Garmin Forerunner 35 bez tajemnic

Witajcie biegacze!

Przez najbliższe miesiące będę dla Was testować zegarki GARMIN dla biegaczy (i nie tylko…). Postaram się w prosty sposób przybliżyć Wam plusy i minusy każdego modelu a przede wszystkim   zaprezentuję, jak korzystać z wielu tajemniczych funkcji podczas treningu, zawodów czy codziennej aktywności fizycznej.

Pierwszym zegarkiem, który chcę Wam zaprezentować jest GARMIN Forerunner 35. Model ten towarzyszył mi przez ostatni miesiąc na warsztatach biegowych i własnych treningach.

Fot. Weronika Machowska/Łukasz Borowik

Na pierwszy „rzut oka”

Forerunner 35 to smartwatch z GPS o ciekawym wyglądzie – prostokątny, czarny wyświetlacz oraz gumowy pasek w kontrastowym kolorze (do wyboru: błękitny (miętowy), biały, czarny, limonkowy). Możemy wybrać typowo męski czarny model i finezyjny miętowy dla dam, czyli dla każdego coś dobrego 🙂 Warto dodać, że pasek jest bardzo elastyczny, dzięki czemu świetnie sprawdza się na szczupłej (jak moja) oraz grubszej ręce.

Po otwarciu pudełka znajdziemy podstawowe elementy: zegarek, ładowarkę USB, instrukcję obsługi. Nie da się pogubić 😉

Zegarek oprócz tego, że pięknie się prezentuje, to waży zaledwie 37 gramów i zupełnie nie czuć go na ręce podczas noszenia.

Fot. Marcin Fąfara

Wyświetlacz jest prostokątny, a wszystkie informacje pisane są grubą czcionką, dzięki czemu nawet w słoneczne dni czy przy dużej prędkości informacje są bardzo dobrze widoczne. Jest to ukłon w stronę zarówno młodych, szybkich biegaczy, jak i tych z wieloletnim stażem, gdyż każdy doczyta dane w trakcie biegu bez męczenia wzroku. Ponadto zegarek obsługujemy przy pomocy szerokich przycisków, w które łatwo trafić nawet podczas III zakresu w rękawiczkach (sprawdziłam:)…swoją drogą, dzięki małej liczbie przycisków jesteśmy w stanie szybko nauczyć się obsługi urządzenia.


Pierwsze uruchomienie zegarka i synchronizacja

Po włączeniu zegarka lewym górnym przyciskiem ustawiamy podstawowe parametry takie jak płeć, wiek, wzrost, waga, język, strefa czasowa etc. Zegarek ustawia Nam automatycznie datę i godzinę, wylicza cele do realizacji, pokazuje naszą dobową aktywność (tętno spoczynkowe, spalone kalorie, czas aktywności na tydzień, pokonane kroki), odnotowuje nasze rekordy – co może być dla Nas dodatkową motywacją do treningu a synchronizując zegarek z telefonem (nie tracąc cennego czasu) prowadzimy elektroniczny dzienniczek treningowy bez żadnego wysiłku.

Synchronizacja wymaga ściągnięcia na telefon aplikacji ze strony www.connect.garmin.com i trwa chwilę, ale już późniejsze połączenie z aplikacją dzięki Bluetooth jest bardzo szybkie. Sam dzienniczek treningowy pozwala na monitorowanie postępów w konkretnym dniu, miesiącu, latach…wspaniałe statystyki wiedzą o Nas wszystko. Sparowanie zegarka z telefonem daje Nam dodatkowe profity – możemy włączyć powiadomienia sms, połączeń, mail czy opcję śledzenia nas na żywo przez członków Naszej rodziny, gdy biegamy daleko od domu. Możemy również sterować  muzyką i w każdej chwili zmienić piosenkę, której nie lubimy 🙂

Pomiar tętna z nadgarstka

Dzięki systemowi Elevate – pomiarowi tętna, dzięki czujnikom umieszczonym z tyłu zegarka (zdjęcie poniżej), możemy pożegnać się z uciskającymi paskami do pomiaru tętna. My kobiety wiemy, jak Nam niewygodnie, więc takie rozwiązanie to dla Nas zbawienie.

Fot. Marcin Fąfara/Weronika Machowska

Na zdjęciu widzimy pomiar tętna (strona tętna/tętno/kalorie). Jak inne osoby testujące zegarek zauważyłam, że pomiar jest dokładniejszy przy wolniejszych aktywnościach, jednak mierząc tętno tylko tym urządzeniem będziemy mieli pogląd na swoje możliwości wg tego zegarka i nie będzie to Nam przeszkadzało w prawidłowej interpretacji danych.

Zapis treningów

Po włączeniu urządzenia mamy wybór jednej z pięciu aktywności: bieg w terenie, bieg w pomieszczeniu, rower, cardio, chód…brakuje pływania, ale w zegarku można pływać rekreacyjnie bez zapisu danych lub tylko czas+ tętno).  Po wybraniu jednej z nich i odczekaniu, jak zegarek odnajdzie satelity, możemy rozpocząć trening. Przechodząc między oknami możemy kontrolować datę i godzinę, pokonany dystans (i tu wielkie ukłony, bo pomiary są naprawdę dokładne), czas treningu, tętno i tempo/prędkość biegu.

   Fot. Marcin Fąfara/Weronika Machowska

Funkcje zegarka przydatne podczas treningów

a) Tryb biegu (potrzebne do planowania treningu!!!):

dowolnie – nic nie planujemy,

bieg/chód – zaplanowanie marszobiegu w minutach,

Virtual Pacer – zaplanowanie tempa biegu,

interwały – zaplanowanie treningu interwałowego składającego się ze ściśle określonych czasem lub odległością odcinków i przerw, ściśle określoną liczbą powtórzeń, ustawieniem rozgrzewki i rozciągania (najczęściej używana przeze mnie funkcja podczas treningów szybkościowych);

b) Alerty (informacja o przebytym czasie, dystansie, spalonych kaloriach, osiągniętym tętnie);

c) Pola danych (jaki układ wyświetlanych danych Nam odpowiada);

d) Auto Pause (automatyczne stopowanie pomiaru, gdy my się zatrzymujemy);

e) Okrążenia (auto lap lub przycisk lap – zapis danych automatycznie po np. 1 km lub po naciśnięciu lewego dolnego przycisku);

f) Tempo/prędkość (tempo min/km lub prędkość km/h) ;

Monitorowanie zdrowia i aktywności

Zegarek przez cały czas kontroluje naszą aktywność – liczbę kroków, spalone kalorie, czas aktywności, przebyty dystans, dzienne cele oraz czas snu. Dzięki czemu łatwiej jest Nam kontrolować te parametry a tym samym mieć wpływ na Własne zdrowie. Poniżej zdjęcie „Historii” aktywności a powyżej znajdziecie dwa zdjęcia pokazujący skrócony odczyt treningu.

Fot. Weronika Machowska

Podsumowanie

Krótkie podsumowanie, które pozwoli Wam zrozumieć, że Garmin Forerunner 35  to zegarek odpowiedni dla każdego:

– klasyczny wygląd pasujący do wielu stylizacji;

– 4 kolory paska do wyboru;

– elastyczny pasek;

– waga zegarka – 37 gramów;

– wyświetlacz, na którym wreszcie wszystkie dane są czytelne;

– wbudowany pomiar tętna (technologia Elevate);

– prosta i łatwa obsługa – dzięki czterem przyciskom + aplikacji Garmin Connect;

– czas pracy 9 dni, jako typowy zegarek, 13 h w trybie treningu i jak moje doświadczenie pokazuje 5 dni ciągłego mierzenia aktywności (treningów biegowych, ćwiczeń na sali, sesji na basenie czy dojazdu do pracy rowerem);

– pomiar przebytej trasy dzięki GPS oraz jej wizualizacja a także prowadzenie rzetelnej dokumentacji treningów (serwis Garmin Connect).

…a do tego atrakcyjna cena 819 zł.

Trening z Garmin Forerunner 35 w dziesięciu krokach

Dla osób, które nie lubią czytać instrukcji przygotowałam krótką ściągawkę, w której w dziesięciu krokach przedstawiłam czynności jakie należy wykonać aby odbyć trening z zegarkiem Garmin Forerunner 35:

1) włączenie urządzenia (lewy górny przycisk)

2) wybór aktywności (wciśnij prawy górny przycisk , następnie wybierz czynność prawym dolnym przyciskiem, potwierdź wybór prawym górnym przyciskiem).

3) wyświetlenie komunikatu czekaj (wyszukiwanie satelity) , na dole widnieje napis „opcje”

4) wybór opcji treningu (wciśnij prawy dolny przycisk, aby wyszukać odpowiednią opcję a następnie swój wybór potwierdź prawym górnym przyciskiem) do wyboru:

a) Tryb biegu

b) Alerty

c) Pola danych

d) Auto Pause

e) Okrążenia

f) Tempo/prędkość

5) po wyszukaniu satelity i ustawieniu treningu potwierdź komunikat „Start” – prawy górny przycisk i rozpocznij trening.

6) Aby oglądać różne dane podczas treningu (godzina, czas biegu, dystans, tętno, kalorie – wciskamy  prawy dolny przycisk aż znajdziemy interesujące nas informacje).

7) Międzyczasy ustawione automatycznie same się zapisują, jednak jeśli chcemy zapisać po dowolnym odcinku wystarczy wcisnąć lewy dolny przycisk 🙂

8) Zakończ aktywność – prawy górny przycisk.

9) Zobaczenie podstawowych danych po treningu w zegarku – lewy dolny przycisk – historia i wybierasz interesującą Cię aktywność.

10) Synchronizacja z telefonem i już 🙂

Autor tekstu: mgr Weronika Machowska (trenerka biegania i wykładowca na wrocławskiej AWF)

Osoby zainteresowane zakupem modelu Garmin Forerunner 35 zapraszam do sklepu Trigar.pl lub do salonów firmowych w Gdańsku, Poznaniu lub Wrocławiu.

27 thoughts on “Garmin Forerunner 35 bez tajemnic

 • Avatar
  Kwiecień 25, 2017 at 5:55 am
  Permalink

  Ile funkcji możemy ustawić na wyświetlaczu, podczas treningu? Bo nigdzie to nie pisze.

  Odpowiedz
  • Avatar
   Kwiecień 25, 2017 at 9:26 am
   Permalink

   W zegarku są dwa ekrany z danymi. Na każdym ekranie można ustawić z kolei trzy parametry. Dodaliśmy dziś do opisu nasze filmy w których można m.in. zobaczyć edycję pól danych w tym modelu.

   Odpowiedz
 • Avatar
  Czerwiec 9, 2017 at 11:53 am
  Permalink

  Dzieki za interesujacy post, terez bede tu wpadac czesto 🙂

  Odpowiedz
 • Avatar
  Lipiec 31, 2017 at 12:49 pm
  Permalink

  Zaczynam przygodę z Tym zegarkiem, na stronie Garmina dopasowałem sobie plan treningowy, wysłałem treningi na zegarek i mam pytanie: Jak rozpocząć zaplanowany trening?
  Znalazłem informacje że powinienem aktywować go w zakładce TRENING ale nigdzie jej nie mogę znaleźć.
  Czy taka zakładka w ogóle istnieje?

  Odpowiedz
  • Avatar
   Sierpień 10, 2017 at 12:32 pm
   Permalink

   Niestety model Garmin Forerunner 35 nie obsługuje funkcji zaawansowanych treningów. Taką funkcjonalność ma m.in. Forerunner 230 i wszystkie wyższe modele.

   Odpowiedz
 • Avatar
  Październik 11, 2017 at 3:55 am
  Permalink

  Masz może pomysł, czemu zegarek raz śledzi sen, innym razem mam pusty wykres? Tak samo dzieje się z pomiarem tętna?

  Odpowiedz
  • Avatar
   Październik 26, 2017 at 10:25 am
   Permalink

   Witam. Niestety nie wiem co może być przyczyną tego problemu. Warto zacząć od sprawdzenia czy oprogramowanie w zegarku jest najnowsze (za pomocą programu Garmin Express). Jeśli soft jest najnowszy to pozostaje wysłać zapytanie do serwisu firmy Garmin. Mail kontaktowy to poland.support@garmin.com

   Odpowiedz
 • Pingback: Pierwszy zegarek z GPS do 1500zł - który model wybrać? - Running.Trigar.pl

 • Avatar
  Maj 2, 2018 at 2:49 pm
  Permalink

  Czy mogę pływać z garmin forerunner 35 na basenie. Jak tak czy pokaże jaki dystans przepłynęłam??

  Odpowiedz
 • Avatar
  Maj 9, 2018 at 7:11 pm
  Permalink

  Hej, mam taki problem z forerunner 35. Straciłam języki z ustawień w zegarku. Został tylko angielski, innych brak. Stało się tak po całkowitym rozładowaniu zegarka. Czy jest jakiś sposób na przywrócenie języka? Robię synchronizację, zmieniam ustawienia w connect i nic.

  Odpowiedz
 • Pingback: Zegarek biegowy dla kobiety. Jaki wybrać? - Running.Trigar.pl

 • Avatar
  Sierpień 7, 2018 at 1:20 pm
  Permalink

  Cześć
  Mam pytanie. Czy po treningu składającym się z kilku odcinków, np. 5 km, 4 km, 3 km itd. (przełączanych lapem) Garmin 35 pokaże w historii szczegółowe dane dotyczące każdego z nich (tempo, dystans, czas, tętno) czy tylko czas?
  Dziękuję.

  Odpowiedz
  • Avatar
   Sierpień 16, 2018 at 11:28 am
   Permalink

   Witam. W tej sytuacji zegarek będzie pokazywał także dodatkowe informacje. Należy jednak pamiętać o tym, żeby w przypadku ręcznego oznaczania okrążeń wciskać przycisk LAP w odpowiednim momencie. O funkcji autolap i manual lap pisaliśmy w tym artykule: https://running.trigar.pl/auto-lap-zegarek-garmin/

   Odpowiedz
 • Avatar
  Październik 18, 2018 at 8:05 am
  Permalink

  Hej
  Wczoraj zakupiłem zegarek garmin forerunner 35 i dzisiaj sobie z nim pobiegałem.
  Apka zainstalowana w iphonie natomiast po synchronizacji nic dalej nie mam w apce…zero aktywności…?
  Telefon jest sparowany z zegarkiem…i szczerze nie mam na to pomysłu co dalej robić.

  Odpowiedz
  • Avatar
   Październik 19, 2018 at 1:03 pm
   Permalink

   Ważne, żeby parować zegarek poprzez ustawienia w aplikacji Garmin Connect Mobile. Użytkownicy czasami z przyzwyczajenia wchodzą w ustawienia bluetooth telefonu i tam próbują łączyć zegarek z telefonem. W aplikacji, w górnej części ekranu, przy ikonie zegarka powinno być zielone kółeczko (oznacza to prawidłową synchronizację). Jeżeli jest zielone kółeczko, a synchronizacja nadal nie działa to sugeruję: usunąć z aplikacji zegarek, wylogować się z aplikacji, zalogować ponownie, dodać ponownie zegarek. Jeżeli te czynności nie pomogą to najlepiej skontaktować się z serwisem firmy Garmin, wysyłając maila na adres poland.support@garmin.com

   Odpowiedz
 • Avatar
  Listopad 2, 2018 at 9:22 pm
  Permalink

  Witam
  Zegarek garmin forerunner 35 nie pokazuje mi powiadomień o połączeniach i sms-ach (w sumie żadnych powiadomień) z telefonu. Pomocy 😉

  Odpowiedz
  • Avatar
   Listopad 19, 2018 at 6:39 pm
   Permalink

   Przede wszystkim należy sprawdzić następujące kwestie. 1. Zegarek i aplikacja Garmin Connect Mobile muszą być zaktualizowane do najnowszej wersji 2. Synchronizacji zegarka z telefonem dokonujemy przez aplikację Garmin Connect Mobile, a nie przez ustawienia bluetooth telefonu 3. Jeżeli powyższe czynności są wykonane, a aplikacja nadal nie widzi FR 35 to sugerujemy skontaktować się bezpośrednio z serwisem (wysyłając maila na adres poland.support@garmin.com) i spróbować ustalić co można jeszcze zrobić.

   Odpowiedz
 • Avatar
  Listopad 17, 2018 at 11:30 am
  Permalink

  Witam na jakiej zasadzie wyświetlana jest temperatura w zegarku i jak można ją włączyć ? Pozdr.

  Odpowiedz
  • Avatar
   Listopad 19, 2018 at 6:36 pm
   Permalink

   Akurat model Forerunner 35 nie ma możliwości wyświetlania temperatury, ale wyższe modele (od serii Forerunner 235 i wyżej) posiadają dodatkowy widżet temperatury, który w połączeniu z aplikacją Garmin Connect Mobile (synchronizacja po bluetooth z telefonem) mogą wyświetlić informacje o aktualnej i przyszłej pogodzie. Niektóre modele (np. seria Garmin Fenix) posiada też wbudowany w zegarek czujnik temperatury. Ma on jednak tą wadę, że znajduje się zbyt blisko nadgarstka co powoduje przekłamanie pomiaru. W celu prawidłowego pomiaru należy zdjąć zegarek z nadgarstka i poczekać kilka minut lub skorzystać z opcjonalnego (zewnętrznego) czujnika temperatury Garmin Tempe.

   Odpowiedz
 • Avatar
  Grudzień 27, 2018 at 11:40 am
  Permalink

  Witam, czy ten model ma możliwość wygrywania tras?

  Odpowiedz
  • Avatar
   Luty 7, 2019 at 10:59 am
   Permalink

   Forerunner 35 nie obsługuje funkcji nawigacji po trasie. Ta opcja pojawia się od modelu Garmin Instinct.

   Odpowiedz
 • Avatar
  Styczeń 11, 2019 at 6:52 pm
  Permalink

  W jaki sposób można tak ustawić tarczę że cyfry zegara są czarne, a tło tarczy białe, podobnie jak u Was na drugiej fotografii ?

  Odpowiedz
 • Avatar
  Luty 16, 2019 at 9:31 pm
  Permalink

  Witam, dlaczego zegarek nie wyszukuje satelity,jest komunikat czekaj.Trwa to długo,czy to jakaś ukryta wada?

  Odpowiedz
  • Avatar
   Luty 18, 2019 at 1:12 pm
   Permalink

   Sugerujemy podłączyć Forerunnera do komputera i korzystając z programu Garmin Express sprawdzić czy w zegarku jest zainstalowane najnowsze oprogramowanie. Dłuższy czas oczekiwania na ustalenie pozycji może mieć wpływ kilka czynnika (zegarek był wyłączony i długo nie używany, stoimy zbyt blisko budynku lub pod zadaszeniem, od ostatniego zlokalizowania przemieściliśmy się w zupełnie inne miejsce). Jeżeli soft jest jednak najnowszy i problem z długim oczekiwaniem na lokalizację (w otwarty terenie) powtarza się codziennie to najlepiej skontaktować się z serwisem (poland.support@garmin.com) i dopytać czy tego typu sytuacja kwalifikuje się do wymiany/naprawy zegarka.

   Odpowiedz
 • Avatar
  Luty 24, 2019 at 12:45 pm
  Permalink

  Witam,
  Czy w zegarku istnieje możliwość wyświetlania aktualnego tempa podczas wykonywania treningu interwałowego? Domyślnie wyświetlane są tylko czas i odległość.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *