W dzisiejszym wpisie poruszamy tematykę dynamiki biegu, którą oferuje wybrane zegarki Garmin w połączeniu z odpowiednimi akcesoriami. Akcesoria wymagane do rejestrowania parametrów dynamiki biegu to paski tętna HRM RUN, HRM TRI, HRM PRO lub czujnik RUN Dynamics Pod.
Jeśli szukasz czujnika tętna – sprawdź który czujnik tętna Garmin wybrać.
W/w akcesoria mają wbudowany akcelerometr, który mierzy ruch tułowia w celu obliczania parametrów biegu.
Na dynamikę biegu składają się następujące zmienne:
1. Czas kontaktu z podłożem
Jest to czas, przez jaki stopa ma kontakt z powierzchnią ziemi podczas biegu. Wyrażona jest ona w milisekundach.
2. Bilans czasu kontaktu z podłożem.
Monitorowanie bilansu między czasem kontaktu z podłożem prawej i lewej stopy, umożliwia obserwację symetrii podczas biegu. Na zegarku funkcja ta jest wyświetlana jako procentowa wartość ze strzałką w lewo lub prawo, w zależności która stopa ma dłuższy kontakt z podłożem.
3. Rytm biegu
Jest to liczba kroków na minutę wykonywanych przez obie stopy. Pomiar ten pozwala nam dowiedzieć się o naszej technice biegu. Najczęściej podawaną wartością docelową rytmu biegania to 180 kroków/min.
4. Długość kroku
To odległość pokonywana z każdym krokiem lewej i prawej nogi. Długość kroku jest zależna od kilku czynników, w tym morfologii ciała, siły i elastyczności mięśni.
5. Odchylenie pionowe
Parametr rejestruje wysokość odbicia podczas każdego cyklu ruchu podczas biegania. Odchylenie pionowe jest mierzone na wysokości korpusu i informuje o dystansie pionowym przebywanym z każdym krokiem.
6.Odchylenie do długości
Współczynnik informuje o efektywności biegania na podstawie skuteczności ruchu do przodu z każdym krokiem. Odchylenie od długości to pomiar „odbicia” kroku podzielony przez długość kroku i wyrażony jako wartość procentowa.
Wszystkie informacje na temat dynamiki biegu, wraz z wykresami można przeanalizować na koncie Garmin Connect (na stronie www lub w aplikacji na telefon). Więcej informacji dotyczących dynamiki biegu znajdziecie w opracowaniu producenta na stronie garmin.com.
5 komentarzy do “Pomiar dynamiki biegu Garmin”