do sklepu Trigar.pl lub do salonów firmowych w Gdańsku, Poznaniu lub Wrocławiu.

30 myśli na temat “Garmin Forerunner 35 bez tajemnic

 • Avatar
  Kwiecień 25, 2017 o 5:55 am
  Permalink

  Ile funkcji możemy ustawić na wyświetlaczu, podczas treningu? Bo nigdzie to nie pisze.

  Odpowiedz
  • Avatar
   Kwiecień 25, 2017 o 9:26 am
   Permalink

   W zegarku są dwa ekrany z danymi. Na każdym ekranie można ustawić z kolei trzy parametry. Dodaliśmy dziś do opisu nasze filmy w których można m.in. zobaczyć edycję pól danych w tym modelu.

   Odpowiedz
 • Avatar
  Czerwiec 9, 2017 o 11:53 am
  Permalink

  Dzieki za interesujacy post, terez bede tu wpadac czesto 🙂

  Odpowiedz
 • Avatar
  Lipiec 31, 2017 o 12:49 pm
  Permalink

  Zaczynam przygodę z Tym zegarkiem, na stronie Garmina dopasowałem sobie plan treningowy, wysłałem treningi na zegarek i mam pytanie: Jak rozpocząć zaplanowany trening?
  Znalazłem informacje że powinienem aktywować go w zakładce TRENING ale nigdzie jej nie mogę znaleźć.
  Czy taka zakładka w ogóle istnieje?

  Odpowiedz
  • Avatar
   Sierpień 10, 2017 o 12:32 pm
   Permalink

   Niestety model Garmin Forerunner 35 nie obsługuje funkcji zaawansowanych treningów. Taką funkcjonalność ma m.in. Forerunner 230 i wszystkie wyższe modele.

   Odpowiedz
 • Avatar
  Październik 11, 2017 o 3:55 am
  Permalink

  Masz może pomysł, czemu zegarek raz śledzi sen, innym razem mam pusty wykres? Tak samo dzieje się z pomiarem tętna?

  Odpowiedz
  • Avatar
   Październik 26, 2017 o 10:25 am
   Permalink

   Witam. Niestety nie wiem co może być przyczyną tego problemu. Warto zacząć od sprawdzenia czy oprogramowanie w zegarku jest najnowsze (za pomocą programu Garmin Express). Jeśli soft jest najnowszy to pozostaje wysłać zapytanie do serwisu firmy Garmin. Mail kontaktowy to poland.support@garmin.com

   Odpowiedz
 • Pingback:Pierwszy zegarek z GPS do 1500zł - który model wybrać? - Running.Trigar.pl

 • Avatar
  Maj 2, 2018 o 2:49 pm
  Permalink

  Czy mogę pływać z garmin forerunner 35 na basenie. Jak tak czy pokaże jaki dystans przepłynęłam??

  Odpowiedz
 • Avatar
  Maj 9, 2018 o 7:11 pm
  Permalink

  Hej, mam taki problem z forerunner 35. Straciłam języki z ustawień w zegarku. Został tylko angielski, innych brak. Stało się tak po całkowitym rozładowaniu zegarka. Czy jest jakiś sposób na przywrócenie języka? Robię synchronizację, zmieniam ustawienia w connect i nic.

  Odpowiedz
 • Pingback:Zegarek biegowy dla kobiety. Jaki wybrać? - Running.Trigar.pl

 • Avatar
  Sierpień 7, 2018 o 1:20 pm
  Permalink

  Cześć
  Mam pytanie. Czy po treningu składającym się z kilku odcinków, np. 5 km, 4 km, 3 km itd. (przełączanych lapem) Garmin 35 pokaże w historii szczegółowe dane dotyczące każdego z nich (tempo, dystans, czas, tętno) czy tylko czas?
  Dziękuję.

  Odpowiedz
  • Avatar
   Sierpień 16, 2018 o 11:28 am
   Permalink

   Witam. W tej sytuacji zegarek będzie pokazywał także dodatkowe informacje. Należy jednak pamiętać o tym, żeby w przypadku ręcznego oznaczania okrążeń wciskać przycisk LAP w odpowiednim momencie. O funkcji autolap i manual lap pisaliśmy w tym artykule: https://running.trigar.pl/auto-lap-zegarek-garmin/

   Odpowiedz
 • Avatar
  Październik 18, 2018 o 8:05 am
  Permalink

  Hej
  Wczoraj zakupiłem zegarek garmin forerunner 35 i dzisiaj sobie z nim pobiegałem.
  Apka zainstalowana w iphonie natomiast po synchronizacji nic dalej nie mam w apce…zero aktywności…?
  Telefon jest sparowany z zegarkiem…i szczerze nie mam na to pomysłu co dalej robić.

  Odpowiedz
  • Avatar
   Październik 19, 2018 o 1:03 pm
   Permalink

   Ważne, żeby parować zegarek poprzez ustawienia w aplikacji Garmin Connect Mobile. Użytkownicy czasami z przyzwyczajenia wchodzą w ustawienia bluetooth telefonu i tam próbują łączyć zegarek z telefonem. W aplikacji, w górnej części ekranu, przy ikonie zegarka powinno być zielone kółeczko (oznacza to prawidłową synchronizację). Jeżeli jest zielone kółeczko, a synchronizacja nadal nie działa to sugeruję: usunąć z aplikacji zegarek, wylogować się z aplikacji, zalogować ponownie, dodać ponownie zegarek. Jeżeli te czynności nie pomogą to najlepiej skontaktować się z serwisem firmy Garmin, wysyłając maila na adres poland.support@garmin.com

   Odpowiedz
 • Avatar
  Listopad 2, 2018 o 9:22 pm
  Permalink

  Witam
  Zegarek garmin forerunner 35 nie pokazuje mi powiadomień o połączeniach i sms-ach (w sumie żadnych powiadomień) z telefonu. Pomocy 😉

  Odpowiedz
  • Avatar
   Listopad 19, 2018 o 6:39 pm
   Permalink

   Przede wszystkim należy sprawdzić następujące kwestie. 1. Zegarek i aplikacja Garmin Connect Mobile muszą być zaktualizowane do najnowszej wersji 2. Synchronizacji zegarka z telefonem dokonujemy przez aplikację Garmin Connect Mobile, a nie przez ustawienia bluetooth telefonu 3. Jeżeli powyższe czynności są wykonane, a aplikacja nadal nie widzi FR 35 to sugerujemy skontaktować się bezpośrednio z serwisem (wysyłając maila na adres poland.support@garmin.com) i spróbować ustalić co można jeszcze zrobić.

   Odpowiedz
 • Avatar
  Listopad 17, 2018 o 11:30 am
  Permalink

  Witam na jakiej zasadzie wyświetlana jest temperatura w zegarku i jak można ją włączyć ? Pozdr.

  Odpowiedz
  • Avatar
   Listopad 19, 2018 o 6:36 pm
   Permalink

   Akurat model Forerunner 35 nie ma możliwości wyświetlania temperatury, ale wyższe modele (od serii Forerunner 235 i wyżej) posiadają dodatkowy widżet temperatury, który w połączeniu z aplikacją Garmin Connect Mobile (synchronizacja po bluetooth z telefonem) mogą wyświetlić informacje o aktualnej i przyszłej pogodzie. Niektóre modele (np. seria Garmin Fenix) posiada też wbudowany w zegarek czujnik temperatury. Ma on jednak tą wadę, że znajduje się zbyt blisko nadgarstka co powoduje przekłamanie pomiaru. W celu prawidłowego pomiaru należy zdjąć zegarek z nadgarstka i poczekać kilka minut lub skorzystać z opcjonalnego (zewnętrznego) czujnika temperatury Garmin Tempe.

   Odpowiedz
 • Avatar
  Grudzień 27, 2018 o 11:40 am
  Permalink

  Witam, czy ten model ma możliwość wygrywania tras?

  Odpowiedz
  • Avatar
   Luty 7, 2019 o 10:59 am
   Permalink

   Forerunner 35 nie obsługuje funkcji nawigacji po trasie. Ta opcja pojawia się od modelu Garmin Instinct.

   Odpowiedz
 • Avatar
  Styczeń 11, 2019 o 6:52 pm
  Permalink

  W jaki sposób można tak ustawić tarczę że cyfry zegara są czarne, a tło tarczy białe, podobnie jak u Was na drugiej fotografii ?

  Odpowiedz
 • Avatar
  Luty 16, 2019 o 9:31 pm
  Permalink

  Witam, dlaczego zegarek nie wyszukuje satelity,jest komunikat czekaj.Trwa to długo,czy to jakaś ukryta wada?

  Odpowiedz
  • Avatar
   Luty 18, 2019 o 1:12 pm
   Permalink

   Sugerujemy podłączyć Forerunnera do komputera i korzystając z programu Garmin Express sprawdzić czy w zegarku jest zainstalowane najnowsze oprogramowanie. Dłuższy czas oczekiwania na ustalenie pozycji może mieć wpływ kilka czynnika (zegarek był wyłączony i długo nie używany, stoimy zbyt blisko budynku lub pod zadaszeniem, od ostatniego zlokalizowania przemieściliśmy się w zupełnie inne miejsce). Jeżeli soft jest jednak najnowszy i problem z długim oczekiwaniem na lokalizację (w otwarty terenie) powtarza się codziennie to najlepiej skontaktować się z serwisem (poland.support@garmin.com) i dopytać czy tego typu sytuacja kwalifikuje się do wymiany/naprawy zegarka.

   Odpowiedz
 • Avatar
  Luty 24, 2019 o 12:45 pm
  Permalink

  Witam,
  Czy w zegarku istnieje możliwość wyświetlania aktualnego tempa podczas wykonywania treningu interwałowego? Domyślnie wyświetlane są tylko czas i odległość.

  Odpowiedz
 • Avatar
  Maj 5, 2019 o 7:30 am
  Permalink

  Czy na wybiegu razem z zegarkiem trzeba brać telefon, z którym jest sparowany?

  Odpowiedz
  • Avatar
   Maj 10, 2019 o 7:54 am
   Permalink

   Telefon nie jest wymagany do treningu. Zegarek posiada własny moduł GPS, dzięki któremu zapisuje informacje o tempie biegu czy pokonanym dystansie. W momencie, gdy po powrocie z treningu zegarek znajdzie się w zasięgu telefonu (zasięgu bluetooth) to dane dotyczące aktywności zostaną automatycznie przesłane do aplikacji Garmin Connect Mobile.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *